svatomartinská husa

Dobře vykrmená a skvěle upečená svatomartinská husa nebo kachna patří každý rok ke svátku svatého Martina. Ten letos vychází na středu, a proto máte na výběr dva víkendy, kdy se můžete pustit do podzimního hodování. Upečete si husu nebo kachnu? Co dobrého si vyberete jako přílohu?

Tradice svatomartinských oslav sahá až do dob panování císaře Josefa II. Nad sklenkou mladého vína se oslavovala sklizená úroda a domlouvala se služba u sedláků na další rok.

K těmto oslavám patřila dozlatova upečená husa nebo kachna, koláčky a mladé svatomartinské víno. Byl důvod slavit. Úroda byla pod střechou a končil zemědělský rok. To je přece pořádný důvod k oslavám.

Svatomartinské mladé víno, které se může otevřít 11. listopadu v 11 hodin, má svěží chuť a podle něj se prý pozná, jak kvalitní bude i ostatní víno z daného roku. Vypít by se mělo nejpozději do jara. Ne však dříve než právě 11. listopadu.

Eta Pečenka

Jak péct nejen svatomartinskou husu či kachnu?

Svatomartinská husa nebo kachna bude tak chutná, jak si ji upravíte. Záleží totiž jen na tom, jak si ji sami dochutíte, připravíte, upečete. Potřebuje velkou a trpělivou péči. Žádné velké kořenění. Stačí sůl a kmín. Co je hlavní? Několik hodin pečení při velice nízké teplotě. Pečte na 100 až 120 °C, pět až osm hodin, podle velikosti, přikryté v pekáči. Výsledkem bude šťavnaté maso, kterému ke konci pečení pouze dopečete bez poklice křupavou kůrčičku.

Já jsem na pečení kachny vyzkoušela svého nového pomocníka. Eta Pečenku. Přiznám se, že jsem se trochu bála, abych neudělala chybu. Kachnu jsem jen osolila, okmínovala a vložila do Pečenky. Při pečení jsem ji občas otevřela a přelila výpekem. Za dvě a půl hodiny (!!!) byla kachna hotová. Maso se jen rozplývalo, kůrka byla výborně křupavá. Takže kdo má tento přístroj, ušetří mnoho hodin, se stejným výsledkem.

červené zelí

Čím husu či kachnu doplnit?

Ideální jsou dva druhy různě dochuceného zelí a knedlík. Nebojte se experimentovat a vyzkoušet různé recepty, krajové speciality a recepty po babičkách. Naopak se můžete inspirovat moderní gastronomií a vyzkoušet něco podle nabídky vyhlášených restaurací. Nápady profesionálních šéfkuchařů můžete v klidu přenést do vaší kuchyně.

Místo klasických knedlíků zkuste použít lehčí bramborové noky nebo bramborový knedlík.

Na zelí existuje velké množství receptů. Pohodlná varianta radí koupit zelí ve sklenici, sladkokyselé nebo kysané. Prohřát, dochutit, v případě potřeby zahustit. A podávat. Zdlouhavější příprava začíná koupí hlávky zelí. Tu musíte nakrájet nebo nechat projít krouhačem. Opět jsem se spolehla na Etu a ušetřila si tak spoustu práce. Nakrouháno bylo za chvíli. Toto zelí se dusí delší dobu, doměkka.

Dochucení záleží na rodinných preferencích. Já dělám červené zelí dosladka. Třeba se sušenými švestkami nebo jablky. Bílé zelí pro změnu kyselejší. Ať si každý člen rodiny najde to své oblíbené.

brambové noky

Bramborové noky

  • 1 kg brambor uvařených ve slupce
  • 1 žloutek
  • 1/2 lžičky soli
  • cca 300 g hladké mouky

Brambory uvařte ve slupce, v hodně osolené vodě. Oloupejte a ještě horké nastrouhejte na jemném struhadle. Můžete použít také lis na brambory nebo rychlou pomoc robota.

Bramborovou směs dejte do mísy, přidejte sůl, žloutek a hladkou mouku. Ne všechnu, trochu si nechejte bokem a přidejte v případě, že se bude těsto lepit. Někdo používá hrubou mouku. Vyzkoušejte, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Z těsta vyválejte dlouhé hady, na vále posypaném moukou. Měly by mít průměr asi 1,5 až 2 cm. Nakrájejte z nich menší kousky - noky. Ty ještě můžete lehce „rozplácnout“ vidličkou.

Vařte v osolené vodě, asi tři minuty. Do té doby než noky vyplavou nahoru.

Tuto přílohu využijete nejen ke svatomartinskému obědu.

Další svatomartinské články

Reklama