Vozíte svého pejska vpředu na klíně? Nebo si volně lebedí na zadních sedadlech? Tak to vás může přijít pěkně draho. I když ho máte v přepravce, není úplně jisté, zda jste pro svou i jeho bezpečnost udělali maximum. Jak to má být správně?

dog

Zákon o provozu na pozemních komunikacích říká: „Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“ Tato norma považuje psy (ale i jiné zvířectvo) za náklad, který má mít každý řidič povinně zajištěn tak, aby neznemožňoval řízení auta, neohrožoval nikoho uvnitř vozu ani bezpečnost silničního provozu.

Pokud vozíte svého psa v autě, jistě víte, že by měl být ve voze zabezpečen. Podle zákona je to vaše povinnost a za její porušení vám hrozí vysoká pokuta od dvou tisíc korun. Způsob, jakým má být pes zabezpečen, už ale zákon neurčuje, takže je vlastně na vás, jak svého psa převážíte. Zda v boxu, připásaného na popruzích, či v kufru za mřížkou, pokud ji v autě má.  

Jaké jsou možnosti?

  • Pásy pro psy

Stejně jako lidé, tak i psi mohou mít bezpečností pás. Jde o speciální postroj, který se připne k běžnému bezpečnostnímu pásu v autě. Pes může sedět či ležet na zadním sedadle a zároveň je fixován při prudkém brzdění nebo nárazu a nehrozí, že v krizové situaci „vletí“ dopředu. Není zanedbatelné, že zabrání psovi v nečekaném útěku z auta na silnici po otevření dveří.

  •  Přepravní box

Existují různé druhy. Pevné kovové, plastové nebo levnější látkové, které se hodí hlavně pro menší psy, ale i kočky. Je potřeba zvolit správný rozměr, aby bylo cestování pro zvíře pohodlné.

Box můžete umístit v kufru nebo na zadním sedadle. V obou případech je dobré box ještě přichytit bezpečnostním pásem, aby se nemohl pohybovat při brzdění, v zatáčkách nebo při nárazu.

Přepravka by určitě neměla být vpředu na místě spolujezdce, kde může explodovat airbag.

  • Síť nebo mříž

Nejsnazší to mají majitelé „kombíků“. Ti mohou dát psa do zavazadlového prostoru, který je oddělený pevnou mřížovou přepážkou, případně sítí, která se může připevnit i mezi přední a zadní sedadla.

Při přepravě psa v kufru kombíku je potřeba myslet na to, že tam nesmí být žádné volně položené věci, které by ho mohly zranit.

Všechno musí být pevně uchyceno a pes by měl mít dost místa, aby si mohl lehnout.

  • Ochranné lůžko

Poslední možností je závěsné ochranné lůžko na zadní sedadlo, které je nejlepší v kombinaci právě se sítí. Pes se tak může pohybovat pouze na zadním sedadle, kde nikoho neohrozí. Lůžko zároveň chrání sedadlo před znečištěním a chlupy.

Čtěte také

Reklama