Při praní prádla ušetříte energii tím, že nastavíte pračku na nižší teplotu. Při použití kvalitního prášku se nemusíte bát, že prádlo nebude dobře vyprané. Moderní prací prášky perou dobře i při nižších teplotách. Programy s vyvářkou (95 °C) používejte, jen když je to opravdu nutné – například při praní ložního prádla, kapesníků či utěrek. „Využívejte plnou kapacitu pračky, protože se stejným množstvím spotřebované energie získáte více vypraného prádla,“ radí uživatelkám Iveta Valošková ze Skupiny ČEZ. Pokud máte prádla k praní málo, použijte úsporný program pro poloviční plnění. U normálně špinavého prádla není třeba používat předpírání. 

Myčka nádobí je z hlediska úspory teplé vody o něco výhodnější než klasické mytí v dřezu a je výrazně úspornější než ruční mytí nádobí pod teplou tekoucí vodou. Používání myčky ušetří mycí prostředek i čas – a nádobí je také lépe umyto. Pokud chcete ušetřit vodu i energii, zapínejte myčku až ve chvíli, kdy je zcela zaplněna špinavým nádobím. Při menším zaplnění myčky můžete použít program pro poloviční plnění, který myje jen nádobí v horním koši a spotřeba vody i energie je tak nižší. Pro málo špinavé nádobí bez obav použijte mytí při teplotě 40 °C.

Ušetřit elektřinu lze také při používání vysavače.  „Pokud si koupíte vysavač s regulací výkonu, můžete při slabším znečištění podlahy jednoduše snížit jeho příkon a tím zmenšit i spotřebu energie,“ vysvětluje Iveta Valošková ze Skupiny ČEZ. Uspořit energii lze také včasnou výměnou prachového sáčku –  plný sáček snižuje sací výkon, což vás nutí buď nastavit silnější a energeticky náročnější vysávání, a nebo vysávat plochu déle.

Samozřejmě že elektřinu konzumují i „zábavné“ domácí spotřebiče. Přístroje jako televize, DVD přehrávač, video, hi-fi systém či počítač spadají do kategorie těch, které i ve vypnutém stavu (stand-by režim) neustále odebírají určité množství energie. Ušetřit lze tak, že pokud odjíždíte na delší dobu z domova, vypnete přístroje hlavním vypínačem a nebo je odpojíte ze zásuvky.

Energeticky nejnáročnějším ze jmenovaných přístrojů je počítač. Jeho typický příkon bývá okolo 300 wattů; dalších zhruba 200 W vyžaduje provoz monitoru. Uspořit můžete tím, že klasický monitor nahradíte LCD panelem, jehož spotřeba se pohybuje okolo 40 W. Snížit spotřebu samotného počítače lze aktivací tzv. úsporného režimu pro situace, kdy právě nepracujete, ale nechcete svůj PC úplně vypnout. Systém umožňuje nastavit různé stupně úsporného režimu od vypnutí obrazovky až po snížení výkonu počítače. Po určité době nečinnosti se tak některé systémy odpojí a sníží se spotřeba. Je však nutno upozornit na to, že některé druhy spořičů obrazovky spotřebu elektřiny dokonce zvyšují.

Reklama