Při koupi batohu je velmi důležité si rozmyslet, na co jej vlastně chcete využívat. Podle toho se dále odvíjí požadované vlastnosti. Jiné nároky budou kladeny na batůžky do města či menší výlety a jiné na turistické, lezecké nebo expediční batohy.

Hudy sportU batůžků městských a na lehkou turistiku jsou podstatné spíše vzhled, rychlá manipulace a organizace kapes. Při výběru batohů na větší výlety je již třeba brát v úvahu více faktorů - objem, hmotnost, nastavitelnost a polstrování ramenních popruhů i popruhu bederního, systém odvětrávání zad, uspořádání kapes, možnost přístupu do batohu ze strany, nastavitelnost výšky víka, kompatibilitu s vodním rezervoárem, možnost připnout na batoh různé vybavení.

Batohy nebývají krátkodobou investicí, ale chceme, aby přeci jen nějakou dobu vydržely. Proto se nezapomeňte podívat také na materiál, ze kterého je daný batoh vyroben. Na trhu se objevují různé zpevněné tkaniny, které např. zabraňují šíření případné trhlinky (Ripstop), hustě tkané tkaniny s vyšší pevností a naopak nižší hmotností (Ballistic). Ve spodní části batohu by měla být rozhodně použita tkanina zpevněná proti oděru a roztržení (např. Duratex).

Základní typy batohů:

Hudy sportNejčastěji se setkáme s batohy MĚSTSKÝMI (objem obvykle 15–30 l). Vnitřní prostor bývá uzpůsoben potřebám městského nošení – nabízí různé kapsy na dokumenty a psací potřeby, kapsy na drobnosti, notebook atd. Rádi je také využívají teenageři jako školní tašku.
např: GoGo, Deuter
Moderní batoh v pestrých barevných kombinacích pro každodenní nošení do přírody i do města. Má zádový systém Airstripes, polstrované ramenní popruhy, přední kapsu na zip, vnitřní kapsa na dokumenty a boční síťované kapsy. Hmotnost 640 g, objem produktu 25 l, cena v HUDYsportu: 950 Kč.

Hudy sportNa delší výlety se rozhodně vyplatí si vzít již batoh s větším objemem - batoh TURISTICKÝ (objem obvykle 40–60 l). Jedno- nebo dvoukomorový batoh má většinou zádový systém vyrobený ze síťoviny pro lepší odvod vlhkosti, kapsy na vybavení po stranách, kompresní popruhy a nastavitelný bederní a hrudní pás.
např.: Odyssee 50+10 Lady, Millet
Dámská varianta jednoho z bestsellerů firmy Millet. Rozměry a provedení zádového systému jsou plně přizpůsobeny odlišným propozicím ženské postavy. Objem 50 + 10 litrů a odnímatelné víko vychází vstříc i těm, kdo mají potíže s rozhodováním při balení. K batohu patří také pláštěnka pro případ nepřízně počasí. Hmotnost 1950 g, cena v HUDYsportu: 3490 Kč.

LEZECKÉ A SPECIÁLNÍ (objem obvykle 30–50 l) jsou jedno nebo dvoukomorové batohy s jednoduchými pevnými Hudy sportzády a tvarovanými ramenními popruhy. Obvykle jsou vybaveny popruhy na upínání materiálu a vybavení. Jako velmi praktický se ukázal boční přistup do batohu. Dejte pozor, aby vám batoh opravdu sedl.
např.: Guide 40+ SL, Deuter
Oblíbený lezecký batoh v dámské verzi oceněný v mnoha horolezeckých publikacích. Vyhovuje i osobám menšího vzrůstu. Má zkrácený zádový systém Alpine, užší a kratší ramenní popruhy a bederní pás, výškově nastavitelné víko s kapsou na zip, zipem oddělitelnou spodní komoru batohu a vnitřní kapsu na cennosti. Při zastávkách lze využít vyjímatelnou podložku na sezení. Batoh je navíc kompatibilní s vodním rezervoárem a disponuje poutky na vybavení. Postranní zip umožňuje přístup do batohu z boku. Hmotnost 1850 g (1600 g bez bederního pásu a duralových výztuh), objem 40+8 l, cena v HUDYsportu: 3490 Kč.

EXPEDIČNÍ batohy (objem obvykle 60–90 l) většinou nabízejí možnost nastavit velikost zad. Obvyklý je tvarovaný Hudy sportbederní pás, tvarované popruhy a rozdělení vnitřního prostoru na dvě časti. Prostor navíc zajišťují integrované postranní kapsy nebo možnost nasazení přídavných kapes, nastavitelné víko se dvěma kapsami. Součástí často bývá také vnitřní kapsa na hydratační systém.
např.: Aircontact Pro 70+15, Deuter
Top model batohu, který díky novému zádovému systému nezklame ani při transportu nejtěžších nákladů. Odnímatelné víko s kapsou na zip lze použít jako malý batůžek. Batoh disponuje velkou vnitřní kapsou na zip a dvěma kapsami ve spodní části. Je kompatibilní s vodním rezervoárem a součástí je i pláštěnka na batoh. Snadný přístup je umožněn z přední části. Hmotnost 3.3 kg, objem 70+15 l (+10 l postranní kapsy), cena v HUDYsportu: 6520 Kč.

Co zajišťuje u batohů naše pohodlí a na co dát tedy pozor?

a) ramenní popruhy
Ramenní popruhy musí být pohodlné, anatomicky tvarované a přiměřeně vypolstrované. Nesmějí svírat krk ani padat z ramen (viz hrudní popruh). Jsou nejvíce namáhanou částí batohu, proto by měly být bytelné a naprosto precizně připevněné.

b) bederní pás
Bederní pás neslouží pouze na ozdobu - odlehčuje ramenům. Je fixován v pase a přenáší podstatnou část hmotnosti batohu přímo na pánev. Mívá boční dotahy, které zabraňují kymácení batohu. Bederní pás by měl být dostatečně tuhý a přitom přiměřeně polstrovaný, spona musí perfektně držet a v případě potřeby musí jít snadno a rychle rozepnout.

c) balanční dotahy
Balanční dotahy dolaďují optimální nastavení nosného systému, jsou upevněny k výztuze zad batohu a přitahují batoh k ramenům, a tím zajišťují jeho větší stabilitu. Měly by k ramenním popruhům přicházet mírně shora (někdy lze jejich pozici nastavit). Musí jít dotahovat i povolovat při nasazeném batohu. Jen tak lze za chůze plynule regulovat přenos zatížení z ramen na bedra a naopak podle momentální potřeby.

d) hrudní popruh
Hrudní popruh zabraňuje padání ramenních popruhů z ramen a vymezuje jejich umístění na ramenech. Měl by být výškově nastavitelný, opatřený sponou s dotahem a pružný (nesmí bránit dýchání).

e) záda batohu
Záda batohu představují největší styčnou plochu batohu s tělem cestovatele. Měla by tedy majiteli sednout. Záda velkých batohů by měla mít výztuhu. Většinou ji lze vyjmout a případně i vytvarovat podle zad uživatele. Díky výztuze batoh drží tvar, dobře se do něj balí a těžiště nákladu se může posunout výše, což zvyšuje komfort nesení. Záda mají být dostatečně vypolstrovaná a zajišťovat odvětrávání (prolisy, prodyšný materiál, síťka atd.). Měla by být z rychleschnoucího materiálu a nepropouštět vlhkost do komor. Podstatným prvkem při výběru batohu je velikost zad. Jde o vzdálenost mezi bederním pásem a horním uchycením ramenních popruhů. Ta je buď nastavitelná, nebo fixní. Pokud je velikost zad fixní, a nejde ji měnit, je nutné batoh vybrat podobně jako boty nebo šaty - tedy přesně na míru. Pozor - pouhým prodlužováním či zkracováním délky ramenních popruhů se délka zad batohu nemění! Velikost zad se mění posunem místa uchycení ramenních pásů. Stále častěji je přestavovací systém opatřen i písmenky S, M, L, XL, XXL, která známe z označování velikostí oděvů. Nastavení velikost zad by se měly umět přizpůsobit i balanční dotahy (obvykle mívají dvě varianty připojení k výztuze batohu).

Hudy sport

Více modelů a další informace na www.hudy.cz nebo v prodejnách HUDYsportu.

Reklama