Hovězí guláš je česká klasika. Ať už si ho dáte raději s knedlíkem nebo krajícem čerstvého chleba, určitě si pochutnáte. Jeho příprava je velice snadná, vyžaduje však dlouhé vaření a nejlépe i nějaký ten čas k uležení. Guláš, který je starý jeden nebo dva dny, je totiž nejlepší. Jeho chutě se krásně propojí, maso se rozleží a vůně rozvoní.

guláš

Jednou z nejdůležitějších zásad při přípravě guláše je použití cibule. Té by mělo být tolik, kolik masa. Použijete-li kilo masa, nebojte se připravit kilo cibule. Určitě to není moc. Cibule výrazně ovlivní chuť guláše, ale guláš také zahustí. A to přesně chceme, protože do správného guláše nepatří žádná mouka. Kdo chce přece jen guláš trochu zahustit, doporučujeme nadrobit chlebové kůrky.

Guláš můžete samozřejmě připravit klidně vepřový, kdo má rád zvěřinu, tak srnčí nebo kančí. Největší klasika je však hovězí. Ideální maso, se kterým bude guláš chutnat dokonale, je kližka. Tato část masa je poměrně prorostlá tukem, který díky pomalému vaření maličko zahustí šťávu a také dodá masu potřebnou chuť a šťavnatost.

  • 1 kg hovězí kližky
  • 1 kg cibule nakrájené nahrubo
  • sádlo nebo olej
  • sůl a pepř
  • trocha rajského protlaku
  • sladká mletá paprika
  • špetka pikantní pálivé papriky
  • trocha nahrubo drceného kmínu
  • majoránka

Cibuli nakrájíme na hrubo.
guláš

Hovězí kližku na kostky asi tři centimetry velké. Příliš malé kusy by se nám dlouhým dušením v guláši rozpadly a velké by se zase vařily zbytečně dlouho.

hovězí guláš

Ve velkém hrnci rozpustíme sádlo nebo rozehřejeme oleje. Kvůli chuti a vůni doporučujeme spíš sádlo. Vsypeme cibuli, kterou opékáme dozlatova. Trvá to dlouho, nebuďte netrpěliví. Zlatá cibule vydá tu nejlepší chuť, lehce karamelovou a dodá guláši i barvu.

hovězí guláš

Nakrájené hovězí maso vložíme k cibuli a velice zprudka orestujeme. Maso musí být ze všech stran osmahnuté dohněda. Poté dochutíme solí a pepřem.

hovězí guláš

Zasypeme paprikou, na kilo masa použijeme asi dvě až tři lžíce sladké a asi lžíci pikantní, pokud s námi nebudou obědvat děti. Dochutíme také kmínem, a kdo chce, může přidat i dvě až tři lžíce rajského protlaku nebo na kostičky pokrájené a oloupané rajče.
Zalijeme vodou nebo vývarem tak, aby maso bylo ponořené.

guláš

Přivedeme k varu, stále mícháme. Ztlumíme teplotu a necháme pomalu probublávat několik hodin, až je maso měkké. Ke konci vaření přidáme majoránku, kterou rozemneme v dlaních, aby se rozvoněla. S majoránkou už dlouho nevaříme, aby nepřestala vonět.

Guláš máme uvařený. Můžeme ho podávát ihned, ale opravdu doporučujeme nechat odležet alespoň přes noc.

Podáváme s chlebem nebo knedlíkem, jak má kdo rád.

Dobrou chuť přeje elly.

Reklama