pokojové rostlinyAčkoliv je léto v plném proudu a z rozkvetlých stromů a rostlin se těšíme raději venku v přírodě, neměly bychom zapomínat ani na naše pokojové rostliny! Teplota i klima se s příchodem parných dnů změnily i uvnitř našich domů a bytů. Některé pokoje se v létě promění doslova ve výheň, v jiných je zase příliš sucho. Zvýšení zálivky v takových případech nemusí být vždy tím správným řešením! Pojďme se podívat na problémy, které trápí naše pokojovky v létě nejčastěji.

Příliš velké sucho

pokojové rostlinyZelené rostliny s velkými listy, jako například palmy nebo i fíkusy, které jsou evergreenem mezi pokojovými květinami, mají často zahnědlé konečky listů. Zodpovědný je za to právě příliš suchý vzduch v místnosti. V kostce řečeno - rostlina je nucena ke zvýšenému odpařování vody povrchem listů a poté už není schopná rozvádět vodu z kořenů až ke svým konečkům. Buňky v okrajích listů potom odumírají a hnědnou.
Zvláště v létě je tedy nutné většinu pokojovek rosit vodní mlhou z rozprašovače. Ani ten ale nad nízkou vlhkostí vzduchu zcela nezvítězí, neboť působí pouze krátkodobě. Dalším trikem, jak se poprat se suchým vzduchem, je umístění květináčů do ještě větších, dekoračních nádob a ty vyplnit rašelinou, která své okolí značně zvlhčuje. Na pomoc si můžete přizvat i bojovníky přímo z rostlinné říše. Některé rostliny totiž odpařují značné množství vody a perfektně tak zvlhčují vzduch v místnosti. Jde například o šáchor, který s dostatečnou zálivkou okolo 2-3 litrů denně vytváří pro ostatní rostliny ideální vlhké prostředí.

Tip odborníka:

J.Smékal„Rosení měkkou vodou v pokojové teplotě je jedním z fíglů, jak zvýšit vzdušnou vlhkost. Ne všechny pokojovky ho však mají rády! Určitě se vyhněte rosení kvetoucích rostlin nebo květin, jejichž listy jsou pokryty jemnými chloupky. Naopak pokojovky s hladkými a ozdobnými listy přiměřené rosení přímo milují. Listy by ovšem neměly zůstávat dlouho mokré a rozhodně ne přes noc,“ vysvětluje Jan Smékal, ředitel OBI marketu v Praze Štěrboholy.

Možná se ptáte, proč zkrátka nezalévat rostliny během veder více? Samozřejmě, že během léta je potřeba zálivku i její frekvenci úměrně zvýšit, ale přiměřeně. Co se ale týče nedostatečné vlhkosti, zálivkou si nepomůžete! Při vydatném zalévání se dokonce může stát, že podmáčíte kořenový bal a konce kořenů začnou uhnívat!

Vysychání kořenového balu během letnění

pokojové rostlinyLetos bylo krásné počasí už během května. Také jste vynesla některé své pokojovky na zahrádku, aby si užily sluníčka? Pobyt na čerstvém vzduchu jim jistě prospívá. Dešťová voda jim zase smyje z listů nepříjemný prach. Květiny se při pobytu venku otužují a v zimě jsou potom odolnější vůči nemocem. Pokud pěstujete orchideje, vězte, že pokud je necháte přes léto venku, podpoříte u nich kvetení. Letnění je zkrátka taková jejich dovolená. A chcete-li svým pokojovkám dopřát přímo lázeňský pobyt, zasaďte je přes léto do volné půdy - takovou regeneraci si nechají líbit!

Sluneční záření během července a srpna dosahuje svého vrcholu a je velmi intenzivní. Rostliny jsou tak velmi náročné na přísun vody, a to ideálně v brzkých ranních nebo až večerních hodinách, a to zespodu do misky. Pokud si všimnete, že kořenový bal až příliš vysychá, zalévejte klidně dvakrát denně a kvetoucí rostliny často hnojte, třeba i dvakrát týdně. Speciální hnojiva na většinu druhů pokojových rostlin seženete například v OBI, kde vám zároveň i poradí, když si nebudete zcela jistí.

Slunce ale ani v létě není na obloze pořád a tak můžeme zažít i letní bouřky nebo dokonce přívalové deště. Je naprosto nutné, aby měly všechny květináče dobrý odtok - voda stojící v květináči je bohužel skvělý základ pro zahnívání.

Kde se rostliny cítí nejlépe?

pokojové rostlinyVe stínu a polostínu se líbí již zmiňovaným fíkusům, ale i azalkám, orchidejím, bramboříkům nebo voděnce či hortenzii a palmě horské.
Sluníčko vyhovuje agáve či aloe, ibišku, banánovníku a samozřejmě teplomilným kaktusům nebo sukulentům a určitým druhům palem, jako jsou juka či palma kokosová.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama