Za dovolenou v cizině letos Češi utratí v průměru 11 900 korun. Za zájezd dají 14 800 korun. V Česku vydají mezi 3600 - 6500 korunami.

Za dovolenou, kterou si lidé v cizině letos zajistí sami, utratí v průměru 11 900 korun. Za zájezd od cestovní kanceláře to bude 14 800 korun. V Česku za individuálně zajišťovanou dovolenou dají 3600 korun a za dovolenou v ČR přes cestovní kanceláře 6500 korun. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 1500 respondenty uskutečnila agentura Mag Consulting.

Proti loňskému výzkumu se cena, kterou plánují lidé dát za dovolenou v cizině, zvýšila o 100 korun u individuálně zajišťované dovolené a o 200 korun u zájezdu s CK. Podle analytika Jaromíra Beránka je to dáno stagnací cen zájezdů a růstem kupní síly. Navíc Češi plánují o něco kratší dovolenou za vyšší cenu. Chtějí si dopřát více luxusu.

U domácích pobytů je proti loňsku plánovaná útrata vyšší o 200 korun. A to jak u individuálně zajišťované dovolené, která se ve většině případů odehrává na vlastní chatě nebo chalupě, tak u dovolené přes CK. Důvodem je trvalý mírný růst cen ubytování a stravování. V Česku chtějí turisté strávit v průměru kolem osmi dní, v cizině kolem deseti dní.

Z těch, kdo plánují letní dovolenou v cizině, pojede 74 procent k moři a 14 procent na poznávací cesty. Celkem 27 procent oslovených chce jet do Chorvatska, 12 procent na Slovensko, 11 procent do Řecka, devět procent do Itálie a sedm procent do Španělska.
V ČR stráví 45 procent lidí dovolenou v kempech, různých ubytovacích zařízeních na horách nebo u vody, 42 procent lidí na chatách, chalupách a u známých. Vede zájem o jižní Čechy, kam se vypraví 13 procent lidí, a to hlavně do kempů a ubytoven na Šumavě. Dalších 11 procent lidí, hlavně Pražanů, se chystá na své chaty do středních Čech.

Podle průzkumu stráví 60 procent občanů letní dovolenou mimo své bydliště, z toho 34 procent si ji rozloží na dva a více letních pobytů. Počet těch, kdo plánují v létě více než jednu dovolenou, se rok od roku zvyšuje. Loni jich bylo 33 procent a o rok dříve 30 procent. Naopak 40 procent občanů letní dovolenou mimo své bydliště neplánuje; u deseti procent je z finančních důvodů.
Z celkového počtu letních dovolených stráví občané 58 procent pobytů v tuzemsku a 42 procent v zahraničí. Podíl zahraničních pobytů se meziročně o dva procentní body snížil.

Zdroj: MaM

 

Reklama