Dlouhou životnost výrobků ze dřeva podmiňují pravidelné nátěry nanášené v několika vrstvách. Povíme si, jaké barvy jsou dnes nejvíce žádané.

Dřevo je pro svou přirozenost oblíbený materiál, avšak venku vystavený dešti, sněhu, mrazu, větru či slunečním paprskům, které ho snadno poškodí. Nové zahradní vybavení ze dřeva je proto nutné neprodleně natřít. Některé zboží už má ochranný nátěr z výroby, což je samozřejmě výhoda.

Startovací péče o dřevo spočívá v jeho napuštění fungicidním prostředkem, které je prevencí proti plísním a dřevokazům. Po 24 hodinách vyschnutí napouštědla a jemném obroušení se na dřevo aplikuje vrchní barva, která má být nanesena nejméně ve 2 vrstvách.

dřevo

Typy barev na dřevo

Podle složení vybíráme barvy:

  • vodou ředitelné (akrylátové) – rychleschnoucí a ekologické, usnadňující práci
  • syntetické (s pryskyřicí a rozpouštědly) – schnoucí přibližně 5 hodin, s lepší přilnavostí

Místo tradičních laků doporučují odborníci použít k nátěru plotů, zahradních staveb, nábytku, dveří, okenních rámů a dalších dřevěných ploch lazury (lazurovací laky). Tyto moderní nátěrové hmoty jsou prodyšné, pružné a přizpůsobivé pohybům dřeva, a vydrží déle. Lazurovací laky se dají koupit tenkovrstvé nebo silnovrstvé

V některých případech, například u dřeva s šedým nádechem, je lepší využít krycí barvy či dřevo zbrousit. Vybrat se dá prakticky jakýkoliv odstín. Hlavním vodítkem je vzorník, ale záleží i na tvrdosti, dřívějším zbarvení dřeva, jeho struktuře a počtu nátěrů.

Tip: Zaměřte se na vodorovné plochy a tmavší barvy

Vodorovné plochy dřevěného nábytku a dalšího vybavení, například pískoviště, jsou vystaveny mnohem většímu zatížení než třeba svislé laťky plotu. Natřete je proto důkladněji a klidně přidejte vrstvu navíc.

Zároveň použijte praktičtější tmavší barvy na dřevo, protože jejich hustý pigment lépe odolává UV záření. Pokud vyberete světlou barvu, počítejte s obnovením nátěru dřeva zhruba za 2 roky, zatímco díky tmavé barvě můžete interval mezi nátěry protáhnout až na 5 let.