Nechte si poradit čtenářkou Bugy, která popisuje, jak nejlépe spořit, abyste neměli strach z finančních potíží. Sama si třeba vůbec neber půjčky...

Víte jak spořit? Že ne? Čtenářka Bugy vám poradí!


Hned na začátku musím napsat, že se svým příjmem vycházím dobře. Půjčky si neberu, umím si udělat radost, ale s nároky to nepřeháním. Pravidelně jezdím na lyže do Francie, (ovšem autobusem, s vlastním stravováním), v létě strávím pár dnů u moře, většinou u Středozemního.
Něco jsem si i naspořila jako pojistku pro nepředvídané události a stáří.
Ty peníze mám na účtu u banky. Každý měsíc mám méně a méně, neboť úroky z uložené částky jsou mnohem nižší než bankovní poplatky.
A to mě právě vede k zamyšlení jak vlastně spořit. Výhodné bývalo stavební spoření - teď už méně a ještě nad ním visí hrozba, že bude nutno toto spoření využít skutečně účelově, na bydlení.
Připravuje se penzijní reforma. S ní i změna ve spoření na důchod. Vedle stávajících penzijních fondů vzniknou i soukromé penzijní společnosti. Soukromé společnosti budou trochu jako peněžní fondy a budou smět i trochu riskovat nákupem akcií. Tak se dá i zvýšit výnos, anebo také ne.
Já mám zkušenost s Penzijním fondem a je to zkušenost draze zaplacená. Kromě mého příspěvku, jsem po dobu 6 let dostávala samozřemě příspěvek od státu a navíc i od mého zaměstnavatele. Po těchto 6 letech jsem zjistila, že došlo k vytunelování fondu, a po několika letech, kdy byla společnost v konkurzu, jsem dostala tak 20 procent z uložených peněz.
Peněžní fondy totiž nemusí mít pojištěné vklady, takže nikde není záruka, že člověk musí dostat svoje peníze.
Tak přemýšlím, mám zase začít spořit v penzijním fondu ?

Zdravím.
Bugy

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 5. ledna 2012: Novoroční výdaje a zdražování

Příspěvky už neposílejte. Jejich zasílání skončilo dnes v 15.00 hodin. Krátce po šestnácté hodině se dozvíte, která čtenářka si za svůj příspěvek vysloužila slíbený dárek: USB myš Microsoft Ready Mouse.

myš