Křestní  jméno… tak to je u mě námět na román. Tak kde začít… třeba tím, že prozradím, že mé křestní jméno je Lenka. Což zároveň odhaluje i další otázku… Ano, má přezdívka je odvozena od mého jména. Mám ho ráda a jsem s ním spokojená. A mám ráda i historku o tom jak jsem ke svému jménu přišla…  no historku… když to líčí máma tak je to historka, ale ve skutečnosti to bylo asi takto:

Měla jsem se jmenovat Květa nebo Jaroslav, když se však mamky na porodním stole zeptali jak se bude ta právě narozená holčička jmenovat vyhrkla Lenka. Dodnes neví proč… asi jsem si zkrátka to jméno vybrala sama. Prý se ještě někdy chodili ptát, ale k mámě už nepřišli… a když přišel táta a máma mu řekla že jsem Lenička… řekl jen: „Tak jo.“

Nevím do jaké míry jméno ovlivňuje život, ale jsem přesvědčena, že důležitou roli určitě hraje. Sama sebe jsem několikrát přistihla jak si hned podvědomí udělá obrázek o někom jen dle jména. A co si budem povídat… když si někdo nese životem jméno Bartoloměj, Chrudoš nebo Kunhuta asi to nemá v životě jednoduché… já osobně nejsem zastáncem ani cize vyhlížejících jmen, ale pravda je taková, že nakonec je každé jméno hezké, když se hezky vysloví :o)

Jak už jsme psala, jsem přesvědčena, že jméno hraje důležitou roli a tak když jsme vybírali s manželem jméno pro naše dítko hledali jsme opravdu poctivě.

Zde návod pro stejně ulítlé a šílené rodiče aneb historka druhá:

1.      Nakupit všechna možná i nemožná jména na jednu hromadu a posléze je rozdělit na hromady tři.

  • hromada a) jména, která u obou, mě i manžela už na první poslech vzbudila hrůzu a děs 
  • hromada b) jména, která mě ani manželovi nevadí či jsou dokonce milá a v úvahu připadající
  • hromada c) jména, která by jeden hodil na hromadu a) a druhý na hromadu b)

2.      Asi po týdnu probrat postupně všechny hromady a ujistit se ve výběru, po té definitivně odhodit hromadu a)

3.      Po dalším čase vzít hromadu c) a pomocí diskuze plynule přecházející v hádku z ní roztřídit jména na ta, která vložíme do hromady b) a jména která definitivně zavrhneme a přidáme tak do hromady a)

4.      Opět po dalším čase,  ideálně až je hádka… (případně hádky) zapomenuta, přikročíme k další části. Vezmeme naší hromadu jmen a všechna si je nahlas předneseme s našim příjmením. Společnými silami pak vyloučíme ta jména, která zní jako když řinčí stará pračka nebo šišlá prasklá duše u kola a ponecháme jen libozvučná uchu lahodící spojení.

5.      V dalším kroku asi zjistíme, že jmen je ještě pořád hodně a tak sedneme a vyloučíme všechna jména našich bývalých lásek, jména co máme spojená s hysterickou učitelkou či protivným kolegou v práci,  jména co už použili sousedi, kamarádky a jména u kterých najdeme jiný podobně zcela zásadní důvod.

6.      Čas běží a přichází nejjednodušší selekce. Moderní technologie nám odhalí pohlaví očekávaného potomka a tak můžeme konečně odebrat jména klučičí nebo holčičí, tedy pokud nečekáte páreček :o)

7.      V tuto chvíli už nám zbývá opravdu jen cca desítka jmen a tak přejdeme k poslednímu kroku. Hledáme poctivě významy a původ jmen až nakonec se jako zázrakem vyloupne. Jméno, které bude naši dcerku či syna provázet od tohoto okamžiku celý život.

Teda pokud se nestane něco nepředvídatelného a nedopadne to tak jak u mě :-D

Každopádně mějte své jméno rádi a mějte se krásně...

Lenka alias Lenčáč

Text nebyl redakcí upraven.

Na tom něco bude!

Dnes jsou v hlavních rolích vaše křestní jména. Jaké je to vaše? Mělo vaše jméno vliv na výběr vaší přezdívky na Ženě-in? Znáte jeho původ a význam? Věříte na věštbu podle jména? Kdy slavíte svátek? Je vaše jméno vůbec v kalendáři? Znáte někoho s netradičním jménem?

Jmenujete se po otci, matce, po prarodičích, nebo vás pojmenovali podle jiného klíče? Má několik členů vaší rodiny stejné jméno? Jak je pak oslovujete, sejdou-li se pohromadě, aby nevznikaly zmatky? Váže se k vašemu jménu nějaký příběh? Jste se svým křestním jménem spokojená, nebo byste chtěla raději jiné? A jak mu sluší vaše příjmení?

Své příběhy, úvahy a zamyšlení můžete posílat na adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme během celého dne zveřejňovat a autorka toho nejzajímavějšího od nás dostane sladkou odměnu.

Reklama