Jana Florentýna Zatloukalová je má nejoblíbenější česká autorka kuchařských knih. Vydala jich už několik a každou z nich mám doma. Z police ji vytahuji určitě ze všech kuchařek nejčastěji. A nejen já, vaří podle ní i můj muž a děti...

Snídaně s Florentýnou

Nejnovější kousek, který Florentýna vydala, je Snídaně u Florentýny. Vzhledově do posledního detailu vyladěná a vymazlená knížka obsahuje řadu dopoledních receptů do vaší kuchyně. O tom vám však napíšu někdy jindy. Dnes bych se s vámi chtěla rozdělit o první recept, který jsem podle této kuchařky vyzkoušela.

Donesla jsem si od rodičů ze zahrady padaná jablka. Nádherná, lahodně kyselkavá, Ontaria. A zatoužila jsem po dokonalém koláči. Ideální příležitost prolistovat novou kuchařku. Třeba v ní najdu nějaký nápad. Našla jsem. Recept ze strany 326, téměř na konci kuchařky. Poklad! Jablečný koláč jako z francouzské kavárny. Opravdu bude tak skvělý? Vyzkoušíme...

Snídaně u Florentýny

Suroviny

na těsto

  • 250 g hladké mouky
  • 125 g velice dobře vychlazeného másla
  • špetka soli
  • 1 lžička cukru krupice
  • 50 ml ledové vody

na náplň

  • 1 kg středně velkých jablek
  • 1 citron
  • 120 g cukru
  • špetka mleté skořice
  • 1 vrchovatá lžíce meruňkového džemu

Postup

Připravíme si těsto. Ve velké míse smícháme mouku, špetku soli a cukr.

Snídaně u Florentýny

Přidáme máslo, nakrájené na malé kostičky.

Snídaně u Florentýny

Pomocí dvou nožů nebo v robotu máslo v mouce rozsekáme, až vznikne něco jako drobenka.

Francouzský jablkový koláč

V tomto okamžiku začneme po trochách přidávat ledovou vodu. Až do té doby, než má těsto tu správnou „těstovou“ konzistenci. Přidávejte opravdu postupně, ať není těsto zbytečně mokré a nelepí se.

Z těsta vytvoříme placku, kterou zabalíme do folie a dáme do lednice. Minimálně na dvě hodiny, ideálně do druhého dne.

Na druhý den vymažeme koláčovou formu máslem nebo sádlem. Těsto rozválíme na plát silný asi půl centimetru a přeneseme do formy. V knížce najdete parádní fígle, jak na to. Pro tento recept korpus nepředpékáme. Připravené těsto můžeme dát ještě ve formě do lednice.

Troubu si předehřejeme na 160 °C.

Snídaně u Florentýny

Připravíme si jablka. Oloupeme, zbavíme jadřinců. Tři z takto připravených jablek nakrájíme na co nejtenčí půlměsíčky, vložíme do misky a promícháme se šťávou z poloviny citronu. To proto, aby nezhnědly.

Snídaně u Florentýny

Zbylá jablka nakrájíme na malé kostičky a zakápneme šťávou z druhé poloviny citronu.

Snídaně u Florentýny

V kastrolu smícháme cukr se 100 ml vody a skořici. Přivedeme k varu, nasypeme kostičky jablek a zprudka, bez přikrytí vaříme, dokud se neodpaří všechna tekutina. Trvá to asi 15 minut. Občas mícháme. Tato jablka necháme vychladnout a dáme na připravený koláčový korpus.

Snídaně u Florentýny

Na povrch rozložíme plátky jablek, tak aby byla vrstva pěkně ozdobná. Vložíme do předehřáté trouby a pečeme 45 minut. Okraj těsta bude krásně zlatavý.

Snídaně u Florentýny

V malé kastrůlku zahřejeme meruňkovou zavařeninu se lžící vody, aby se z ní stala středně hustá tekutina, kterou zatepla potřeme povrch koláče. Zdá se vám to zbytečné? Ani náhodou. Tenhle poslední krok dodá koláči ještě o stupeň lepší chuť.

Snídaně u Florentýny

Dobrou chuť přeje Elly a Florentýna.

Reklama