cl.jpg
Foto: Shutterstock

Následující tipy je samozřejmě vhodné použít v případě, že vyloučíte obvyklé příčiny pláče, jako je například mokrá plenka, kolika, hlad, přílišné teplo, zima apod. Někdy může být miminko prostě nevrlé a samo ani neví proč. 

Zástupy spokojených rodičů si pochvalují například trik, který na svém TikToku ukázala dvojnásobná maminka vystupující pod přezdívkou @dtx_lady. Zatímco je miminko zabalené a má překřížené ruce, maminka ho otočí obličejem směrem od sebe, podpírá mu hlavu a jemně s ním pohupuje sem a tam.

Některá miminka usedavě pláčou v postýlce. Dosud byla zvyklá na těsné prostředí dělohy a najednou mají spát ve velké postýlce se spoustou volného prostoru. V takovém případě může pomoci miminko zavinout do zavinovačky (jen si dejte pozor, aby se v létě nepřehřívalo), hojně využívané je v dnešní době také takzvané hnízdečko, které prostor postýlky zmenší a miminko se v něm může cítit komfortněji.

Pokud jste nevrlí a ve stresu, dítě to ucítí a důsledkem je ještě silnější pláč. Začněte uklidňování tím, že uklidníte sami sebe. Přitiskněte miminko k sobě, ideálně kůži na kůži a pomalu a zhluboka dýchejte. To radí například organizace NCT, která se zabývá informováním o rodičovství. 

Od jejích zástupců pochází i další trik. Podle něj je pro děti velmi uklidňující, pokud jim někdo drží nohy, zejména potom patičky. Cítí se tak velmi bezpečně a má to na ně utišující účinky. Pro nervový systém je uklidňující také jemné hlazení podél kosti na noze od palce až k patě.

Americké Národní centrum pro syndrom třeseného dítěte zase zmiňuje důležitost očního kontaktu rodiče a dítěte a jeho potenciálně uklidňující a rozptylující účinky.

Daniel Eisenman, který je nejen motivačním řečníkem, ale také otcem, ve videu ukázal, co zabírá na zklidnění u jeho dítěte. Stačí vydávat dlouhý zvuk, který připomíná meditační mantru óm. Výsledek se v tomto případě dostavil během několika vteřin.

Přestože ve vodě se miminko v bříšku vyvíjelo, koupání po narození je přeci jen trochu jiným zážitkem a řada dětí u něj brečí. Proto je potřeba postupovat opatrně. Instruktorka pohybové výchovy a plavání kojenců, batolat a dětí předškolního věku Vanda Schreierová na své stránce Vaničkování například radí, aby bylo miminko ponořeno co největší částí těla. Z vody by měla koukat pouze hlavička a ramínka. Osvědčeným trikem potom je vkládat do vody miminko obalené v látkové plence, aby se cítilo bezpečněji.

Zdroje: Youtube, TikTok, Vaničkování (Vanda Schreierová), National Centre on Shaken Baby Syndrome, Daniel Eisenman, NCT.org

Čtěte také:

Reklama