1) Látku nemusíte kupovat. Batůžek lze udělat ze starého oblečení či z kusu závěsu ze second handu. Co ale budete muset pořídit, jsou tkanice a kovové průchodky. Potom ještě nejlépe nit ve stejné barvě jako je látka. Dále si připravte: nůžky, metr, kladivo a karton (krabice od bot).
5cbf017f5cdeaobrazek.png
2) Na látce si odměřte obdélník, podle toho, jak budete chtít mít batůžek velký. Doporučujeme 40 x 50 cm. Nezapomeňte nechat zhruba 1,5 cm okraje na každé straně. Vrchní část (otvor) přehněte směrem dolů a přišpendlete tak, aby vznikl zhruba 2 cm velký tunel. Látky k sobě přišpendlíme lícovou stranou.
5cbf02b4d62dbobrazek.png3) Na stroji sešijeme nejprve kraje a potom kolem dokola tunel, kterému musíme nechat z každé strany na krajích otvor (bude tudy tažená tkanice). Vak obrátíme a z kartonu vystřihneme trojúhelníky, které budou pasovat do spodních rohů batůžku. Vložíme je do nich a tam, kde je nejdelší strana trojúhelníků, látku sešijeme.

5cbf032e3f2f8obrazek.png
4) Vezmeme si na pomoc kladívko a kovové druky přibijeme doprostřed každého trojúhelníku. Pokud nebudou chtít projít, látku v místě průrazu trochu nastřihneme (tady budou tkanice připevněny).


5) Konečně přichází chvíle na tkanice. Tkanici přestřihněte na dvě stejné části a každou z nich protáhněte kolem dokola celého tunelu. Výsledný efekt bude takový, že budete moct otvor pomocí tkanic stáhnout. Tkanice potom prostrčte průchodkami a udělejte velký uzel, který nepůjde prostrčit zpátky.

5cbf039ab3716obrazek.pngZdroj fotografií: Karolína Waberová 

6) My jsme batohy ušily z modrého a růžového latexu. Oba byly samy o sobě dost extravagantní, ale protože ten růžový (na fotografii ještě nejsou zauzlované tkanice) bude sloužit na výtvarné potřeby školačce na prvním stupni základní školy, rozhodly jsme se, že ho ještě trochu vylepšíme. Vy můžete svůj vak ozdobit třeba knoflíky nebo na něj něco namalovat barvami na textil.

Čtěte také:

Reklama