Vůně léta, ne jedna, ale stovky, tisíce vůní. Kolik toho už o nich bylo napsáno... stačí zadat slovo „vůně“ a z archivu vám vyjedou desítky článků.

K čemu všemu rády čicháme? Kdyby se udělala anketa, jedno z prvních míst by určitě obsadila vůně miminka. To chápu, také bych ji jmenovala a určitě bych k ní přiřadila i vůně dětství. Sladkou a opojnou vůni lip na návsi, přetěžce omamnou vůni lilií v kostele, vůni borového lesa v rozpáleném letním dni, vůni borůvek, malin a jahod. A samozřejmě vůni dobrého papáníčka, čerstvě upečeného chleba, babiččiných lívanců nebo mleté kávy.

 

Mezi důležité vůně v životě patří také vůně partnera. I při výběru nám čich dává vědět, jestli je to ten pravý nebo ne. Jak má vonět muž?Tabákem a parfémem? Nebo má být cítit potem a kolínskou? Mýdlem? Ženskou? Kdy vám ten váš nejvíc voní a kdy byste ho naopak nejraději odlifrovala do vany a do úst mu vymačkala celou zubní pastu?

Možná si i pamatujete vůni z vašeho prvního rande. Ať už to byla jeho vůně nebo typická vůně kavárny či lesní mýtinky. Čich má totiž prý nejdelší paměť. Vůně nás dokážou zázračným způsobem přenést v čase.


Nedávno jsem byla navštívit vesničku, kde jsem prožila dětství. Hodně se tam změnilo, ale vůně zůstaly. Když jsem zavřela oči a ucítila tu cudnou vůni pámelníku, přenesla jsem se do dob, kdy jsem tou alejí chodila do školy. Vůně modřínů a čerstvě posekané trávy, vůně rybníka, to všechno bylo tak stejné, že mě to až dojímalo a zároveň naplňovalo štěstím.

Proč se nedá vůně konzervovat nebo nahrávat? Jen si to představte, za ponurých zimních večerů byste si mohla otevřít pixlu s pravou nefalšovanou vůní mateřídoušky.

Ale dost fantazírování, existují i jiné možnosti. Aromaterapie, parfémy, vonné tyčinky...
Parfémy můžeme rozdělit na ryze letní, to jsou ty vůně ovoce a vody, podzimní voní po koření, zimní mohou být třeba orientální a jaro zase voní po čerstvých květinách. To bylo řečeno (napsáno) velmi zjednodušeně, každá z nás má určitě ty své oblíbené vonné ingredience, které jsou jí příjemné bez ohledu na roční období. Záleží spíš na tom, jestli jsou ve formě parfému, toaletní vody, nebo deodorantu. Já osobně mám nejraději toaletní nebo parfémové vody. Svěží a trochu peprné. Nevadí mi, že nevydrží tak dlouho jako parfém, ten jemný prchavý závoj mi vyhovuje rozhodně víc než těžký omamný opar, z kterého by mě rozbolela hlava. A nejen mně. Však to znáte, když stojíte v MHD vedle dámy, která nezná míru. To se okamžitě pakuju někam hodně daleko, pokud to ovšem jde.

V aromaterapii nejsem moc zběhlá, ale když mě bolí hlava, používám levanduli, často mi pomůže. Když jsem ve stresu, vařím si čaj z mateřídoušky, protože mě dokáže skvěle uklidnit. Vonné tyčinky jdou mimo mě, jen když je doma opravdu nesnesitelný zápach, který nejde vypudit, pustím tam jednu tyčinku a je to pryč. Ale pak si v bytě připadám jako v čajovně, a to se také nedá vydržet dlouho. :-)A jak jste na tom s vůněmi vy, milé ženy-in?
Jak má vonět chlap? Má vůbec vonět?

Jaké jsou vaše nejoblíbenější vůně?
Vystačíte si celý rok s jedním parfémem?
A co třeba vrstvení? Od sprchového gelu, přes tělové mléko, deodorant, až po toaletní nebo parfémovou vodu?

Využíváte aromaterapii?
Napište mi o svých oblíbených vůních.
A nemusí to být jen ty syntetické.

 

Odměnou Vám dnes bude deset Fa balíčků vůní pro pány. Takže pište, ať je máme komu rozdat!

 

Adresa je pořád stejná - redakce@zena-in.cz