n

Zpočátku jsem se tam nechtěla jít ani podívat. Chtěla jsem sice menší byt, ale třicet pět metrů je přece jenom trochu málo. Nakonec jsem si řekla, že za podívání nic nedám. A teď se zabývám zapeklitou otázkou, jak udělat z „pidi“ bytu přijatelný prostor k žití.

Zůstali jsme sami v obrovském bytě a přišlo nám to jako zbytečný luxus. A tak jsme se rozhodli podstoupit anabázi výměny. Jen to hledání by dalo na samostatný článek. Člověk by soudil, že nebude těžké najít zájemce o prosluněný, stometrový byt s balkonem, v cihlové novostavbě a v prostředí ideálním pro děti. Chyba lávky. Většina rodin se sice tísní v malých bytech, ale nehodlá měnit lokalitu.

Nakonec jsme přece jen objevili byt, který je sice rozlohou menší než náš obývák, ale něčím nás zaujal.

Byt jedna plus jedna na ploše 35 metrů čtverečních se pro nás stal výzvou. Má celkem dobrou dispozici, takže nepůsobí tak stísněně, jak by se mohlo zdát. Mám bujnou představivost, takže jsem si v duchu „malovala“, jak by mohl byt vypadat. Když se probourá jedna příčka, získá se místo na maličkou kuchyňku…a existuje přece spousta „fíglů“, jak prostor opticky zvětšit.

Celá má mysl se teď soustředí na rekonstrukci budoucího bytu a hledání inspirace. Možná řešíte stejný problém, takže se s vámi o své poznatky ráda podělím.  

Jak to udělat, aby malý byt působil větším a vzdušnějším dojmem?

  • Vybourejte příčky a otevřete prostor. Tento způsob je ideálním řešením, pokud se nebojíte většího zásahu. Dnes je poměrně běžné spojit obývák s kuchyňským koutem, a získat tak otevřený a vzdušnější interiér. Někdy postačí i předěl v podobě poloviční příčky. Skvělou službu udělají i posuvné stěny nebo nestavební příčky ze sádrokartonu.
  • Bílá barva je základ. Pokud máte malý byt, zapomeňte na tmavé barvy, byť by se vám sebevíc líbily. Můžete použít jemné pastely, ale nejlepší službu vám udělá zářivá, křídově bílá, která odráží světlo, a tím prostor prosvětlí a opticky zvětší.
  • Sjednoťte podlahy. Jednotná barva (nejlépe opět světlá) působí celistvě. Sjednotí jednotlivé místností a udělá dojem většího prostoru. Pokud nemáte možnost stejné podlahové krytiny, snažte se alespoň o barevnost tón v tónu.
  • Uvolněte místo na zemi. Čím bude volnější podlahová plocha, tím bude byt působit větší. Co jde, pověste na zeď. Bude se vám i lépe uklízet.
  • Nebojte se velkých kusů nábytku. Zapomeňte na mýtus, že nábytek by měl být malý. Čím menší, tím ho potřebujte víc a celý prostor tak spolehlivě „zabijete“. Bude to u vás vypadat jako ve vetešnictví. Lépe se vám bude dýchat, když se spokojíte s minimem nábytku. Pokud vlastníte nějaký krásný starožitný kousek, třeba komodu nebo knihovnu, nemusíte se jí vzdát, ale soustřeďte na ni pozornost a ostatní nábytek „potlačte“.
  • To platí i o obrazech. Do malé místnosti bude lepší jeden výrazný obraz, nebo dva obrazy, které tvoří pár. Důležitý je i motiv. Nejlepší jsou ty, které vyvolávají dojem hloubky a dálky. Malé, titěrné obrázky v různých rámečcích „rozdrobí“ stěnu, a ta bude působit menší.
  • Využijte zrcadel, která vám opticky zvětší prostor zaručeně.
  • Schovejte drobnosti. Zdálo by se, že vestavné systémy se hodí jen do velkých bytů, ale to je opět velký omyl. Když obložíte celou stěnu jednoduchými, hladkými skříňkami, kam ukryjete oblečení, knihy, či spoustu dalších věcí, bude byt působit uklizeně, spořádaně a tím pádem mnohem větší.

Podívejte se na pár příkladů v praxi a inspirujte se.

Foto facebook Veranda, facebook Ikea, interiery Krnov, onekingslane.com.

Čtěte také:

Reklama