V mládí mě strašně bavilo malování, dokonce jsem uvažovala, že bych se stala malířkou, ale pak jsem zjistila, že ti opravdu talentovaní to umí přece jenom trochu líp než já. Přesto jsem prožívala několikaleté období tvůrčí bouře, na černo chodila se studenty výtvarné akademie na jejich večerní kurzy kresby, a když mě odmítli přijmout na VŠ umělecko průmyslovou, nechala jsem se dokonce na rok zaměstnat na Barrandově v kresleném filmu a tam „kreslila Večerníčky“. Teda spíš obkreslovala. Krtečky, Boba a Bobka, Maxipsa Fíka… bylo to roztomilé, ale vlastně strašně netvůrčí.

Nábytek to jistí

V té době jsem pociťovala něco jako denní puzení kreslit, malovat, vyřezávat, matlat něco z hlíny, nechápu to, protože to puzení už dávno zmizelo. Objevuje se jen tak jednou, dvakrát ročně, a to si „chladím žáhu“ na nábytku na chalupě, který vymalovávám lidovými motivy – v mém podání švestkami, hruškami, lístečky, větvičkami. A jestli chcete vědět, proč právě tímhle, řeknu vám to. Neumím to totiž tak, jak bych chtěla, a tohle je jednoduché. Nábytek nezničím, při přivřených víčkách se na to dá trochu koukat, i když přiznávám, že je to spíš takové naivní umění. Zkrátka lidová tvořivost.

slunečniceMalováním proti krizi

Doma maluju v době duševní krize. Je to tak uklidňující! Jsou to ale vesměs drobnosti, které netrvají dlouho. Jako terapie to ale stačí. Problém je, že své výtvory vždy rozdám, takže vám přináším něco ze svých mladických pokusů, které vlastní moji rodiče.

Ty slunečnice má moje maminka na zdi v ložnici už dobrých 25 let. Hnědý obrázek visí v chodbě domu a má utrženou pokroucenou větev, která se  táhla jeho středem. Je to spíš takový dekorativní nápad než nějaké pokus o umění, ale visí tam roky, nikdo ho už nevnímá. Potom mám ještě tři obrazy ve sklepě, ale těmi už vás nebudu obtěžovat, jsou celé špinavé a zaprášené.

obr

Odpusťte mi tu kočku

A modrá kočka visela v pokojíku mojí dcery, když byla malá. Měli jsme v té době černého kocoura z útulku, byl skvělý, ale po třech letech umřel na kočičí leukémii. A tak se všude malovaly kočky, pilo se z hrnků, kde seděly kočky, četlo se o kočkách. A pak jsme si pořídili z venkova živou kočku a obrázek už nebyl potřeba. Teď visí v předsíni a já se skoro stydím přiznat, že jsem takovou mazaninu dělala já.

kočka

Pozor, hrajeme o ceny!!!

Jak jste na tom s tvořivostí vy? Malujete jako já, nebo je vaším oborem něco úplně jiného? Co vyšívání, pletení, keramika nebo patchwork? Nebo vyrábíte okrasné květináče, svícny nebo třeba náušnice? Nestyďte se pochlubit. Posílejte obrázky a napište nám něco o tom, jak vás vůbec něco takového napadlo. Čekáme až do 16. hodiny na adrese:

 

redakce@zena-in.cz

Reklama