Zajímalo nás, podle čeho si vybírat helmu. Oslovili jsme zástupkyni značky Alpina, paní Ing. Tereza Andršová ze společnosti Sprint, aby nám vysvětlila, na co si dát při výběru helmy pozor. Pokud vybíráte helmy od kvalitních značek, kterou zrovna Alpina je, je samozřejmostí, že je vyrobená z kvalitních materiálů a náročných požadavků dle bezpečnostních směrnic, které musí dodržovat výrobci. Ty nejdůležitější jsou – odolnost proti nárazu (schopnost tlumení nárazu) a odolnost proti úderu ostrým předmětem (proti průrazu).

Co je tedy důležité při výběru helmy?
Helma musí dobře sedět a být lehká, proto si ji musíte vyzkoušet. Nesmí být těsná a zároveň ale ne moc volná. Musíte se cítit komfortně a bezpečně. Je dobré si helmu při zkoušení, pokud je třeba, dotáhnout velikost regulačním kolečkem (najdete v zadní části helmy) a také si zapnout upínací pásek kolem krku – pozor, ten také nesmí být volný. Jak má dobře sedět helma? Podívejte se na tento názorný obrázek.
5c6147772fec0obrazek.png

Správná pozice helmy
Nesmí být příliš na zátylku (nechránila by čelo) a nesmí padat do očí a bránit ve výhledu. Zajímavé tipy na www.alpina-sports.cz

Pro komfortní pocit z helmy nám pro výběr napomohly také různé praktické vychytávky, které právě helmy Alpina mají. Co nás přesvědčilo o výběru od této značky?
5c6166ae1af8aobrazek.png

5c6166d5b59d8obrazek.pngBarevné kombinace – na lyžích či snowboardu chcete také vypadat šik a tak když se rozhodujete, je dobré, aby dobrá kvalitní helma také ladila k outfitu, který máte. Proto je dobré, když výrobci sáhnout nejen do černé, šedé a bílé, ale také nabízí helmy v dalších barvách. Mě se například od Alpiny velmi líbila červená, případně jiné „svítivé“ barvy – vypadají hezky, jsou originální a pak je to také praktické – když jedete na svahu, jste snadno rozeznatelní.

Praktické vychytávky – líbí se mi, že vnitřní část helmy je polstrovaná, navíc se dá vyjmout a vyprat – což je velmi praktické a hygienické. Krytky uší jsou také u většiny helm odnímatelné a dají se vyprat. Některé helmy mají i „kožíškové“ vnitřní krytky uší, což je hřejivé a ocení to hlavně ženy.

Praktické upínání, se kterým nezápasíte - helmy Alpina mají dobré řešení upínání brýlí a příjemné řešení ochrany brady s „rychlozapínací“ přezkou – nezasekává se a dá se s ní manipulovat i v rukavicích. Pokud má helma ventilační otvory, i jejich ovládání je velmi snadné – doporučuji, přece jen pokud je vám teplo, můžete si „vyvětrat“.


Můj tip – pokud si vybíráte i brýle, zkoušejte si je s helmou - horní okraj brýlí by měl lícovat s helmou, aniž by spodní okraj tlačil na nos. Není vždy pravidlem, že je helma kompatibilní s brýlemi – i ty mají různé velikosti a tvary.
5c6166c5925a5obrazek.png

Jak často je dobré měnit helmu? Pokud si koupíte bundu jiné barvy – to si dělám legraci…!
Helmu je nutné vyměnit po nehodě, jinak optimálně každých 3 až 5 let. Materiály rychleji stárnou působením vlhka, potu a UV záření. V případě poškození vrchní vrstvy (pevná skořepina) nebo vnitřní výplně helmy je nutné helmu vyměnit. I drobné poškození může způsobit, že helma při nárazu nebude plnit správně svojí funkci.
5c6147985715aobrazek.png

Helma musí na hlavě sedět, nesmí tlačit ani se hýbat. Jinak neplní svou funkci.

Malá helma – tlačí – nepohodlné, nefunguje správně odvětrávání – více se člověk potí, možné odření a otlačení kůže, při nárazu nemusí správně tlumit otřes

Velká helma – odstává, na hlavě se hýbe – může padat do očí a bránit ve výhledu, nepohodlné na nošení. Helma je navržena tak, že je více polstrovaná a zpevněna v místech, kde bývá náraz největší, když se helma na hlavě posune, může dojít k nárazu na méně chráněné místo, čímž může dojít k úrazu.

Doporučuje se vyzkoušet si několik helem a získat tím představu, že každá helma jinak sedí. Helmy mají různé tvary (každý má jiný tvar hlavy). Helma by měla hlavu obepínat a pohodlně sedět, neměla by tlačit.

Inspiraci hledejte na www.alpina-sports.cz

Reklama