Při volbě barvy kuchyně nestačí pouze vaše náklonnost k některému z odstínů, případně aktuální módní trendy. Barvy totiž výrazně ovlivňují vaši psychiku, a proto je vhodné je vybírat s velkým rozmyslem.

kuchyne

Studený, nebo teplý odstín?

Všechny barvy se dělí na dvě základní kategorie - teplé a studené. Teplé odstíny, jako je červená nebo žlutá, povzbuzují k aktivitě. Jsou to pohodové odstíny pro dobrou náladu, vytvářející klidnou a přívětivou atmosféru. Kuchyním situovaným na sever pak dodají potřebnou útulnost. Naopak studené barvy mají spíše uklidňující účinek.

?     Studené barvy jsou takzvaně redukující, podtrhují účel prostoru a jeho střízlivost. Jsou vhodné do prosluněných prostor a všude tam, kde odpočíváme a relaxujeme. Chladné barvy jsou doporučovány přepracovaným lidem a těm, kteří trpí poruchami soustředění.

?     Teplé odstíny prostor často zmenšují a mohou vytvářet pocit uzavřeného, ohraničeného prostoru. Tmavší barvy jsou vhodnější do velkých prostor, kde zvyšují útulnost interiéru.

Tip: Při výběru kuchyně musíte v první řadě zvažovat, co a jak by mělo fungovat aby byl prostor co nejvíce praktický. Všechny odpovědi naleznete v článku: Jak vybrat novou kuchyň

Psychologie barev

Každý z nás je jiný a vnímá barvy různě. Existuje ovšem několik pravidel, které mohou pomoci s výběrem barvy v kuchyni, tedy v pracovní místnosti, kde se chcete cítit příjemně a pohodlně.

?     Modrá barva má na mysl uklidňující vliv, ovšem může působit poněkud nudně. V případě modré kuchyně je žádoucí propojení několika různých odstínů této barvy a rozhodně pečlivý výběr doplňků.

?     Žlutá barva je barvou slunce a proto vnáší příjemnou atmosféru do místnosti. Při jejím použití v kuchyni se ovšem doporučuje být poněkud střídmější a kombinovat ji i s jinými barvami. Žlutá barva rozzáří byt i na menších plochách, na kterých vypadá nejlépe.

?     Bílá barva je samozřejmě klasikou, která nikdy nezklame. Trend bílé kuchyně stálý a ideální pro kombinaci s jinými barvami. V malých kuchyních výborně vytváří dojem většího vzdušného prostoru.

?     Zelená barva se dobře kombinuje právě s bílou a žlutou barvou. jedná se o velmi žádanou barvu, která v kuchyni působí uklidňujícím dojmem.

?     Červená barva sice značí energii, vášeň a přitahuje pozornost, ale ve větším množství není příliš vhodná. Ve větším rozsahu působí skličujícím a unavujícím dojmem, proto je vhodné ji kombinovat se světlejšími odstíny barev.

?     Oranžová barva je spojována s energií a se zdravím. Pokud ji použijete na větší plochy, vyvolává pocit pozornosti a prozáření prostoru. Oranžová barva stejně jako červená také podporuje chuť k jídlu.

?     Černá barva je obecně považována za velmi negativní, pokud ji přesto chcete v kuchyni použít, vkusně ji kombinujte s čistými barevnými odstíny, jako je oranžová, či žlutá.

Tip: Nechejte se inspirovat a podívejte se na zelené kuchyně od výrobce Gorenje. Právě zelené kuchyně jsou velmi populární pro jejich uklidňující dojem.

kuchyne

Jak kombinovat barvy v kuchyni?

Barvy dokáží s interiérem doslova zázraky. Kromě jiného mohou mít na svědomí, jak se v místnosti cítíme. Kombinace barev je oříškem, se kterým se musí každý pečlivě poprat a který výrazně ovlivňuje celkový vzhled místnosti.

?     V první řadě zvolte dominantní barvu kuchyně, která bude dále utvářet celý prostor a ke které budete další barvy doplňovat.

?     Nezapomínejte, že světlá barva na stropě místnost zvětšuje, proto není vhodné na tuto část používat jiných odstínů.

?     Barvy ovlivňují to, jestli místnost působí teple nebo studeně, hlučně nebo klidně. Stěny natřené teplými barvami se zdají být bližší, studené naopak vzdálenější. V jedné místnosti nepoužívejte společně více než tři barvy.

?     Pozor na extravagantní kombinace. Držte se základních pravidel, například že podlaha by měla být spíše světlá.

?     Velký pozor si dávejte na výrazné a nápadité vzory, v kuchyni se máte cítit především příjemně.

?     Důležité je i dostatečné osvětlení, okna často zabírají celou délku kuchyňské zdi. Led osvětlení pod kuchyňskou linkou a zářivý lustr uprostřed místnosti také nesmí chybět

Tip: I barva plastových oken, respektive okenních rámů se dá sladit s exteriérem domu a interiérem kuchyně. Okna můžete mít v řadě barevných odstínů, včetně dřevěných dekorů. Získáte tak ucelený vzhled moderní kuchyně.

Reklama