Spojení slov DOVOLENÁ a ŠETŘENÍ nezní zrovna optimisticky, ale jak se říká: Kdo šetří, má za tři. A pokud budete šetřit chytře, ani vám to nepřijde. Však dobrá hospodyňka pro pírko přes plot skočí, aby si pak mohla otevřít láhev dobrého vína, ne?

V článku Jak ušetřit na cestě do Chorvatska - a nejen za dálniční poplatky ve Slovinsku jste si mohly, milé dámy, přečíst, na kterých drobnostech se dá ušetřit během cesty, kterou podstupují každý rok tisíce Čechů. A nešlo jen o peníze. Když člověk trochu přemýšlí a dopředu si zjistí důležité informace, může si ušetřit nervy a čas, který je kolikrát v dnešní době nad zlato.

Užijte si Chorvatsko v září

Největší plážová sezona je tradičně během prázdninových měsíců. A také ceny jsou tedy v té době logicky nejvyšší - za ubytování, jídlo, suvenýry a prakticky všechny služby. Přitom i místní tvrdí, že nejlépe je na Jadranu v září. Tropické teploty obvykle mírně poklesnou, což kolikrát není na škodu, a velmi příjemně klesají také ceny.

Pokud nemáte dítko školou povinné, nepřemýšlejte ani minutu a naplánujte si svojí dovolenou na září. A mezi námi, mnohé školy akceptují uvolnění žáka z důvodů rodinné dovolené, vážně. Za týden školák moc nezamešká a bude nadšený stejně jako vy, když si vykalkulujete, kolik tímto rozhodnutím ušetříte.

Bonus navíc:

Již žádné strkanice na pláži o každý centimetr čtvereční. Krásné katalogové fotky bez davů moře chtivých lidí, které pořídíte, se stanou chloubou vašeho fotoalba.

Chorvatsko

Nakupujte ve velkých obchodech

Procházet se po promenádě, tu si koupit skleničku vína, tady kousek chutného místního dortu, tam zase posedět v restauraci nad pořádným kusem grilovaného masa, jooo, to by se nám líbilo. Jenže málokdo z nás si může dovolit o dovolené (hm, cítíte ten paradox v souvislosti se spojením slov „dovolit o dovolené“) nepřemýšlet nad svým finančním rozpočtem.

Nenechte se otrávit. Vínko, dort i flákota masa bude. Jen se to chce rozhlédnout po okolí a vyhledat obchod, který není běžně okupován turisty. V každém větším letovisku se obvykle najdete obchod typově podobný řetězci Billa či Interspar, např. Konzum, kde je často i tzv. „teplý pult“ nabízející upravené ryby, maso, grilované kuře (v přibližně českých cenových relacích), někdy dokonce lasagne a grilovanou zeleninu.

  • Stejně tak ceny za zeleninu a ovoce jsou mnohem příznivější než na trhu na turisticky rušném místě.

Nakupovat v takovém obchodě sice není tak poetické jako ve stáncích u moře, ale ušetřené peníze vám snad přidají nějaké body radosti (například u melounu zaplatíte až o polovinu méně, a to už je znát).

Tip navíc

Pokud jedete autem, vyplatí se udělat aspoň jeden větší nákup právě v nějakém větším obchodě, třeba i mimo letovisko.

Chorvatsko

Vratné lahve

V tuto chvíli se vám jistě vybavil úžasný film pana Svěráka o učiteli v důchodu, jenž své štěstí našel za okénkem prodejny, kde se vracejí lahve. Nad tímto jevem se u nás nikdo nepozastavuje, všichni víme, že za flašky od piva a limonád dostaneme zpět nějakou tu korunu a ani by nás nenapadlo je vyhazovat do koše. Tam házíme plechovky a někdy i PET flašky, pokud nemáme ekologické cítění a nenamíříme s nimi raději do žlutého kontejneru, kam sešlápnuté patří.

Není se co divit, že podobně se chováme i během své dovolené. Vlastně kolikrát ještě hůř, protože tam skutečně ty PET flašky od vod a ochucených nápojů mrskáme hezky do odpadkových košů, které v sezoně doslova přetékají. A málokdo ví, že si přitom nechtěně pouštíme vlastní žilou.

  • V Chorvatsku je totiž většina lahví (skleněných i umělohmotných), stejně jako plechovky zálohované (půl kuny). A to se bavíme i o lahvích od vína!

Však si také všimněte, jak obratní domorodci objíždějí odpadkové koše na pláži a obratně vytahují vše potřebné do velkých pytlů. Korunka ke korunce, resp. kuna ke kuně. Za tento nápad Chorvatsku tleskám. Nejenže uvažuje skutečně ekologicky, ale když někdo není líný, může si nějakou tu korunu, tedy kunu, jak už bylo řečeno, přivydělat.

Až tedy příště pofrčíte k Jadranu, nezapomeňte na to a vyhledejte místního pana Tkalouna (hlavní hrdina filmu Vratne lahve). Lahve by vám měli vzít v každém obchodě, pokud se prokážete paragonem, že jste je tam zakoupili.

Vratné lahve

Nenechte se napálit

Toto snad není ani tak o šetření peněz jako o případném zklamání, které vás může potkat, když si koupíte úžasný suvenýr (hrnek na kafe s mořem, podtácky s motivem vašeho letoviska, kuchyňská zástěra s mořskými plody, maketu Splitu či Dubrovníku, romantický maják na psací stůl) a doma zjistíte toto: MADE IN CHINA.

Nedá se nic dělat, ale i Chorvatsko zasáhla tato vlna. Chcete-li si přivést skutečně chorvatský suvenýr, doporučuji například sáček s levandulí, která vám bude svou vůní celý rok ve skříni připomínat krásné dny na sluncem prohřáté chorvatském pobřeží. Nebo si kupte lahev typicky chorvatského produktu jako je Rakija. Když bude domácí, jenom dobře.

Plaťte kartou

Ať už váš vztah k platbám kartou jakýkoliv, je nutné říct, že (nejen) v zahraničí se vyplatí. Některé společnosti nabízejí i slevy a různé bonusy a to nemluvím o tom, že nemusíte měnit hotovost.

Karty bere dnes většina obchodů v Chorvatsku, takže pak stačí skutečně pár drobných na zmrzlinu, neboť až na výjimky s nimi zaplatíte i v restauracích.

Důležité je to „až na výjimky“. Nám se třeba jednou stalo, že jsme v rámci last minute vyrazili neznámo kam. Věděli jsme jen přibližnou lokalitu. Nakonec jsme skončili na jednom z nejmenších ostrůvků v Chorvatsku. Byl tam jeden větší hotel, kde jsme měli polopenzi, jeden menší obchůdek, kde nebrali karty, a jinak nic (o bankomatu nemluvě). Spojení s okolním světem zajišťovala maličká lodička, za kterou se muselo platit - ano, hádáte správně - v hotovosti.

Ten rok jsme v Chorvatsku skutečně hodně ušetřili...

Přečtěte si také:

Zkuste také:

Reklama