Návaly horka, pocení dnem i nocí, bušení srdce, závratě, nespavost, roztěkanost a náladovost, jež připomíná jízdu na horské dráze. Tak by se stručnosti daly shrnout příznaky hormonálních změn, které se mohou objevit už kolem pětačtyřicátého roku (ovšem i dříve, či naopak výrazně později). Často přijdou zcela nečekaně. Zvlášť ženy, které se díky pěstěnému vzhledu, jenž jim na první pohled ubírá roky, cítí neskutečně zaskočeny. 

Zeptali jsme se několika dam, co jim s jejich potížemi pomohlo. Z jejich zkušeností jsme připravili následující tipy, které třeba každé ženě neuleví tak, jak by si představovala, ale jistě neublíží. Je třeba hledat a zkoušet. Každá jsme originální kousek, jenž si zasluhuje speciální pozornost a jedinečný přístup.
5a8432b27e145obrazek.png

5a84445f1faeeobrazek.pngČaj z červeného jetele
Obsahuje fytoestrogeny, jež jsou příbuzné ženským pohlavním hormonům estrogenům. K dostání samostatně jako sypaný čaj nebo jako součást směsí (např. Dr. Popov).

5a8444ae2be36obrazek.pngChmel šištice
Blahodárně působí nejen v období menopauzy, ale také zajišťuje normální trávení a údajně ovlivňuje i pozitivní hladinu cholesterolu. Přispívá k dobrému spánku. Opět k zakoupení buď samostatně nebo ve směsi s jasně znějícím názvem - Klimakterin (vynikající od firmy Valdemar Grešík - Natura).

5a8444fe14e8cobrazek.pngKontryhel
Bylinka, která by si zasluhovala za své účinky metál. Pomáhá ženám v každém věku. Dá se koupit i v pytlíčkách, které umožňují pohodlnou přípravu. Odborníci však vždy doporučují raději v podobě sypaného čaje. Běžně dostání v obchodech s čaji a zdravou výživou. Pokud se vám do vaření moc nechce, zjednodušte si život díky tinktuře z bylin, např. Serafin.

5a84469795de8obrazek.pngGynex
Unikátní kapky na základě bylinného extraktu. Obsahují mimo jiné bylinky jako je mochna husí, jestřabina lékařská, fenykl obecný, svízel syřišťový, chaluha bublinatá, lékořice lysá, měsíček lékařský, již zmíněný jetel luční, hluchavka bílá, samozřejmě kontryhel obecný, atd.) a směs přírodních silic, např. anýzová, badyánová, fenyklová, kardamomová, řebříčková...
Řada žen na ně nedá dopustit, neboť harmonizují výkyvy na psychické i hormonální úrovni, tj. zmírňují veškeré negativní důsledky klimakteria. 
Užívá se vždy tři týdny, pak následuje týdenní pauza. Více o Gynexu zde.

GS Merilin HarmonyGS Merilin Harmony
Dalším tipem je doplněk stravy GS Merilin Hormony. Opírá se o účinnou kombinaci extraktů z rostlin ploštičníku hroznatého (Cimicifuga racemosa) a třezalky tečkované, u níž rozsáhlá německá studie potvrdila, že v této kombinaci velmi vhodně doplňují fyziologické i psychické projevy klimakteria. Přípravek dále obsahuje vápník a vitamin D3, jejichž dostatečný příjem je právě v období klimakteria obzvláště důležitý pro zachování pevnosti kostí. Více o produktu zde.

5a84459931d10obrazek.pngRůžová voda
Růžová voda má řadu kosmetických předností – používá se pro dočištění pleti i fixaci make-upu. Co se týká klimakteria, ženy oceňují její schopnost snižovat nervové vypětí, potlačovat nespavosti a bolesti hlavy. Také velmi efektivně „ochlazuje“ při návalech (nastříkat na oblast srdce).  Velmi kvalitní hydrolát růže damašské nabízí firma Oshadhi.

Bachovy esenceBachovy esence
Již předem namíchanou směs Menopauza lze užívat v podobě kapek (dávkování do vody) nebo voňavého roll-on, kterým se potírají zápěstí a spánky. Působí velmi dobře proti nepříjemným návalům horka a dobře se schovají v každé kabelce. Navíc díky pomeranči a mandarince velmi příjemně voní.
Pokud někoho trápí problémy se spánkem, může kombinovat ještě se směsí s názvem Spánek. Opět k dostání v podobě kapek i jako roll-on. Více o přípravku zde.

5a84464a8a160obrazek.pngÉterické oleje
Skvělým pomocníkem jsou také éterické oleje, které je možné kapat například do aromalampy. Současný trh nabízí nepřeberné množství jednotlivých olejíčků, ale také přímo směsí na konkrétní neduhy. Když jsme u té nespavosti, tak ke klidnému spánku může přispět například směs z produkce Hanna Maria. Co se týká esenciálních olejů, vždy se dívejte na kvalitu. Cena je sice vyšší, ale při množství, které je zapotřebí, není radno šetřit. Levné výrobky jsou velmi nekvalitní.

5a8448d53806bobrazek.pngHormonální jógová terapie
Speciální sestava cviků, kterou vyvinula Dinah Rodrigues, není žádnou novinkou. Pomáhá ženám s otěhotněním, ale také právě s úpravou klimakterických potíží. Cvičení je vhodné se naučit pod dohledem certifikované lektorky. Stačí k tomu zhruba jeden seminář. Víkendové akce probíhají ve všech větších městech republiky. K dostání je také stejnojmenná kniha, jež je skvělým doplňkem a pomocníkem pro osvěžení si již naučené sestavy.
Stránky lektorky Pavly Rožumberské

O knize Hormonální jógová terapie

Ať se vám uleví.

Přečtěte si také:

Uložit

Reklama