Ceny energií se v poslední době hodně měnily. Jak je na tom trh nyní, můžeme se konečně těšit na klidnější období, nebo by si domácnosti měly připravit rezervy na zimu?
Situace na trhu s energiemi se v roce 2024 stabilizovala a oproti minulému roku můžeme sledovat pokles cen. V průměru ceny energií v porovnání s koncem roku 2023 poklesly zhruba o 20 %. I když už se ceny pravděpodobně nevrátí na úroveň cen před pandemií a konfliktem na Ukrajině, v příštím roce očekáváme stabilní vývoj. Aktuálně předpokládáme spíše mírné snížení cen, a to v řádu několika procent. Pozitivní také je, že Evropské zásobníky plynu jsou v tuto chvíli naplněné na více než 93 % a topná sezóna tak není nijak ohrožena.
Budou tedy letos čeští spotřebitelé za energie platit méně?
Ano, letošní topná sezóna by měla být z hlediska cen příznivější než loňský rok. Pokud mají zákazníci aktualizované smlouvy a ceníky, za které odebírají energie, případně se rozhodnou pro nového dodavatele, budou pravděpodobně platit méně než v minulém roce. Někteří dodavatelé navíc nabízejí akviziční ceny pro nové zákazníky, které mohou být výhodnější než běžné nabídky, takže i takové změny mohou přinést úsporu. Určitě se tak vyplatí být aktivní a kontaktovat také svého aktuálního dodavatele a požádat o lepší cenu.
Jak se mohou zákazníci na zimu co nejlépe připravit, aby snížili své výdaje za energie?
Jednou z klíčových věcí, které mohou domácnosti udělat, je důkladná kontrola aktuálních smluv a faktur. Pokud máte smlouvu na dobu určitou, tedy zafixované ceny, je dobré zkontrolovat, kdy fixace končí a zda máte případně možnost přejít k výhodnějšímu tarifu. Pokud si nejste jisti, můžete zavolat přímo svému dodavateli nebo se podívat na zákaznický portál, kde najdete podrobnosti o svých dokumentech.
Kromě toho je také dobrým pomocníkem optimalizace záloh. Pokud jste například investovali do úsporných opatření jako zateplení nebo výměna spotřebičů, je možné požádat dodavatele o snížení záloh nebo mimořádné vyúčtování, které by lépe odpovídalo vaší nové spotřebě.
Dal byste čtenářkám také praktické tipy, jak domácnost na zimu co nejlépe připravit?
Dlouhodobě se určitě vyplatí investice do zateplení a pořízení kvalitního a úspornějšího zdroje vytápění, ale chápu, že to není vždy možné. Jednoduchý trik je ale například instalace reflexních fólií za radiátory, které pomáhají udržet teplo v místnosti. Důležité je také si dávat pozor na to, aby radiátory nebyly zakryté a mohly volně sálat teplo.
Napadá vás něco dalšího?
Určitě nepřetápět a topit i větrat efektivně – krátké, intenzivní větrání je vždy lepší než hodinové pootevření oken. Nevyplácí se také topení úplně vypínat, pokud nejsme doma. Praktičtější je nechat ho např. na 18 °C. Pokud se pak totiž vrátíme do vychlazeného bytu a topení opět zapneme, kotel a radiátory musí běžet naplno a spotřeba zbytečně vyskočí.
Jak v aktuální situaci přemýšlet nad fixací cen, na jak dlouho se aktuálně vyplatí?
V současné době bych doporučil dvouletou fixaci. Zejména těm, kteří vyhledávají stabilitu. Dvouletý závazek často vychází levněji než roční, protože dodavatel může rozložit náklady na delší období, což v průměru snižuje cenu o 100-200 korun za megawatthodinu. Pro ty, kteří chtějí více flexibility, může být zajímavá i roční fixace, která umožňuje rychleji reagovat na změny na trhu.
Na co by si zákazníci při uzavírání smlouvy s fixací měli dávat pozor?
Vždy je důležité si projít smluvní podmínky, zejména výpovědní lhůtu a podmínky případného ukončení fixace před jejím koncem. Každý dodavatel může mít podmínky mírně jiné.
Nový komentář
Komentáře
Dobrý den, já bych se chtěla zeptat ohledně předělávání elektroinstalace v domě. Nechával jste si někdo do domu dávat kulaté zásuvky a vypínače? Dají se ještě někde sehnat?