Výběr nejvhodnějších krbových kamen není jednoduchou záležitostí, proto se vyplatí poradit se s odborníkem. Základními kritérii, kterými byste se měli řídit, jsou především vhodnost komínu (jeho tah musí odpovídat požadovanému výkonu), průměr kouřovodu a také to, jak velký prostor chcete kamny vytápět. Bude to jedna nebo více místností či dokonce celý dům? Dále je třeba si uvědomit, jak intenzivně se chystáte topit – zda budou kamna sloužit jako hlavní, doplňkový či příležitostný zdroj vytápění.

Základním parametrem při výběru je výkon kamen, vlastnost, jíž se vyplatí věnovat zvýšenou pozornost. Špatně zvolený výkon kamen totiž vede k neefektivnímu vytápění a jejich poškozování. Pokud zvolíte kamna s nižším výkonem, než potřebujete, budete se snažit jejich výkon navyšovat. Tím však bude docházet k jejich přehřívání a následnému znehodnocování. Může dojít k popraskání a pokroucení dílů, přičemž na takto způsobené poškození kamen se nevztahuje záruka. Jestliže zvolíte naopak kamna s vyšším výkonem, budou místnosti přetopené. To povede k vytápění s nižším množstvím paliva, které však u kamen s vyšším výkonem způsobuje usazování nečistot. Je také důležité myslet na to, že když chcete vytápět starší stavbu, budete potřebovat zhruba dvakrát větší výkon než v případě novostavby.

kamna

Tip odborníka:

„Jak určit, jaký výkon kamen potřebujete? Postup je jednoduchý. Vynásobte užitnou plochu příbytku výškou stropů – tak zjistíte, kolik metrů krychlových budete vytápět. Orientačně vycházejte z toho, že k vyhřátí 20 m3 potřebujete 1kW. V případě novostavby stačí 1 kW pro dvakrát tak velkou plochu, tedy zhruba 40 m3. Pokud tedy potřebuje vytopit např. 100 m3 novostavby, vydělte toto číslo 40 a zjistíte tak číslo potřebného výkonu,“ vysvětluje Stanislav Eder z OBI marketu Praha-Roztyly.

Dalším kritériem při výběru je, zda chcete kamna používat jako hlavní zdroj tepla, či jen pro občasné přitápění. Klasická krbová kamna vytápějí převážně místnost, ve které jsou umístěná – slouží tak spíše jako doplňkový zdroj tepla, například na jaře či na podzim. Pokud však zvolíte krbová kamna s teplovodním výměníkem, která můžete napojit na teplovodní rozvod, lze jimi vytopit celý obytný prostor. Základními typy jsou jednoplášťová a dvouplášťová kamna. Jednoplášťová sálavá kamna se rychle zahřejí a hodí se spíše pro vytápění jedné místnosti. Dvouplášťová konvekční kamna se sice rozehřívají pomaleji, ale vzduch v mezeře mezi plášti se nahřívá a stoupá do vzduchu v místnosti. Tímto způsobem lze snadno vytopit i přilehlé místnosti – stačí nechat vzduch, aby se šířil otevřenými dveřmi.

kamna

Jednoplášťová kamna Výhodou je rychlé vytápění místnosti – teplo sálá nejen přes sklo, ale i z boků.
Dvouplášťová kamna Jsou efektivnější – teplo vydávají navíc ještě prouděním vzduchu.

Co se týče materiálu, k dostání jsou nejčastěji kamna litinová, ocelová nebo s obkladem. Litinová kamna patří k  nejodolnějším a nejefektivnějším kamnům – vydávají teplo ještě dlouho po vyhasnutí a hodí se tak na vytápění veškerých obytných prostor. Použít je ale můžete klidně i jen na občasné přitápění. Kachlová kamna se oproti jiným rozpalují pomaleji a nejprve předávají teplo pouze přes sklo. Jakmile se ale kachle nahřejí, vydávají teplo ještě několik hodin po vyhasnutí ohně.

kamna

Při výběru dbejte i na velikost prosklené plochy – čím je větší, tím víc se v místnosti umocní efekt otevřeného ohně. Při rozhodování o umístění kamen myslete rovněž na to, aby v okolí kamen nebyl nábytek ani elektronika. Přesné vzdálenosti jsou stanovené výrobcem, zhruba se ale pohybují kolem 50 centimetrů z boku a minimálně 80 centimetrů čelně. Například do patra můžete umístit krb jen tehdy, když jej podlaha unese – to je důležité zvážit především v případě krbů s litinovou vložkou. Před instalací krbu je důležité ujistit se, zda lze do místnosti přivádět čerstvý vzduch pro spalování. Ten je potřebný i pro teplovzdušný rozvod do dalších místností. Mezi pláštěm krbové vložky a obezdívkou je rovněž nutné nechat mezeru alespoň 8 cm, aby se příliš nepřehřívala. Dále ve zdi za krbem nesmí být vedení plynu, elektřiny ani vody. Pokud zvolíte krbovou vložku, kterou je nutné obezdít, počítejte v místech napojení s dostatečnými

mezerami. Pod krbem a v jeho bezprostředním okolí (cca 30 cm) musí být navíc nehořlavá podlaha a nad krbem je zase nutné ponechat vzdálenost alespoň 40 cm od stropu.

kamna

A z jakých typů kamen můžete vybírat? Základním typem jsou klasická krbová kamna s širokým rozsahem tepelného výkonu. Díky různým variantám rozměrů a designu je možné vybrat si kamna vhodná pro téměř jakýkoliv interiér. Další možností je pořízení krbových kamen s výměníkem, která se napojují do teplovodního systému (radiátory, akumulační nádrže, bojlery). Jejich výhodou je snížení výkonu do prostoru a předání výkonu do vody – dají se tak použít i k ohřevu vody do topení. Krbová kamna s výměníkem umožňují výraznou finanční úsporu na energiích. Dodatečná instalace tepelného výměníku je velice složitá, pokud tak budete chtít kamna využívat i pro ohřev vody, měli byste se rozmyslet již před pořizováním kamen či krbu. Doporučuje se k nim nainstalovat zabezpečovací zařízení, které ohlídá přítomnost vody ve výměníku.

Tip na údržbu:

soloKaždý, kdo někdy zkoušel umýt skla krbových kamen, ví, jak náročná tato činnost může být. Obyčejná voda totiž na sazemi a mastnotou zčernalá skla nestačí a tekuté přípravky stékají po skle nevídanou rychlostí.

Pokud i vaše krbová dvířka „zdobí“ načernalý povlak, vyzkoušejte novinku SOLO Pěnový čistič krbových skel a lampiček. Prodává se v půllitrovém balení s praktickým rozprašovačem.
Jednoduše stačí rovnoměrně nastříkat pěnu na čištěný povrch a nechat dle míry intenzity zašpinění působit 5–10 minut a poté setřít vlhkým hadříkem. SOLO pěnový čistič krbových skel nepoškrábe čištěný povrch a nezanechává šmouhy.

K dostání v hobby obchodech za cenu cca 89 Kč. Více na www.solo.cz.

Reklama