Co naplat. Domácí úkoly zatím neodmyslitelně k většině škol patří, přesto se názory na ně různí. Přesto bych řekla, že domácí úkoly nemusí být vnímány pouze negativně, záleží jen na úhlu pohledu a na tom, jak se k nim postavíme a jak je dětem zadáme.
Zeptáte-li se dítěte, jestli má rádo domácí úkoly, většinou odpoví, že ne. Přesto se najdou i výjimky. Většinou však jde o žáky pozitivně motivované, které nikdo k učení nutit nemusí, naopak dělají práci navíc a sami se učí dopředu, protože je žene touha po poznání. Takových dětí ale mnoho není. Přesto je možné zavedením správného řádu a použitím několika jednoduchých rad tuto každodenní povinnost zpříjemnit a udělat z ní dětem výzvu.
Pokud chceme, aby naše dítě dělalo úkoly bez křiku (natož aby je dělalo rádo), musíme začít u sebe. Zcela určitě není dobré, abychom dítě, sotva vyjde ze školních vrat, zpovídali, kolik má domácích úkolů a co má za známky. Pokud chcete, aby vše probíhalo v klidu, usmějte se na dítě, obejměte ho a řekněte mu, že ho rádi vidíte. Domácí úkoly a známky nikam z tašky neutečou. Zkuste strávit čas, než dojedete domů, něčím příjemným. Po příchodu do bytu se také hned nevrhejte po aktovce. V klidu se převlečte, udělejte si svačinu a teprve potom se začněte zajímat o to, co bylo ve škole. Sedněte si ke stolu a společně se proberte všemi sešity, abyste zjistili, co se ten den dítě učilo, jak mu to šlo a co má za domácí úkol. Odpusťte si věty typu: „No, ty toho zase máš. Ta učitelka se snad zbláznila.“ Jak se pak má cítit dítě, když vy jste otrávení, sotva otevřete tašku.
Dalším stěžejním bodem jsou rituály, které si pro domácí úkoly vytvořte. Najděte spolu s dítětem nejvhodnější čas a místo, kdy se bude úkolům věnovat. Začleňte je do chodu rodiny, pomáhejte dítěti s přípravou a budete si jistí, že vás v dalších letech studia vašeho dítěte nezaskočí zjištění, že se vaše dítě neumí učit nebo na to není zvyklé.
Je na každém z vás, jakou metodu zvolíte, aby domácí příprava byla bez slziček a naopak vzbouzela ve vašem dítěti touhu po poznání. Každé dítě je ale jiné a na každé platí něco jiného.
Jak vypadá takový smysluplný domácí úkol?
· jedná se o zajímavý problém nebo praktický úkol, který nemá nic společného s rutinou a který zaujme dětskou mysl natolik, že bude mít samo chuť zjistit o problematice více
· je tvůrčí a dává prostor vlastní aktivitě
· zasahuje do více různých oborů a probouzí v dětech zájem o různé oblasti
Mgr. Jana Kovaříková, www.scio.cz
Vzdělávací společnost Scio vznikla již v roce 1995 a od té doby chceme měnit svět v oblasti vzdělávání. Nabízíme kvalitní alternativu ve většině vzdělávacích oblastí. Vycházíme ze soudobých vědeckých poznatků. Hledáme inovativní řešení. Usilujeme o lepší vzdělávání a rozvoj dětí a podporujeme rozvoj moderního vzdělávání nejen ve škole, kterých máme v dnešní době už 10.
Čtěte také:
- 6 tipů, aby děti učení bavilo
- Škola volá! Jak usnadnit prvňáčkům přechod do školy?
- S kroužky pro děti si pospěšte, jinak to bude vaši peněženku bolet
Nový komentář
Komentáře
Napsáno .je to hezky, čte se to hezky. Ale realita je jiná , i když nejsou všechny děti stejné. Máme tri a dvě už chodí do školy. Jeden je prvňák a zatím jde všechno bez problému, zaplaťpánbu, druhý je páťák a je to velký problém. Do školy chodí oba rádi, aspoň něco, že, ale ten starší prostě má domácí úkoly"na háku" a je mu to naprosto jedno. Nepomáhá nic. Zatím jsme nezkusili snad jen pár facek, ale tudy cesta asi nevede. Osobně obdivuji jeho učitelku. Víme že je dyslektik , má potíže se čtením i se psaním ,ale nechápu, proč by kvůli tomu musel v sešitech přeskakovat stránky, občas psát matiku do češtiny atd. Neustále něco ztrácí ,nebo zapomíná a nemá s tím problém. Jeho máma i táta jsou bohužel taky dyslektici ,tak jsem si tím už jednou prošla s dcerou a vím , jak to řešit, ale na to musí dítě spolupracovat . To se ale tady neděje,i když škola i my se maximálně snažíme. Jinak je to šikovný, živý kluk se spoustou zájmů, ale domácí úkoly mezi ně tedy rozhodně nepatří.
Nevím proč, ale mám pocit, že tento článek psal někdo, kdo děti neviděl ani z rychlíku...... :-(