brumik

Zima letos slibuje pořádnou sněhovou nadílku a mnozí rodiče už se těší, jak s dětmi vyrazí na lyže. Možná i vy řešíte dilema, zda budete svého potomka učit lyžovat, nebo tento mnohdy nadlidský úkol svěříte raději školenému instruktorovi. Ne každý zdatný lyžař je totiž zároveň dobrým učitelem. Jak ale poznat, která lyžařská škola je opravdu kvalitní? Vodítkem může být logo Brumíkovy lyžařské akademie, které zaručuje, že instruktoři této lyžařské školky absolvovali lyžařský kurz dětské výuky Asociace profesionálních učitelů lyžování (APUL), ve kterém byli proškoleni dle nové metodiky této asociace.

Kdy s lyžováním začít

Za optimální pro první „krůčky" na lyžích se považuje věk 3-4 let., ale obecně se dá říct, že začít s výukou lyžování není nikdy pozdě. Naopak se příliš nedoporučuje nutit do lyžování dvouleté děti, které teprve začínají koordinovat své pohyby. „Začít v dřívějším věku nemá příliš smysl, dítě se velmi rychle unaví a ani jeho výsledky nebudou příliš úspěšné, což by ho mohlo do budoucna odradit," vysvětluje Sylvie Dlouhá, vedoucí dětského vzdělávání APUL a poradkyně Brumíkovy lyžařské akademie v oblasti výuky dětí.

Jak vybrat správné vybavení

Na vybavení se nevyplatí šetřit a je nutné smířit se s tím, že dětem vystačí lyže třeba jen na jednu sezónu. Ekonomicky přijatelnější proto bývá zajít si alespoň pro část lyžařské výbavy do půjčovny, kde vyberou lyže nebo helmu dítěti na míru. Proto nikdy nevybírejte sami, ale vždy s sebou vezměte i svého malého lyžaře.

brumik„Lyžařské boty musí dokonale sedět a neměly by dítěti bránit při pokusu o náklek. U výběru lyží je důležité zohlednit nejenom výšku a váhu lyžaře, ale i jeho dovednosti a fyzickou sílu. Většina rodičů koupí pro své děti zbytečně dlouhé lyže, se kterými nemohou zatáčet ani brzdit. Pro začátečníky do 6 let jsou vhodné lyže co nejkratší (po prsa), s velkou flexí a středním krojením," radí Sylvie Dlouhá.

Nepodceňujte ani výběr vhodného oblečení anebo u nás stále ještě opomíjené lyžařské helmy. Na helmu by si děti měly zvykat už od prvních lyžařských krůčků! Nedílnou součástí vybavení jsou i lyžařské brýle, které v nepříznivém počasí zlepšují výhled a orientaci na svahu. Velmi oblíbenou ochrannou pomůckou, nejen u snowboardistů, je chránič páteře. V pohybu nijak neomezuje, schová se pod svrchní oblečení a v případě možného pádu, může dítěti zachránit život.

Škola hrou

Rodiče, kteří jsou dobří lyžaři, mají zkušenosti se základní lyžařskou metodikou a hlavně mají pevné nervy, se můžou bez problémů pustit do výuky svých ratolestí sami. Ušetří tak peníze a nebudou se muset přizpůsobovat časovému rozvrhu lyžařské školky. Nevýhodou rodinné výuky ale bývá prakticky vždy absence kolektivu vrstevníků a někdy také problémy s nedostatkem autority. „Dítě poslechne spíše instruktora než rodiče," sdílí svou zkušenost Sylvie Dlouhá. „Dětská lyžařská škola většinou disponuje řadou výukových pomůcek, zázemím i zkušenostmi a výuka se stává pro děti hlavně zábavou, a ne drilem."

Komenského heslo „škola hrou" je nejlepším způsobem, jak děti nejen naučit lyžařskou techniku, ale také jim předat radost z pohybu. Dobrý instruktor lyžování musí být kreativní a zároveň přizpůsobit výuku věku a schopnostem dítěte. „Všichni naši instruktoři absolvovali kurzy s akreditací APUL a nebo vlastní licence z pedagogických nebo tělovýchovných fakult vysokých škol," vysvětluje Vítězslav Poledno z jedné z Brumíkových lyžařských školek, Classic Ski School v Harrachově. „Během zimní sezóny se naši instruktoři pravidelně 2 x týdně účastní metodické přípravy, kde je procvičována didaktika, metodika i novinky z oblasti lyžování i výuky lyžování a samozřejmě i snowboardingu a dětské výuky lyžování."

„Pro malé děti 3-4 leté je vhodnější individuální přístup. V počáteční fázi nácviku nových prvků neřešte tolik správnou techniku provedení, nejdůležitější je, že dítě požadovaný prvek zvládne a má z toho radost, což ho motivuje k další činnosti," radí Sylvie Dlouhá. „U dětí předškolního i školního věku je vhodná skupinová forma, kde kromě výuky hraje významnou roli i motivační složka - děti hrají různé hry, soutěží mezi sebou. Učitel pro ně připravuje tzv. animační programy na různá témata, jako jsou: Návštěva v zoo, Z pohádky do pohádky, Po stopách Yettiho, Zimní olympijské hry, Indiánský den atd." Tomu, aby byla lekce lyžování zajímavá a zábavná, pomáhá množství různých pomůcek, které dětem usnadňují či zpestřují výuku.

Kde najít dobrého učitele lyžování

Pokud se chystáte s rodinou na hory a chystáte se s dětmi poprvé lyžovat, zamyslete se také nad výběrem dobré lyžařské školy. Zde je několik tipů od našich odborníků Sylvie Dlouhé a Vítězslava Poledna, kteří vám poradí, na co si dávat při výběru lyžařské školy pozor.

1. Škola by měla vlastnit certifikát o členství v některém z profesních sdružení např. APUL, ČSLŠ, APLŠ.
2. Měly by disponovat vlastní dětskou lyžařskou školkou s dobře vybaveným dětským lyžařským hřištěm s dětským vlekem. Prostor, kde probíhá dětská výuka, je bezpečný (oddělený od běžného provozu na sjezdovce).
3. Velmi důležitý je i výběr instruktora. Požadujte instruktora/ku, který/á je vyškolen pro práci s dětmi (má lyžařskou licenci zaměřenou na výuku dětí). Dejte si čas a chvíli pozorujte práci instruktorů a jejich přístup k dětem a poté si vyberte takového učitele, který Vám bude vyhovovat.

Určitým vodítkem může být i kvalita prezentace školy a způsob představení nabízených služeb na internetu, ale nebojte se zeptat svých známých a dejte na osobní doporučení.

Brumíkovy lyžařské školy najdete celou zimní sezónu v šesti českých střediscích (Špindlerův Mlýn - Horní Mísečky, Pec pod Sněžkou, Harrachov, Dolní Morava, Bílá v Beskydech, Monínec) a jednom lyžařském středisku na Slovensku (Donovaly). Podrobné informace získáte na stránce ZDE.