Zabýváme se tématem vzniku vážných onemocnění, jako je například rakovina prsu. Jedním z faktorů, které mají na toto onemocnění vliv, je také dlouhodobý stres. Jak vidí tuto souvislost praktická lékařka MUDr. Ethel Ludvíková z www.medicina-centrum.cz a jaká je její zkušenost s pacienty? Pojďme se na toto téma podívat z pohledu praktické lékařky, která se denně setkává se svými pacienty, dbá a apeluje na jejich prevenci a často bývá prvním odborníkem, který posílá své pacienty na vyšetření, když zachytí varovné signály těla těch, které má v péči.

ethel

Jaký má stres vliv na naše zdraví, jak jej může poškozovat?
Stres je stav živého organismu, kdy je vystaven mimořádné zátěži – a reaguje obrannými mechanismy. Tato reakce má jediný cíl, a to zachovat homeostázu – rovnovážný stav organizmu, a tím zabránit poškození, nebo i smrti.
Jednodušeji řečeno: Stres, který může mít více podob, způsobuje vychýlení organizmu z rovnovážného stavu. Nemoc má většinou více příčin a stres je velmi často jednou z nich.

Kdy je stres nebezpečný?
Každá, i malá stresová zátěž může být tou poslední kapkou, která rozběhne patologický stav organizmu.
Takže správná odpověď asi zní, že stres škodí kdykoliv, v jakékoliv intenzitě, záleží však na okamžitém stavu organizmu, jak se s tím dokáže vypořádat.

Osobně považuji za velmi nebezpečnou dlouhodobou zátěž, která může být malé intenzity, ale je konstantní a obvykle neexistuje možnost rychlého řešení. Může to být tlak sociální (nevyhovující rodinné vztahy, komunikační problémy v zaměstnání…), fyzická zátěž (vynucená pracovní poloha), psychická traumatizace (nesplněná osobní očekávání, zodpovědnost vůči rodině, nezvládnutý přechod do jiné věkové etapy...)

Může mít vliv stres na vznik rakoviny, popřípadě rakoviny prsu?
Důvod vzniku většiny zhoubných nádorů je popisován slovem „multifaktoriální“, tedy má více příčin. Některé jsou zřejmé – například dědičnost, vliv prostředí apod., ale přesná simulace vzniku zhoubných nádorů bohužel nám obvykle není známa.

Stresové faktory jsou bezpochyby jedním z kamenů mozaiky, který se na vzniku malignit podílí. To platí i pro karcinomy prsu. U tohoto typu nádoru hraje dědičnost velkou roli. Naštěstí je i velmi dobře propracovaná metodika prevence, kterou není radno zanedbávat.

Máte s tím sama ve své ordinaci zkušenost?
Ano, jistě, zkušenost mám.

Praktický lékař, který se o pacienta stará obvykle mnoho let a má ve své péči více členů rodiny, a to i několika generací, zaregistruje existenci stresových faktorů u svého pacienta obvykle velmi rychle. A vnímavý praktik s tímto faktorem pracuje v diagnostice velmi často.

Věta, že tělo a duše má být v harmonii, je sice citována tak často, že je vnímána jako fráze. Bohužel ale je velkou pravdou, že porucha této rovnováhy je podkladem souboru tzv. psychosomatických onemocnění, se kterými se v ordinaci potkáváme velmi často.

Psychosomatická onemocnění nejsou nemocemi nového věku, ale jejich frekvence a tíže bezpochyby narůstá.

Jedná se zejména o problémy zažívacího traktu (špatné trávení, nadýmání, poruchy stolice, bolesti břicha, pálení žáhy…), chronická únava bez organického podkladu, bolesti zad, poruchy spánku, menstruační obtíže, bušení srdce. Stres se pravděpodobně podílí i na nárůstu onemocnění cukrovkou druhého typu (léčenou tabletami a dietou) a hypertenzní nemoci (vysoký tlak).

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

www.foryou.czPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění. Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Důležité odkazy:

Sledujete své pacienty – pokud se zbavili stresu, zlepšil se jim zdravotní stav?
Změna bývá velmi výrazná u psychosomatických onemocnění. Ale i v případě nemocí s jasným organickým podkladem je v případě odstranění paralelních stresových faktorů vidět, lepší tolerance obtíží s nemocí spojených a tím i lepší kvalitu života.

Řeší s vámi pacienti svůj stres?
Zajímavá je otázka, kterou mi pacienti často kladou – jak stres (takový či onaký) odstranit. Co se má udělat, aby se zbavili té či oné zátěže. K tomu se svěřují se svou představou, jak by se jim dařilo skvěle, kdyby ten „stres“ nebyl. 
Na to mám jedinou odpověď – ideální situace, kdy se nic zatěžujícího neděje, v podstatě neexistuje. Není potřeba se utápět v představách, jaké by to bylo, kdyby…

Praktická rada tedy zní – odstranit, co se odstranit reálně dá. S tím ostatním se musí pacient naučit nějak vypořádat. Tj. najít ke každé situaci protipól, kterým se výchylka od optima srovná. Ať je to fyzické cvičení, relaxační techniky, rituály, nebo jen uvědomení si, že se možná nic tak hrozného neděje.

Děkujeme za odpovědi.
Na otázky odpovídala MUDr. Ethel Ludvíková, praktická lékařka z MEDICINA CENTRUM  www.medicina-centrum.cz