Ideální rozměry a velikost

Předem si rozmyslete, jak velkou pohovku potřebujete, abyste se na ni pohodlně rozložili celá rodina. Přesně si změřte celý prostor, kde vaše sedačka bude stát. Pokud počítáte s rozkládací pohovkou, vemte v potaz i prostor na rozložení lůžka. Ujistěte se, že v okolí pohovky půjdou otevřít všechny šuplíky a dvířka skříněk.

Příliš velká pohovka ubírá malé místnosti na vzdušnosti, naopak příliš malá se ve velkém prostoru zbytečně ztratí.
Vyhovuje vašim potřebám?

Pohovku vždy přizpůsobte tomu, k čemu ji nejčastěji budete používat. Někdo na pohovce raději sedí spolu s přáteli, v jiných rodinách je pohovka vyhrazená pouze pro ně – a obvykle na ní společně vleže sledují televizi. Jinak vám proto bude vyhovovat hluboký gauč, na němž se bude spíš dobře ležet a jinak křesílko pro dva, kde si víc vychutnáte odpolední kávu s kamarádkou.

Tip: Chcete na pohovce čas od času spát? Zaměřte se na to a kupte si pohovku vhodnou pro časté spaní s lepší matrací.

Kvalitní potah

Každý druh potahu má svoje výhody a nevýhody, ale pokud ji opravdu chcete používat a neřešit výměnu během pár let, vyberte si potah, který snadno vyčistíte a nebude se rychle odírat.

Odolnost látky vyjadřuje hodnota martindale. Najdete ji u pohovek zpravidla uvedenou, případně se zeptejte prodejce. Čím vyšší číslo martindale, tím lépe. Jak se v hodnotách zorientovat? Nejvyšší hodnotu najdete u kožených pohovek a dále u čalounění z polyesteru. Nejnižší je naopak u lněných a bavlněných potahů.

  • Martindale 20 000 - 25 000 cyklů: vhodná pro páry a malou rodinu, kteří pohovku využívají denně.
  • Martindale 30 000 - 35 000 cyklů: Vhodná pro rodiny s dětmi, spolubydlení se společným obývacím pokojem.
  • Martindale nad 35 000 cyklů: Pro velkou rodinu a hojně využívanou pohovku.
  • Martindale nad 50 000 cyklů: Vhodné do kanceláří a hotelů.

Jakou má pohovka konstrukci

Právě tato položka bývá na celé pohovce nejdražší. Pohovky s masivní konstrukcí stojí více, jsou odolnější a zvládnou vyšší zátěž i stěhování. Rozkládací pohovky jsou obecně více namáhány a proto vybírejte ty s pevnou konstrukcí z tvrdšího dřeva – například dub, který je odolnější než borovice.

Někdy se stává, že se pohovky propadnou v místech, kde na nich často sedíme. Proto se zaměřte na kombinaci kvalitní pěny a pružinového systému. Zeptejte se prodejce, z čeho je konstrukce sedáku a jaká kvalita pěny v pohovce je. V ideálním případě by měla přesahovat 30 kg/m3.

Nadčasový design

Vyberte si pohovku, která není jen výsledkem současných trendů. Promyslete si, jaký styl se vám líbí dlouhodobě, pomoci vám mohou například fotografie interiérů na Pinterestu. Stále jsou moderní solitéry, ale lidé hodně nakupují rohové sedačky.

Sháníte právě novou pohovku? Podívejte se na kompletního průvodce výběrem pohovky na Bonami.

Více na BONAMI.CZ

Reklama