Dlužit je v dnešní době už prakticky běžné a ve své podstatě to není považováno za nic špatného. Peněžní závazek vznikne mezi těmi, kdo peníze půjčují, a těmi, kteří je z nejrůznějších důvodů potřebují, ale sami nemají dostatek prostředků. Pak už jen zbývá dlužnou částku postupně splácet. Zní to sice jednoduše, ale ve skutečnosti může vzniknout řada problémů a vy se kvůli zapůjčení několika málo tisícovek můžete ocitnout na mizině. K tomu, aby vám dluhy nepřerostly přes hlavu, vám pomůže seriál o finanční gramotnosti, v němž najdete cenné rady od odborníka na správu pohledávek, Mariana Ganaje, provozního ředitele společnosti Intrum Justitia.

peníze

Půjčení peněz je ve své podstatě výměnný obchod, jehož zbožím jsou peníze. Takový obchod má však svá jasně daná pravidla, ale i možná rizika. Nakupujete-li potraviny tak pravděpodobně zkoumáte, jestli jsou čerstvé, poměřujete jejich cenu s kvalitou a všímáte si, kdy končí jejich datum spotřeby. U půjček však povětšinou čeští klienti zapomínají na podobnou kontrolu a na obezřetnost. Často tak sáhnou po první půjčce, která jim sice rychle poskytne určitý finanční obnos, avšak za velmi nevýhodných podmínek. Rázem se pak klient ocitne v situaci, kdy nemůže půjčku nadále splácet a jeho noční můry začínají.

Předtím než jakoukoli půjčku uzavřete, byste však měli nejprve provést průzkum své vlastní kasičky a svých dosavadních úspor. Jednou z nejčastějších chyb totiž bývá, že nemáte přehled o vlastních financích. Váš příjem by měl být spolehlivě udržitelný po celou dobu splácení půjčky. To znamená, že byste na své účtu měli mít zhruba tři až pět půjčkasplátek pro případ, že byste se dostali do náhlé životní tísně. „Obvyklým případem bývá, že klient přijde o zaměstnání a na svém účtu nemá žádnou rezervu. Dojde pak k situaci, že se několikrát zpozdí se splátkami, ale nesnaží se situaci řešit. Vždy proto radím, aby před samotným sjednáním půjčky klienti počítali s nejhorším, vytvořili si finanční plán a měli na svém účtu dostatečnou finanční rezervu. Nastanou-li i přesto nějaké potíže, měli by o své situaci neprodleně informovat věřitele,“ upozorňuje Marian Ganaj. Neušetříte-li tedy za měsíc ani korunu, žádnou půjčku raději nesjednávejte.

Vytvoření finančního plánu však nestačí. Jednou z dalších chyb, kterých se čeští klienti často dopouštějí, je sjednání tzv. špatných půjček. Mnohdy si tak půjčují finanční obnosy na to, co jim žádné peníze neušetří, ale ani nevydělá. Jedná se tak například o půjčky na dovolenou, luxusnější vybavení domácnosti, domácí spotřebiče, vánoční dárky či novější model automobilu. Ve své podstatě však nic z toho akutně nepotřebujete a akorát se zbytečně zadlužíte. Nejhorším případem pak je, kdy se klienti dostanou do situace, že uzavřou špatných půjček hned několik. Začne dluhová spirála a jejich životní situace se rázem výrazně zkomplikuje. „Klientům vždy radím, že úvěrové produkty je vhodné využít tehdy, kdy musejí vynaložit vyšší náklady, než jsou náklady na půjčku. Tyto typy dluhů se označují za tzv. dobré dluhy a lze k nim zařadit například hypotéku na vytoužený dům či byt,“ dodal Marian Ganaj, provozní ředitel společnosti Intrum Justitia.

Máte dluhy u Intrum Justitia? Rádi vám poradíme a pomůžeme na telefonním čísle naší poradenské linky +420 461 002 002. Pokud máte dotazy ohledně dluhů, které nejsou v naší správě, můžeme vám poskytnout radu, jak by bylo možné vaši situaci řešit. Více se dozvíte na stránkách http://www.intrum.com/cz/

Reklama