Asi se s většinou z vás shodnu, že ženy mají rády květiny. Nejraději ty z lásky darované, ale i když si je pro radost koupíme samy, chceme, aby nás těšily co nejdéle.
Jak na to?
- Stonky seřízneme šikmo pod vodou, aby do jejich buněk nevnikl vzduch. Používáme k tomu ostrý nůž, nikdy nůžky.
- Vodu ve váze, která by měla být co nejstudenější (výjimku tvoří mimózy, které mají rády naopak vodu teplou), denně měníme.
- Na dno můžeme dát měděný drátek, kousek dřevěného uhlí nebo stříbrnou minci. Tak zabráníme vzniku choroboplodných zárodků, které způsobují uhnívání stonků.
- Řezané květiny nikdy neumisťujeme v blízkosti ovoce, třeba jablek.
Etylen, který uvolňují, květiny špatně snášejí a brzy vadnou.
Karafiáty, konvalinky, narcisy a lilie se nesnesou s jinými květinami kromě druhově příbuzných. Také růže ve stejné váze s jinými květinami trpí.
Ale například tulipány vydrží déle, když k nim přidáme větvičky cypřišku.
Zajímavé že?
Milé ženy-in,
rad kolem květin určitě existuje celá řada.
Máte nějakou osvědčenou, nebo jste něco z výše uvedených vyzkoušela?
Jak to funguje? Napište.
Nový komentář
Komentáře
Neznám tento e shop s prodejem květin, ale každopádně je to dnes velmi oblíbený květinový dárek.
Florea mě zaujala, už tím, že mají Zlatý certifikát jako jediní prodejci květin. A líbí se mě spousta jejich spokojených zákazníků.
Mají velký výběr, moje přítelkyně má ráda růže, takže volba je jasná. Určitě jí nechám poslat kytici z nich.
Nechávám posílat své přítelkyni často kytky od www.florea.cz. Ochotně mě vždy poradí jak má o ně pak pečovat.
Pěkný článek, akorát se mi hodí. Mám totiž od manžela krásné rudé růže, které mi nechal v pátek poslat do práce. Bylo by fajn, kdyby takhle pěkné zůstaly pořád. Byla jsem hrozně překvapená, když mi je kurýr přivezl. Vůbec jsem totiž nevěděla, že je nějaké doručení květin Praha možné.
Mnoho rostlin také vylučuje obranné látky a různé jiné jedy a tak vydrží ve váze pouze v případě, že jsou samy.
Funguje kousek stříbra (to je také obsaženo i ve speciálních přípravcích, které se kupují), o měděném drátu jsem v životě neslyšela, ledová voda je nesmysl - dochází k šoku, ideální je seříznutí pod hladinou vody tak aby řezná rána byla 1,5x delší než průměr stonku, funguje i acylpirin ale ne ve všech případech - někdy stonky ucpe a rostlina přestože je ve vodě usychá. Rostliny se do české republiky dováží převážně z Holandska přes květinovou burzu, občas se orchideje dovezou přímo z Asie ale to je vyjímečné. Sklizeň probíhá v optimálním čase a uskladnění také, k poškození dochází spíše až přímo v samotném květinářství, kdy je rostlina skladována při velmi nízkých teplotách ve tmě až do poslední chvíle. Není vždy pravidlem, že květiny z květinářství zvadnou - to se stává hlavně u květinářství s malým obratem - přece jenom tam tu kytku mají v chlaďáku často i déle než týden, to je pak jasné, že zvadne, zvlášť když ji pak člověk hodinu převáží v teple přes celé město.
A ještě taková perlička, aby vydržely ve váze i takové květiny jako narcisy - opalují se jejich stonky nad plamenem.
Myslím, že vše je jinak. Koupené květiny jsou hodně podchlazené.Uschovávají se v lednicích a na pult se dávají průběžně. Takže vypadají krásně.
Například růže ze zahrádky vydrží skoro týden, koupená max. 2 dny a poupě se ohne.Chce to ohlídat den a hodinu dodávky. Jakmile to projde chlazením, květina má šok a těžko se vzpamatovává. Vím to ze zdroje prodavačky květin.
Já mám vyzkoušenou malou lžičku cukru do vody ke kytkám.
Bajinka: O acylpirinu jsem taky slyšela, prý to funguje, ale sama jsem to nezkoušela.
hlavně se nesmí dávat řezané květiny do vody ledové. Utrpí šok a vadnou. Voda má být vlažná.
arjev:nejsem zrovna chemik, ale ve vodě by měď "zlobit" neměla. Proto se dělají měděné okapy.
Já přidávám do vody výživu pro řezané květiny,co kupuju v květinářství a jsem spokojena
Nezabarví sklo měděný drátek?