Odsavače par jsou nerozlučným společníkem moderní kuchyně. Jejich hlavním úkolem je udržovat během vaření v místnosti čistý vzduch bez nepříjemných pachů a mastnoty a také odvádět páry, abyste předešli vzniku plísní. Většina moderních odsavačů je dnes skutečnou ozdobou kuchyňských prostor. Vedle designu se v současné době vývoj zaměřuje především na zvyšování účinnosti, co nejtišší provoz, na vylepšování systémů filtrů a usnadnění údržby.

S odtahem do komína nebo recirkulací?

Odsavače na trhu využívají především dvě technologie. Odtahová digestořse většinou připojuje na komín či k odtahovému potrubí o odsávaný vzduch je odváděn přes tukový filtr z domu ven. Recirkulační digestoře vzduch nejprve očistí od tuků – vstupním kovovým filtrem, a následně od pachů filtrem uhlíkovým. Většina moderních odsavačů par je ale přizpůsobené, jak pro odtah do komína, tak i pro recirkulaci.

 

Jaký typ vybrat

OdsavačTyp odsavače vybírejte nejen s ohledem na velikost prostoru, ale také na umístění kuchyňské linky. Stále oblíbenější je totiž takové uspořádání kuchyně, kdy se varná zóna nenachází u stěny. V takovém případě určitě volte ostrůvkový odsavač, který se dá namontovat ke stropu kamkoli ve volném prostoru. V prostornějších kuchyních s komínem je lepší zvolit komínový odsavač, který se zpravidla upevňuje na zeď mezi závěsné skříňky. A pokud máte malou kuchyni, kde bojujete o každý centimetr, zvolte odsavač rafinovaně ukrytý v kuchyňské skříňce v závěsném nebo výsuvném provedení.

Elegantní provedení nerez a sklo předurčuje odsavači Whirlpool AKR 951/1 IX místo v moderních domácnostech. Je nejen zajímavým designovým doplňkem vaší kuchyně, ale s kapacitou odsávání 265 - 630 m3/hod. také výkonným pomocníkem. Cena 19 990 Kč. 

V prostornějších kuchyních s komínem je lepší zvolit komínový odsavač, který se zpravidla upevňuje na zeď mezi závěsné skříňky. A pokud máte malou kuchyni, kde bojujete o každý centimetr, zvolte odsavač rafinovaně ukrytý v kuchyňské skříňce v závěsném nebo výsuvném provedení.

OdsavačNástěnný odsavač par Hotpoint HHVP 8.7F LT K v šíři 80 cm je nejen praktickým pomocníkem, ale také designovou dominantou kuchyně. Díky elegantnímu dotykovému ovládání a černému skleněnému provedení s nerez detaily je nepřehlédnutelným kouskem, který zároveň dokonale ladí s ostatními spotřebiči z nové řady spotřebičů Hotpoint. Nastavit lze 3 úrovně výkonu odsávání a super výkonnou funkci Booster, při níž odsavače odstraní během několika sekund nežádoucí zápach. Funkce se automaticky vypne po pěti minutách. Cena 12 990 Kč.

 

U digestoří je nejdůležitější výkon

OdsavačK tomu, abyste pořídili správnou digestoř, je nutné využít i trochu matematiky. V čím větší kuchyni bude digestoř umístěná, tím výkonnější musí daná digestoř být. Pro doporučenou kapacitu digestoře platí zhruba toto pravidlo: vynásobte podlahovou plochu prostoru jeho výškou a to vše ještě vynásobte deseti. Ve standardní panelákové kuchyni o rozměrech 8 m2 si tedy postačíte s výkonem digestoře do 320 m3/hod., naopak v kuchyni spojené s obytným prostorem budete potřebovat nejvýkonnější odsavač.

 

OdsavačKomínový odsavač par Hotpoint HHBS 9.8C LTD K v elegantním černém provedení v šířce 90 cm má 3 stupně rychlosti odsávání a super výkonnou funkci Booster. Mimořádně výkonný odsavač (s výkonem až 713 m3/hod.) s patentovaným duálním hliníkovo-nerezovým filtrem pro dvojité filtrování tukových části navíc potěší ultra tichým chodem. Dokonale ladí se spotřebiči Hotpoint z nové řady. Cena 14 990 Kč.

 

Komínový odsavač Whirlpool AKR 759 IX v novém designu Absolute. Senzorová technologie 6. smysl automaticky vyhodnocuje okolní prostředí a zapíná a reguluje odsávání. Při dosažení optimálního ovzduší se též sama vypne a tak šetří energii. Velkorysá je i kapacita odsávání až 713 m3/h. Odsavač široký 90 cm lze připojit do komína či využít filtr pro recirkulaci.  Cena 10 990 Kč.

 

Ani výkon není vše

OdsavačPokud jste už našli odsavač se správným výkonem, zaměřte se ještě na několik dalších vlastností. V první řadě je to hlučnost. Nepodceňujte však ani spotřebu elektřiny, typ osvětlení nebo snadnost údržby.

Tip: Údržbu odsavače zjednoduší i speciální úprava. Například nerezový odsavač Whirlpool AKR 799 IXL je opatřen revolučním povrchem iXeliumTM s nanotechnologickou úpravou proti otiskům prstů, poškrábání a zažloutnutí.

 

Aby zůstaly krásné a čisté

OdsavačOdsavače jsou ve vysoké míře vystavené působení kouře, tepla, mastnoty a nečistot. Čas od času je proto třeba věnovat péči i jim. O odstranění odolné mastnoty se postará vysoce účinný odmašťovací sprej Wpro ODS 419 za 116 Kč. A čisticí krém Wpro IXC 115 za 90 Kč i čisticí sprej Wpro SSC 213 za 165 Kč zase účinně a bezpečně čistí, leští a chrání povrchy z nerezové oceli a chromu.

Reklama