Jak probíhá hojení drobných ran? Co se v ráně děje?
Hojení ran můžeme rozdělit do několika fází. První z nich je čistící fáze, kdy se organismus snaží zbavit ránu veškerých cizorodých částic. Pozorujeme to jako sekreci tekutiny z rány. Pracují na tom například bílé krvinky leukocyty. V další fázi tzv. granulace dochází k tvorbě nových kolagenních vláken a cév. Tato granulační tkáň je velmi křehká a pro svůj vývoj potřebuje růstové faktory, které jsou opět tvořeny 5ee77f5f4be31obrazek.pngbílými krvinkami, tentokrát se jim říká makrofágy. Konečnou fází je epitelizace, kdy dochází k přerůstání kožních buněk od okrajů rány.

Můžeme tělu nějak pomoci a hojení podpořit?
Procesu hojení můžeme výrazně pomoci správným a včasným ošetřením. Pokud použijeme vhodnou metodu ošetření jako je vlhké hojení, může se doba léčení výrazně zkrátit. Velkým přínosem je také menší bolestivost zejména při převazech.

Můžete popsat rozdíl mezi suchým a vlhkým hojením?
Metodu suchého hojení určitě zažil každý na vlastní kůži. Typické je použití sterilní gázy, zásypu nebo pouze aplikace klasické náplasti s polštářkem. Uvedené prostředky nám sice zastaví krvácení a zabrání vstupu infekce, ale prostředí v ráně rozhodně není pro proces hojení optimální. Rána se vysuší a vytvoří se stroupek, který pak při pohybu nebo převazu praská a znovu krvácí. Tím se hojení prodlužuje a je pro zraněného poměrně bolestivé. Metoda vlhkého hojení vytváří optimální prostředí přímo v ráně. Podporuje totiž zásadní fáze hojení, které jsme již zmiňovali, tj. granulaci a epitelizaci. Jedná se o aplikaci hydrofilního gelu, který udrží v ráně správné pH, teplotu a vlhkost, aniž by se rána rozmočila. Díky tomu jsou převazy méně časté a méně bolestivé.

Co je to HemaGel a proč jej použít?
HemaGel je právě ten hydrofilní gel, který se aplikuje přímo do rány. Při aplikaci se nevstřebává a vytváří pružnou vrstvu, která se pohybuje s okolní zdravou tkání. Absorbuje tekutinu z rány a tím tam udrží růstové faktory a další důležité látky. Navíc umožní odloučení odumřelých buněk.

Kdy a kdo s hydrogely přišel?
Za opravdové kořeny hydrogelů můžeme považovat již výzkum profesora Wichterleho, který v 60. letech minulého století stál u zrodu měkkých kontaktních čoček. Gel na podporu hojení pak vznikal v Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR v 90. letech. Jedná se tedy o výhradně český patent.5ee77efee41d7obrazek.png

Na jaké rány se HemaGel hodí?
HemaGel je vhodný pro ošetření všech drobných poranění, která nás mohou potkat jak doma, tak na cestách. Jedná se o veškeré odřeniny, škrábance, řezné ranky, drobné popáleniny nebo puchýře. Současně je využíván i lékaři v péči o pooperační rány nebo některé typy chronických ran.

Jak ošetřit drobná poranění?
Na prvním místě musíme ránu zbavit všech nečistot, které se do ní během poranění dostaly, nejsnáze čistou vodou a případně vydezinfikujeme. Následně aplikujeme malé množství HemaGelu přímo do rány a lehce přes okraje. Pokud je drobné poranění na místě nechráněném oděvem, lze nechat na ráně HemaGel samotný, protože nestéká, k ráně přilne a vytvoří tzv. druhou kůži. Tam, kde hrozí setření HemaGelu, jej překryjeme prodyšnou folií, se kterou se dá i koupat. U větších ran nebo pokud je výraznější sekrece z rány, použijeme tzv. mastný tyl a gázový čtverec nebo obinadlo. Při převazu odstraníme vrstvu HemaGelu čistou vodou nebo jen setřením a aplikujeme znovu.

Jak předcházet vzniku jizvy?
Na tvorbě a případném vzhledu jizvy se podílí mnoho faktorů včetně dědičnosti. Včasné a správné ošetření je pro tento proces velmi důležité. Použití HemaGelu může zajistit co nejlepší kosmetický efekt následků poranění.

Autorkou textu je PharmDr. Irma Miklášová.
Vystudovala Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Pracuje ve Zlíně v lékárně Salvia.
Reklama