V kavárně hotelu Imperial v Praze si můžete objednat u obsluhy mísu "Saturninových koblihů" a bezstrestně je házet kolem sebe. A když máte štěstí na osazenstvo kavárny, určitě se k vaší bitvě někdo přidá. Myslíte si, že stejně náročnou bitvu vás čeká, pokud se rozhodnete připravit si koblihy sama doma? Určitě ne, když vyzkoušíte některý z našich koblížkových receptů!

Recept, na který nedám dopustit, máme v naší rodině už mnoho let. Přinesla jej maminka od jedné své kamarádky, protože si do té doby také myslela, že příprava koblih je dost náročná. Tak si jej vyzkoušejte s námi...

Maminčiny tvarohové koblížky
Co budete potřebovat?
1/4 kg hladké  mouky, 4 vejce, 1 prášek do pečiva, 1 tvaroh, trocha moučkového cukru, trocha vody, trocha rumu či rumové tresti.

Postup: V míse smícháme vejce s tvarohem a poté přisypáváme mouku smíchanou s práškem do pečiva. Můžeme přidat i trochu cukru (asi 3 - 4 lžíce), ale není to nutné. Nakonec přimícháme podle chuti rum, či rumovou tresť. Z těsta oddělujeme lžící kousky, které vkládáme do rozpáleného oleje a smažíme zvolna z obou stran. Hotové koblihy obalíme v cukru (nemusíme, pokud jsme cukr přidali už do těsta) a podáváme ozdobené třeba marmeládou či povidly a šlehačkou. 

Klasické koblihy
Suroviny:
1/2 kg hladké nebo polohrubé mouky, 1 kostka droždí (42 g), 50 g cukru krupice, přibližně 200 ml mléka, 40 g tuku, špetka soli, 3-4 žloutky, 1 lžíce rumu, mouka na vyválení, džem na naplnění, olej na smažení, cukr na obalení.

Postup: Do mísy prosejeme mouku. Do hrníčku rozdrobíme droždí, na které nasypeme lžíci cukru, trošičku mouky a zalejeme trochou vlažného mléka. Rozmícháme, přikryjeme a necháme na teplém místě vykynout. Mezitím utřeme změklý tuk se zbylým cukrem, přidáme žloutky a našleháme. Přidáme mouku, osolíme, doplníme vykynutým droždím a alkoholem, také vlažným mlékem a vypracujeme tužší těsto. To poprášíme moukou a přikryjeme čistou utěrkou.
Necháme v teple vykynout (zdvojnásobí svůj objem).
Vykynuté těsto znova propracujeme, přendáme na vál, rozválíme na placku a vykrajujeme kolečka o průměru asi 6 cm. Polovinu poklademe džemem a přikryjeme zbylou polovinou koleček. Těsto pořádně přitiskneme. Klademe na vál, kde necháme asi 15 minut odpočívat, přikryté utěrkou, aby neoschly.
Smažíme v rozpáleném oleji, po obou stranách a velice zvolna, aby se prosmažily. Necháme okapat a ocukrujeme.

Jablkové koblihy
Suroviny:
250 g polohrubé mouky, 3 vejce, 1 prášek do pečiva, 1 vanilkový cukr, 4 jablka, trocha rumu či rumové tresti, 250 ml mléka, špetka soli, trocha moučkového cukru nebo vanilkového cukru na posypání.

Postup: V míse smícháme mouku s kypřícím práškem. Přidáme vejce, jablka nastrouhaná nahrubo, špetku soli, 1 vanilkový cukr a rum. Z těchto surovin vypracujeme vláčné těsto, které necháme asi deset minut odpočinou. Lžicí z něj vykrajujeme kousky, které smažíme zvolna v rozpáleném oleji a potom obalujeme v cukru. Dozdobíme opět marmeládou, povidly či šlehačkou.

Americké koblihy se od těch našich hodně liší. Už na první pohled tvarem, protože ty americké mají vprostřed díru. A i když jsou jiné než ty naše, jsou taky velice dobré. Proto si je určitě také vyzkoušejte. Výhoda toho receptu je, že koblihy nesmažíte, ale pečete v troubě...

Donuts
Suroviny: 2 vejce, 1 hrnek cukru, 1 hrnek mléka, 5 lžic rozpuštěného másla,1 lžička vanilkové esence, 4 hrnky prosáté hladké mouky, 4 lžičky kypřícího prášku, 1/2 lžičky soli, olej na vymazání plechu.

Postup: Celá vejce našleháme do pěny. Za stálého míchání přidáme cukr, potom hrnek mléka, rozpuštěné máslo a 1 lžičku vanilkové esence. Promícháme. Do toho přidáme prosátou hladkou mouku s kypřícím práškem a solí. Zakryjeme a dáme do lednicky na 1/2 až 1 hodinu. Troubu předehřejme na 230 °C. Plech vymažeme. Těsto rozválíme na pomoučeném vále na 2 cm a vykrajujeme koblihy s dírou uprostřed. Dáváme na plech, asi 2,5 cm od sebe.
Pečeme do zlatova asi 15 minut. Můžeme jen cukrovat nebo do cukru přidat skořici.
(ZDROJ)

Reklama