shutterstock-1881303310.jpg

Foto: Shutterstock

Rozlišujeme 4 základní typy obličeje: hranatý, kulatý, oválný a srdcovitý. Kdybychom vzali jedny jediné vybrané brýle a nasadili je na různě tvarované tváře, na každé by vypadaly jinak. Jednomu by slušely, jiný by v nich vypadal nevýrazně a u dalšího by bohužel zdůraznily asymetrie, které spíše toužíme vybalancovat. Do tajů výběru brýlí podle tvaru obličeje nás zasvětila oční optička Klára Kašparová, DiS., z Optik Do Domu.
 
Hranatý tvar obličeje

„Pokud máte hranatý obličej s ostřejšími liniemi, zhruba stejně širokým čelem, lícními kostmi a bradou, budou vám pravděpodobně slušet oválné brýle. Zjemníte tak ostřejší rysy hranatých linií a docílíte jemnějších proporcí. Nicméně kromě tvaru oválného vám budou slušet i kulatější a retro brýle,“ vysvětluje optička. Nemusíte se bát experimentovat a vybrat si i netradiční tvar a barvu. K vašemu obličeji si totiž můžete dovolit výrazné, barevné a mohutné obruby.

FotjtzjoJet.jpg

Mohito, 299 Kč / Optik Do Domu, 1 999 Kč (Foto: Se souhlasem Mohito a Optik Do Domu)

Kulatý tvar obličeje

Váš obličej je zhruba stejně široký jako dlouhý. Proto je u vašeho typu obličeje třeba docílit toho, aby vypadal užší a delší. „Vyzkoušejte dioptrické brýle s úzkými rámy, hranatějšími okraji anebo také obdélníkový tvar obrouček. Zeštíhlit kulatý obličej můžete brýlemi s výraznější horní obrubou. Vyhněte se kulatým obroučkám, které váš obličej ještě více zakulatí,“ radí odbornice. 

yazyazya.jpg

Mohito, 399 Kč (Foto: Se souhlasem Mohito)

Oválný tvar obličeje

Máte jen o trochu širší lícní kosti a směrem k čelu a bradě se váš obličej zužuje. Tento typ obličeje se považuje za ideální, protože je symetrický. „Pro oválný obličej se vybírají dioptrické brýle celkem snadno. Pravděpodobně vám bude slušet jakýkoliv typ brýlí. Mohu doporučit zejména podlouhlé a oblé obruby, které kopírují tvar obočí. Volte brýle s detaily na stranicích, které zaujmou a upoutají pozornost,“ říká Klára Kašparová, DiS.

FotzutzuoJet.jpg

Alensa, Prada, 5 180 Kč / Zara, 499 Kč (Foto: Se souhlasem Alensa a Zara)

Srdcovitý tvar obličeje

Váš obličej je nejširší v oblasti čela a směrem dolů k čelisti se zužuje a přechází až do špičaté brady. „Hledejte především vzdušné obroučky, které zjemní váš vzhled a nejsou příliš výrazné. S minimalizováním širokého čela vám zase pomohou lehké a oblé rámy,“ dodává optička.

tetcsrsr.jpg

Eyerim, 2 180 Kč / Foto: Se souhlasem Eyerim

Zdroj: Oční optička Klára Kašparová, DiS., tiskové materiály Optik Do Domu

Reklama