Chorvatsko se díky své příznivé poloze, nádhernému moři a pohostinným domorodcům těší stále velké oblibě u českých turistů, a to i přesto, že při jeho návštěvě musíme sahat do kapes čím dál hlouběji. Jak aspoň trochu ušetřit na jinak příjemné dovolené u Jadranu, si zkusíme shrnout v následujících řádcích.

Ušetřit se dá ledacos. Samozřejmě nás jako první napadnou peníze, ale není to jen o nich. Často nám přijde škoda plýtvat svým časem, a dokonce čím dál častěji bereme také ohledy na svou psychiku a chceme si ušetřit nervy (smích).

Češi ovšem rádi šetří peníze. A proč také ne, že? Mezi základní šetření na cestě do tolik populárního Chorvatska patří zvládání poměrně dlouhé cesty na jeden zátah (mluvíme o jízdě autem, u autobusu tato starost samozřejmě odpadá).

  • Nebo vy snad víte o někom, kdo si soudně řekne, že je to dálka jako blázen, a ubytuje se v nějakém motorestu, aby si kvalitně odpočinul a mohl druhý den bezpečně pokračovat v cestě? Hm.

Když už se tedy na tuto cestu vydáváte, ušetřete si zbytečné (a někdy i závažné) problémy a před cestou se dobře vyspěte. I pokud sama neřídíte, je dobré, když budete bdělá a budete hlídat řidiče, aby ho nepostihnul mikrospánek. Není to kdovíjaká objevná rada, ale nevěřily byste, milé ženy, kolik nezodpovědných jedinců se vydává kolikrát na noční jízdu po celodenní šichtě. Nechci zde rýpat, ale ano, jsou to většinou muži...

Jak ušetřit na cestě do Chorvatska - a nejen za dálniční poplatky ve Slovinsku

Cestujete-li s malými dětmi, ušetřete si stres tím, že je necháte před odjezdem být co nejdéle vzhůru, aby následnou cestu co nejvíce prospaly. Asi není třeba připomínat, že je strategické vybavit (úměrně věku) své potomky nějakou elektronickou hrou, nebo filmem. V obou případech doporučuji přibalit sluchátka, ušetříte si nervy...

Hitem letošní sezony (ostatně je to dlouhodobý trend) je šetření na dálničních poplatcích ve Slovinsku, jež se nám zdají neúměrně vysoké hodnotě, kterou za ně získáváme. A tak objíždíme krátký dálniční úsek po dlouhých okreskách.

Komentovat to nebudu a pro ty, kteří chtějí tuto objížďku rovněž zkusit, přidávám radu: nadefinujte si objížďku bod po bodu pokud možno přímo do navigace. Značení na místních silnicích není kdovíjaké (koneckonců není to Slovinskem doporučovaná objížďka, že) a ušetříte si tak nadávky při případném bloudění. Trasa je velmi pěkně popsaná (a zanesená do mapy) zde.

  • Když už jsme u té cesty, buďte připraveni na to, že se rakouští sousedé zřejmě inspirovali na naší D1 a začali s opravami svých jinak přepychových dálnic. Dobrou zprávou je, že stále ještě nedávno nové chorvatské dálnice jsou bez vady a sympatické je, že ani úpravy, na které jsme zvyklé od nás, se v sezoně (až na akutní výjimky) neprovádějí.

A pak tu máme bod, který nelze přeskočit, neboť každý tam musí - toalety na cestě.V Rakousku zaplatíte povětšinou na pumpě 50 centů, abyste mohli projít turniketem na wc. Když si uchováte lísteček, který vám vyjede, odečtou vám tuto hodnotu pak od nákupu ve zdejší prodejně.

Jak ušetřit na cestě do Chorvatska - a nejen za dálniční poplatky ve Slovinsku

V Chorvatsku jsou toalety na pumpách zdarma, čisté, dobře vybavené (toaletní papír). a pokud zrovna nepřijel nějaký autobus, tak i bez fronty. I tak si případné nepříjemné překvapení můžete ušetřit tím, když se vybavíte vlastními hygienickými potřebami. Inu, nikdo není dokonalý...

Chcete-li si ušetřit oteklé nohy od dlouhé cesty, použijte stahovací cestovní podkolenky (koupíte ve zdravotních potřebách cca za stovku). a pokud nesnášíte cestování, ušetříte si obvyklé příznaky, když si několik dní před odjezdem budete kapat Bachovy esence TRAVELS.

  • Samozřejmě nemalý peníz ušetříme, když si na cestu připravíme svačinky a pití, zvlášť v Rakousku je pro našince poněkud draze.

Čekání v dlouhých frontách na dálniční poplatky si ušetříte, když budete platit platební kartou a číst pozorně tabule, které vás nasměrují do správného vjezdu pro platící kartou (tam jsou fronty o poznání menší, někdy žádné).

A spoustu peněz si ušetříte (a nejen je), když budete respektovat stanovenou rychlost. Chorvatští policajti jsou sice opálení fešáci, ale neznají smilování. Zákon je zkrátka zákon.

Jak ušetřit na cestě do Chorvatska - a nejen za dálniční poplatky ve Slovinsku

Peníze dále ušetříte patřičným pojištěním. Třeba ve Slovinsku už nás chytly dvakrát obří kroupy a poznamenaly auto nepříjemnou a velmi viditelnou vzpomínkou. Nezapomeňte podobnou událost neprodleně nahlásit a zaznamenat místo, kde k ní došlo (pojišťovna si samozřejmě ověřuje, zda tam tou dobou zmíněná přírodní příhoda proběhla).

Jde možná o maličkosti, ale vyplatí se na ně myslet. Podobnými drobnostmi je možné ušetřit i během samotného pobytu, ale o tom třeba zase někdy příště.

Přečtěte si také:

Zkuste také:

Reklama