Žádný spolehlivý návod, jak si udržet partnera, neexistuje. Ale jak tak pozoruji kolem sebe, metody jsou různé a někdy se od sebe výrazně liší. Proč to vychází semetrikám, a ty hodné většinou zapláčou? Naštěstí to není vždy pravidlem. 

Důkazem je moje dlouholetá kamarádka Hanka, která žije v harmonickém vztahu bezmála dvacet let. Ne že by nikdy neprošli krizí, nebo se nehádali, to se stává i v lepších rodinách, ale vždycky to nějak ustáli. I v době, kdy se jejich děti osamostatnily a jejich vztah ztratil důležité „pojítko“, dokázali to důstojně „vybalancovat“.

Čtěte také:

Mohly bychom se inspirovat?

Hanka působí nesmírně energicky a akčně, takže máte pocit, že ve své rodině nastolila matriarchát a vládne pevnou rukou. Ale na druhou stranu je neuvěřitelně tolerantní. No řekněte, pustila byste svého chlapa na dovolenou s partou lidí, kde nechybí půvabné mladé holky, kterým rozhodně nemůžete konkurovat?

vztahy

Jestli odpovíte, že s klidem, tak vám moc nevěřím.

Vždycky když na „babinci“ vypráví, kde všude byl její muž bez ní, nepřestáváme žasnout.

„A to ani trochu nežárlíš? To se nebojíš, že chytí druhou mízu a zamiluje se ti do nějaké dvacítky?“
„Kdybych se bála, stejně by mi to nebylo nic platné. Smířila jsem se s tím, že třeba ve sportu mu nebudu nikdy stačit, a on ho ke svému životu potřebuje. Čím bych si pomohla, kdybych mu v tom bránila? Stala bych se obtížnou koulí na jeho noze, které by se chtěl zbavit. Takhle mu dám volnost a vím, že se ke mně zase rád vrátí. V určitém věku musíš vztah přehodnotit a nechat druhého dýchat. Musím, nebo spíš chci mu věřit, že toho nezneužije. Odloučení vyhovuje i mně, takže to považuji za oboustranně výhodné.“

„A mladé holky?“
„Znám jeho názor na partnerství starých pardálů se zajíčky. Muži, co se v padesáti zblázní, zakládají nové rodiny a tlačí kočárky, mu připadají směšní. Představa, že chodí s holkou, která by mohla být jeho dcerou, ho spíš odpuzuje. Není prý pedofil,“ tlumočí mi Hanka manželovy názory.

„Dobře, volnost a důvěra jsou pro udržení vztahu určitě důležité, ale stačí to?“
„Zapomněla jsem dodat, že by vám neměly chybět společné cíle. I když si od sebe občas odpočineme a máme rozdílné zájmy, nepřestáváme spolu plánovat. Nedávno jsme vyměnili byt a společné zařizování nás nesmírně sblížilo. Dokonce jsme se u toho ani nepohádali. (smích) Skoro bych řekla, že jsme se do sebe zase zamilovali, a to je úžasný pocit.“

Čtěte také:

Reklama