Při vaření můžete ušetřit například tím, že budete používat nádobí z materiálů, které dobře vedou teplo, jako je například nerezová ocel. Docílíte tím rychlejšího ohřevu potravin. Dbejte na to, aby velikost hrnce odpovídala velikosti použité plotýnky nebo hořáku. Nezapomínejte také nádoby přikrývat pokličkou.

Je–li to možné, používejte k přípravě pokrmů tlakový (Papinův) hrnec. Díky většímu tlaku v hrnci se jídlo vaří při vyšší teplotě, takže se zkrátí doba potřebná k uvaření, a kromě energie ušetříte i svůj čas. Troubu předehřívejte,  jen pokud je to bezpodmínečně nutné (například při pečení kynutých těst) a neotvírejte ji zbytečně často. Klidně ji můžete vypnout zhruba čtvrt hodiny před koncem pečení. Výhodný je elektrický sporák se sklokeramickou varnou deskou. Má vyšší účinnost než klasické litinové plotýnky a dokáže se velmi rychle ohřát – plného výkonu dosahuje již 20 sekund po zapnutí.

Pro přípravu menšího množství jídla jsou efektivní mikrovlnné trouby, které pracují rychle a díky tomu značně ušetří elektrickou energii ve srovnání s běžným sporákem. Mikrovlnnou troubu, která má zabudovaný gril, můžete efektivně využít i pro pečení a grilování – dosáhnete tak stejného efektu jako v klasické troubě, ovšem s menší spotřebou. 

Až o polovinu lze snížit spotřebu energie využitím rychlovarné konvice. Mívá sice větší příkon, ale je schopna ohřát či uvařit vodu velmi rychle. S úspěchem ji proto využijete nejen pro přípravu kávy nebo čaje, ale také tehdy, když potřebujete rychle přichystat vroucí vodu na těstoviny, brambory nebo polévku ze sáčku.

Zajímavých úspor energie lze dosáhnout také při chlazení potravin. Především, chladničku postavte na pokud možno co nejstudenější místo v bytě. Není dobré, když stojí blízko sporáku nebo na slunci, protože se ohřívá. Chlazení se pak musí častěji zapínat a spotřeba elektřiny zbytečně roste. S každým stupněm, o který teplota v okolí ledničky překračuje hranici 20 °C, vzrůstá její energetická spotřeba o cca 6 %. Plně dostačující teplota k uchování potravin je v ledničce +5 °C, u mrazničky  18 °C. Další snížení teploty zbytečně zvyšuje spotřebu energie. Mějte také na paměti, že námraza silnější než 3 mm zvyšuje požadavky na provoz lednice až o 75 procent. Zabránit tvoření námrazy lze kupříkladu tím, že do ledničky nebudete ukládat teplé pokrmy.

Samozřejmostí by měla být co nejkratší doba při otvírání dveří chladničky či mrazničky. „Je rozumné potraviny uvnitř chladničky systematicky uspořádat tak, abyste je nemuseli zbytečně dlouho hledat,“ radí spotřebitelkám Iveta Valošková ze Skupiny ČEZ. „Pokud opouštíte svůj byt či dům na delší dobu, například na dovolenou, je vhodné chladničku vyprázdnit a vypnout,“ dodala Valošková.

Z hlediska úspory energie je zbytečné mít větší chladničku, než skutečně potřebujete. Volba velikosti chladničky i mrazničky by se měla odvíjet od počtu členů domácnosti a od vašich nákupních a stravovacích návyků. Ten, kdo bydlí sám, by měl počítat s chladničkou o objemu 120 litrů. Pro vícečlenné domácnosti se doporučuje objem cca 60 litrů na osobu.

Je také užitečné vědět, že velké množství zajímavých funkcí, jako je automatické odmrazování nebo vnitřní cirkulace vzduchu, zvyšuje spotřebu elektřiny. Pokud vám tedy skutečně záleží na nízké spotřebě, dobře zvažte, jaké funkce opravdu potřebujete a orientujte se podle energetického štítku.

(Energetický štítek obsahuje údaje o energetické náročnosti získané měřením nezávislou skupinou odborníků. Nejúspornější jsou spotřebiče třídy A. Nejnižší účinnost a největší spotřebu energie mají spotřebiče třídy G.)

 

Příště: jak ušetřit při praní, mytí nádobí a používání počítače

Reklama