spacak

Pokud přemýšlíte o koupi spacáku a nemáte s tím zkušenosti, zkusíme vám trošku poradit a pomoci se zorientovat. Není to žádná věda, stačí mít přehled, jaké máme vlastně možnosti. Na naše otázky odpovídal Jakub Kaše, zkušený prodejce a zároveň aktivní uživatel outdoorového vybavení prodejny Alpsport Vinohrady.

Při výběru spacáku bychom se měli, jak předpokládám, řídit především teplotním určením. Jak můžeme současnou nabídku spacáků dle toho kritéria dělit?
Teplotní určení je samozřejmě nejdůležitější, dalšími faktory jsou váha a s ní spojená velikost po sbalení.
Podle teplotního určení můžeme spacáky dělit na letní, zimní a tzv třísezónní.

Další členění je na tzv. mumie a dekové spací pytle. Mumie je klasický spacák zužující se směrem k nohám. Tento tvar je využit u 90 % dnes nabízených spacích pytlů. Dekové spací pytle je možné rozepnout po celém obvodu a rozložit je tak na velkou deku, což je ideální pro nenáročné podmínky.

Jak máme rozumět teplotním extrémům, kterými se spacáky označují?
Označení komfort (střední teplota) nám dává informaci o teplotě, pro kterou je spacák zkonstruován, tedy při které teplotě se v pohodě vyspíme oblečeni ve spodním prádle.
Označení extrém (krajní spodní teplota) udává teplotu, kdy se již v noci můžeme budit chladem a nemít tedy pohodlný spánek

Je rozdíl v označování a určení vhodného spacáku pro muže a ženu? Pokud ano, jaké jsou rozdíly?
Byl vypozorován rozdíl mezi vnímáním chladu u muže a u ženy. Muži mají tuto hodnotu níž, snesou tedy větší chlad. Někteří výrobci uvádějí proto dle nové evropské normy dvě hodnoty komfortu  - pro muže a pro ženy.

Dámské spacáky bývají také o něco kratší a samozřejmě barevnější.

 Z jakých materiálů si můžeme vybrat, jak se liší?
Výplní spacáku může být:

  • duté vlákno - obyčejné vlákno syntetické - ty nejjednodušší a nejlevnější spacáky
  • vylepšovaná dutá vlákna a mikrovlákna - nejpoužívanější - oproti běžným dutým vláknům mají lepší izolační schopnosti, na stejný teplotní komfort stačí méně materiálu, spacáky jsou lehčí a sbalitelnější
  • peří - nejhřejivější, velmi lehké a velmi skladné spacáky, ale spíše pro zimní aktivity, vyšší cena 

Jaká je vhodná údržba spacáku?
Je vhodné je skladovat rozbalené a vždy po použití nechat vyvětrat a vyschnout. Je možné prát je v pračce ve specielních mýdlech, která jsou k dostání v každé outdoor prodejně, ale hlavně bez aviváže!!!

Péřové spacáky jsou na údržbu ještě o něco složitější.

spacak

Platí ještě dnes, čím je spacák určen pro nižší teploty, tím po zabalení větší?
Není to pravidlo, hodně záleží na použité izolaci - náplni. Čím je lepší náplň, tím je nižší váha i při zachování stejného teplotního komfortu. 

Jaký spacák byste doporučili pro ženu, 65 kilo, pro:

  • letní cyklovýlety pod stanem - letní spacák, komfort +10 až 0, extrém max -5. Protože povezeme všechno na kole, důležitá bude skladnost a váha. Zvolil bych spacák plněný mikrovláknem nebo vylepšeným dutým vláknem.
  • outdoorové výlety s báglem, od jara do podzimu, kdy jsou teploty v noci v rozmezí cca +5 až +15 - třísezónní spacák, komfort 0 až cca -5, extrém -10 až -15, stejně jako u předchozí varianty, je vhodné zvolit spacák plněný mikrovláknem nebo vylepšeným dutým vláknem.
  • chalupa, celoročně - vybírejte jednodušší spacáky, komfort +10 až 0, extrém max -5. Může jít i o typ dekového spacáku, který se dá rozepnout na deku. V tomto případě asi nemusíme řešit skladnost a váhu.

Doporučení Jakuba:

Pro nákup spacáku bych se vždy obracel na specializované outdoor prodejny, kde si můžeme být jisti teplotním komfortem jednotlivých spacáků a kde hodnota opravdu odpovídá. Většina výrobců těchto spacáků je navíc testuje pod jednou evropskou normou.

Na závěr malý tip pro ženy.

Poradil nám Jakub Kaše z prodejny ALPSPORT,

specializace na trekovou obuv, batohy a termoprádlo, Vinohradská 38, Praha 2. 

http://www.alpsport.cz/