kapusta

Malé zelené kuličky, které můžete nejen zapéct nebo přidat do zeleninové polévky. Růžičková kapusta. Právě teď ji koupíte v každém obchodě a už jen stačí vymyslet, co dobrého z ní uvaříte nebo upečete. Hodí se totiž na vaření, pečení i dušení.

Když ji přidáte do zeleninové polévky, bude v ní královnou. Když ji podusíte jako přílohu k masu, budou se vaši strávníci olizovat až za ušima. Výborná je zapečená pod poduškou ze strouhaného sýra a křupavé strouhanky.

A přitom růžičková kapusta patřila nebo patří u mnoha lidí k neoblíbeným kouskům zeleniny. Já si ji pamatuji ze školní jídelny, rozvařenou na bláto a plavající v nedobrých zeleninových polévkách. Když pominu to, že uvařená dohněda v sobě nemá ani špetku ze svých vitaminů.

Něco málo o tom, jak vybrat dobrou růžičkovou kapustu a proč si máte koupit právě tuto zeleninu, najdete v našem článku.

Můj oblíbený recept na růžičkovou kapustu je zapéct ji pod krustičku ze sýra, vlašských ořechů a strouhanky. Neskutečně úžasná pochoutka. Pojďte si ji dnes připravit krok za krokem...

Jednotlivé kuličky kapusty očistíme, seřízneme kousek košťálu, abychom měli pěknou, čistou kuličku. Obereme žluté a jinak poškozené listy a rozpůlíme. Naskládáme do pekáčku nebo jednotlivých zapékacích mističek. Osolíme a opepříme.

růžičková kapusta

Zalijeme smetanou a promícháme, aby se smetana trochu nachytala na kapustičky.

růžičková kapusta

Přidáme nahrubou nastrouhaný oblíbený sýr. Výborný je ementál nebo gouda. Opět promícháme.

růžičková kapusta

Nyní přichází čas na křupavou krustičku. Její výroba je více než snadná. Tři suroviny ve stejném poměru - vlašské ořechy, sýr a strouhanku - vložíme do mixéru a promixujeme.

křupavá posypka

Touto směsí pěkně přikryjeme kapustičky v misce.

růžičková kapusta

Zapékací misky vložíme do trouby vyhřáté na 250 °C. Pečeme přikryté 15 minut.

zapečená růžičková kapusta

Poté odkryjeme a ještě asi pět minut dopečeme. Po takto krátké době jsou kapustičky tvrdší, křupavé. Kdo má raději měkčí zeleninu, tak může udělat buď to, že překrojené kapusty před zapékáním povaří asi pět minut v osolené vodě. Nebo můžeme péct přikryté kapustičky jen na 200 °C půl hodiny a až poté odkrýt pokličku a dopéct křupavý povrch.

zapečená růžičková kapusta

Takto připravené kapusty jsou neskutečně jemné, voňavé, s krásně rozvinutou oříškovou chutí.

Jak připravujete růžičkovou kapustu vy? V polévce? Jako přílohu k masu? Máte nějaký speciální recept?

MaggiPartnerem rubriky Vaření je značka Maggi a stránky www.maggi.cz, kde najdete mnoho zajímavých receptů. Chceme vám doporučit i facebookové stránky značky, kde se stále něco děje a každý den zde najdete zajímavé tipy a inspiraci – můžete se stát členem https://www.facebook.com/MaggiCZSK

Dobrou chuť přeje Elly.

Reklama