Pokud potřebujete koupit plastová okna, každá ušetřená koruna se hodí. Kvalita plastových oken se ale může projevit až po delší době, je totiž z velké části skryta uvnitř profilu. Nechat se nalákat „neuvěřitelně výhodnou cenou“ se nemusí vždy vyplatit.

Profil je alfou a omegou oken

okna

Základem plastových oken je plastový profil tvořený okenní rámem a křídlem, které jsou uvnitř rozdělené na izolační komory. Vlastnosti profilu určuje zejména jeho stavební hloubka, laicky řečeno „tloušťka okna“. Současný standard představují plastová okna stavební hloubky alespoň 70 mm, ale fakt, že jsou rozdělena na 5 či 6 komor, nepředstavuje rozdíl v tepelné ani zvukové izolaci. Pro celkovou izolaci oken jsou důležitější vlastnosti izolačního zasklení a systém těsnění plastových oken.

Kvalitu plastového profilu je možné posuzovat například podle třídy profilu. Plastové profily nejvyšší třídy „A“ mají v řezu oknem tloušťku pohledových stěn 3 mm s tolerancí +/- 0,2 mm. Pokud jsou stěny slabší, profil patří do nižší třídy. Profily nižší třídy tak logicky obsahují méně plastu, a to se odrazí v nižší ceně. Rohové svary takových plastových oken mohou mít ale nižší pevnost.

Výztuhu se nevyplácí podcenit

Plastový profil musí být dostatečně pevný, aby vydržel běžné používání, unesl i těžší izolační trojsklo a vyrovnal se také s letním sluncem, které dokáže ohřát povrch plastových oken až na teploty kolem 70oC. I laikovi je zřejmé, že aby plastový profil držel tvar, musí mít uvnitř pevnou kovovou výztuhu, protože plast vše sám o sobě nezvládne.

Tloušťka i tvar kovové výztuhy uvnitř rámů a křídel má na pevnost plastových oken zásadní vliv. Slabá výztuha u levných plastových oken může po určité době způsobit, že se okna prohnou a nejdou seřídit.okna

„Zkontrolovat zda dodaná plastová okna odpovídají tomu, co dodavatel slíbil, není snadné,“ říká J. Korbelář technický manažer značky OTHERM a dodává: „třída profilu i kvalita výztuhy je skryta uvnitř profilu a tak zákazníkovi nezbývá než dodavateli věřit. Vyplatí se tak alespoň vědět, kdo a kde skutečně plastová okna vyrobil, v případě problémů se tak můžete obrátit přímo na výrobce.“

Dá se kvalita v praxi poznat?

oknaNení to snadné, ale jedním z vodítek může být tzv. počet uzamykacích bodů po obvodu okna. O co jde? Moderní plastová okna by měla mít celoobvodové kování, které je možné seřídit ve všech třech směrech. Uzamykací body jsou místa, kde je na křídle umístěn čep, který přesně zapadá do kovového protikusu na rámu. Když je okno zavřené, v tomto místě je rám a křídlo pevně spojené.

Uzamykací body by měly být rozmístěny po obvodu okna dostatečně blízko, aby zajišťovaly optimální přítlak a tím perfektní těsnění oken. „Vzdálenost uzamykacích bodů by neměla překročit 70 cm, a to v závislosti na tvaru a velikosti okna,“ říká Korbelář. Pokud výrobce oken ušetří kování, můžete to pro vás být v budoucnu velký problém.

Kvalitu si pohlídejte zejména v případě, že budete potřebovat okna větších rozměrů, stále oblíbenější posuvné systémy, vchodové dveře, atypická okna či okenní sestavy. V zásadě platí, že vyrobit lze téměř cokoliv, ale ne vše musí dlouhodobě spolehlivě fungovat. Solidní dodavatel by vás měl upozornit, pokud vaše požadavky narážejí na technické či funkční možnosti a navrhnout spolehlivé řešení. Pokud pro dodavatele „nic není nemožné“, nemusí to být vždy známkou kvality. Solidní dodavatel by Vám měl vše srozumitelně vysvětlit a zajistit i případnou návštěvu ve výrobě, kde se budou vaše okna vyrábět.

Každá kvalita má svou cenu, pokud se necháte zlákat podezřele nízkou cenou, můžete si „zavařit“ na budoucí noční můru. V případě, že za nízkou cenou plastových oken jsou především úspory surovin a komponent na straně dodavatele, můžete poměrně rychle zjistit, že levná okna nemusejí představovat tu pravou úsporu při stavbě či rekonstrukci.

Reklama