České děti mají se svačením problém. Svačiny často vynechávají, nosí zpátky domů nebo konzumují naprosto špatné potraviny, které je brzdí ve školních výkonech. Jak připravit zdravou, chutnou a nutričně vyváženou svačinku pro školáka (ale i pro dospělého), se dozvíte od specialistů na výživu Petra Havlíčka a Karolíny Hlavaté v dalším díle video seriálu Vím, co jím.

natáčení

Chutně a zdravě? Jde to!

 „Je logické, že rodiče chtějí, aby dítěti svačina chutnala. Nejdůležitějším hlediskem by však pro ně měla být výživová hodnota potravin. Rodiče by proto měli dětem nabízet širokou škálu pokrmů. Vytvořit chutnou a přitom výživově hodnotnou svačinu dnes není složité. Třeba ovoce s tvarohem či jogurtem nebo ochucené mléko představují takové varianty,“ vysvětluje dietoložka Karolína Hlavatá. Společně s Petrem Havlíčkem ve videu připravují několik chutných a zdravých receptů. Podívejte se!

Odpolední svačina zažene večerní hlad

Potřebu odpolední svačiny nepociťuje asi čtvrtina mladších školáků i přesto, že ji mají k dispozici. „Právě absence odpolední svačiny vede k nadměrnému příjmu energie při večeři, může být i příčinou večerního mlsání. Je logické, že vynechávání odpoledních svačin přispívá ke vzniku nadváhy a obezity,“ varujeKarolína Hlavatá.

Jak vybrat a připravit vhodnou svačinu?

Volba vhodné svačiny začíná již v obchodě. Některé produkty mají pěkné obaly, na nichž hlásají, že jsou určené pro děti. Nenechte se ale oklamat obalem. „Dětské obaly na potravinách nejsou vždy zárukou toho, že je produkt vhodný pro děti,“ říká Hlavatá. V dětských nápojích je často obrovské množství cukru. V dětské šunce zase příliš vysoké množství soli. Často jde jen o způsob, jak odlišit produkty barevnými obaly a lépe prodat. Bohužel úprava složení produktu, aby vyhovoval zdravému dětskému jídelníčku, už tak častá nebývá. Pokud nemáte čas studovat obaly nebo etiketám nerozumíte, pomoci ve výběru vám může logo Vím, co jím/Vím, co piju. To hlídá množství rizikových živin jako je sůl, cukr a škodlivé tuky. 

 

Reklama