Zdravím a přeji krásný den. Dnešní téma je smutné v každém případě, ale... Mám zážitek, který mi dokonce napověděl hodně se rozmýšlet, komu tu dvacku či více dát..

Pracovala jsem jako doručovatelka na hlavní poště Prahy 1 v letech 1991-1994. Denně při pochůzce jsem viděla tolik žebráků, že kdybych měla každému dát byť jenom tu dvacku, nemusela bych o výplatě brát ani korunu.

Ovšem jeden človíček, který seděl pravidelně na jednom místě na zemi a bez jedné nohy, mi prostě nedal, a jak jsem mohla, jsem mu dvacku dala, s pocitem, že se dobře nají, protože nás bylo více, co mu dvacku dali.  

Jeden den jdu náhodou zpětnou cestou, což jsem jindy nešla, a co nevidím. Oči mi přecházely údivem, dotyčný pán vstal, měl obě nohy, rázným krokem odcházel do pivnice, která byla co by pár kroků, od jeho místa na žebrání. On si na jedné noze seděl. Tedy vydržet sedět na jedné noze X hodin, jsem si představit neuměla, a to denně.

Stála jsem jako sloup, jak to, že jsem si toho nevšimla, ano, nemohla jsem, byl vždy přikrytý dekou přesto, že bylo i 30 °C. Já byla v domnění, že má deku přes sebe, abychom nemuseli na jeho pahýl koukat. Chtělo se mi nadávat mu, ale nezmohla jsem na slovo. Od tohoto zážitku opravdu nejen, že jsem mu nic nedala, ale hodně se rozmýšlela, komu peníze dám a komu ne.

Začala jsem kalkulovat, kdyby dostal denně jenom od 20 lidí po dvacetikoruně, kolik má na den a kolik jsem si vydělala za den já? A takových žebráků je hodně, přece nebudou chodit do práce, tento druh výdělku je nejjednodušší.

Zdraví Věrulinka

Věrulinko, problém není v Tobě, ale v něm. Ty jsi v dobré víře chtěla pomoci. Jestliže někdo podvodem využívá dobročinnosti druhých a na této vlastnosti parazituje, vina není v dárci. To tenhle člověk si tvoří karmický dluh. Můžeš být klidná, z Tvé strany šel dobrý úmysl.  A jak by k tomu příště přišel někdo, kdo skutečně nohu nemá, kdybys zatrpkla?

Kromě toho, jestli si denně X hodin sedí na noze, tak o ni bohužel, díky premanentně sníženému prokvení, asi brzy opravdu přijde. Inu, s čím kdo zachází…

Dnes se věnujeme žebrání, žebrákům, charitě, dárovství a vůbec všem potřebným. Pište mi své názory a vlastní zkušenosti na redakce@zena-in.cz. Díky!

Reklama