Řada starších lidí nedbá na preventivní prohlídky u očního lékaře. Přitom často špatně vidí. „Každý člověk starší 40 let by měl absolvovat jednou za rok preventivní vyšetření, u seniorů to platí dvojnásob. Je u nich totiž vyšší pravděpodobnost, že jim vidění zhoršuje šedý zákal, vyšetření vše odhalí,“ radí primářka brněnské kliniky NeoVize, docentka Šárka Skorkovská.

Jak se šedý zákal projevuje? Jako zhoršené nebo zamlžené vidění, někdy popisované jako pohled přes igelit či záclonu. Senioři s šedým zákalem také vidí jinak barvy: mívají šedavý nádech. Šedý zákal nejčastěji postihuje seniory ve věku nad 65 let, jde o projev stárnutí očí a k rozvoji šedého zákalu může přispět i vyšší dioptrická vada, úraz oka nebo cukrovka.

Šedý zákal odstraní i laser
Léčba šedého zákalu je jediná: bezbolestná operace. Zákrok je prováděn ambulantně, trvá zhruba 15 minut a po operaci odchází pacient domů. Už druhý den na operované oko vidí. „Při operaci šedého zákalu se z oka odstraní zakalená čočka a nahradí se čočkou umělou. K tomu se používá skalpel anebo femtosekundový laser LenSx,“ vysvětluje primářka Oční kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešová a vyjmenovává výhody laseru: „Laser LenSx je podle výzkumů až desetkrát přesnější než manuální operace. Laser se navíc přizpůsobí na míru každému oku.“ Operaci šedého zákalu pomocí laseru LenSx nabízí oční kliniky DuoVize v Praze i NeoVize v Brně.
Během operace se pacient může zbavit i dioptrií a astigmatismu. Po zákroku se seniorům vrací zraková ostrost i vnímání barev a užívají si opět života. „Většina z pacientů nám na kontrole vypráví, jak jim zákrok zlepšil život a raduje se z nového zraku,“ říká primářka NeoVize, docentka Šárka Skorkovská. Operaci a vyšetření šedého zákalu hradí v DuoVizi i NeoVizi zdravotní pojišťovny.
5a4cb69d07185obrazek.jpg
Řada starších lidí nechodí na preventivní prohlídky u očního lékaře. Přitom často špatně vidí a neřeší to. Pravidelná kontrola zraku ale dokáže odhalit rozvíjející se onemocnění

Operaci není radno odkládat
Kolem šedého zákalu panuje řada mýtů. Častým mýtem je, šedý zákal musí před operací „dozrát“. Dnes je tomu ale jinak. „Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes operaci doporučujeme hned v okamžiku, kdy šedý zákal začne pacientům zhoršovat vidění. Když je totiž šedý zákal pokročilejší, tím je oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější,“ vysvětluje docentka MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno, a dodává: „Šedý zákal se může rozvíjet měsíce i roky, rychlost změn bývá individuální.“

Dalším mýtem je nutná výměna umělé nitrooční čočky po čase. Nic takového ale není pravda. Umělá nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo, v průběhu života ji není třeba měnit. Po operaci rovněž není nutné nosit brýle, jelikož nitrooční čočka dokonale nahrazuje dioptrickou sílu původní oční čočky. Volbou vhodného typu čočky tedy lze odstranit krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus.
 
Příjemné jednání je základ
Oční klinika DuoVize i NeoVize dbá na individuální přístup. „Pacientům zodpovídáme veškeré dotazy a milé a vstřícné jednání je u nás základem, chceme, aby se u nás lidé cítili dobře,“ říká primářka DuoVize. Její slova potvrzuje i pacient Luboš Nykles: „V DuoVizi jsem zažil profesionální a příjemný přístup k pacientovi. Vysvětlí vše, na co se zeptáte. A s výsledkem operace jsem spokojen,“ napsal DuoVizi po operaci.
5a4cb6bc9b0eaobrazek.jpg
 Laser LenSx se používá k operacím šedého zákalu. Podle výzkumů je až desetkrát přesnější než manuální operace. Přizpůsobí se na míru každému oku.

Objednejte své rodiče/prarodiče na vyšetření. Doporučení do DuoVize a NeoVize nepotřebují.
 
Oční klinika DuoVize Praha: www.duovize.cz
Oční klinika NeoVize Brno: www.neovize.cz