shutterstock-345961085.jpg
Foto: Shutterstock

Vliv stresu na naši psychiku

Psychická odolnost zahrnuje naši schopnost pracovat pod tlakem a způsob, jak dokážeme na tento tlak a další životní výzvy reagovat. „Se zátěží se vyrovnáváme dennodenně, ať už v práci nebo v osobním životě,“ říká emoční terapeutka Terezia Béresová.

Míra odolnosti je částečně daná geneticky, ale je to schopnost jako každá jiná, takže se dá rozvíjet a zdokonalovat. Základním krokem je poznat sám sebe, vědět, jak reaguji a proč tak reaguji. K tomu pomohou diagnostické testy osobnosti.

Ale jak si udržet psychickou pohodu, nadhled a lehkost při řešení náročných situací v čase plném změn, nejistoty a napětí? Když máme pocit, že se na nás vše hroutí a ničemu se nedaří? Základním pravidlem pro práci se stresem je uvolnění a zbavení se napětí.

Technika na uvolnění stresu

Jak si můžete sami pomoct v náročných chvílích? „Když pominu potřebu pravidelné práce na čtyřech úrovních – tělo, emoce, myšlenky, duchovno, existuje několik technik na uvolnění stresu, napětí a stažení,“ upřesňuje René Barvirčák z portálu online seberozvojových kurzů Mindful. Smyslem technik je uvolnění těla i mysli. Je vhodné dlouhodobě zařadit do našeho života pár cviků z jógy, taiči nebo qi-gongu. Pokud nemáme možnost cvičit, stačí nám i pár minut klidu. Sedneme si do meditačního sedu a dlaně dáme naproti sobě do klína. Hluboce se nadechneme, zadržíme na 5 až 7 sekund (zapnou se všechny svaly v těle) a s pomalým výdechem uvolňujeme všechna napětí. Opakujeme 3x až 4x.

Vliv stresu na naše fyzické a psychické zdraví

Pokud zažíváme stresovou reakci občas, je to pro tělo v pořádku. Pokud jsme však pod stresem trvale, opakovaně denně, nebo dokonce roky, naše tělo trpí a dochází k oslabení organismu. „Je to podobné, jako bychom sprintem běželi vytrvalostní trasu. Uznejte, že dlouhodobě je intenzivní tempo nezvladatelné,“ názorně vysvětluje autor seberozvojového kurzu.

Nervový systém a celý proces je dokola pod vlivem hormonů adrenalinu a kortizolu, což vyžaduje velký výkon srdce, oslabuje se imunita, začínají bolesti hlavy a zad, problémy se štítnou žlázou, trávením apod. Zároveň platí, že čím větší psychická odolnost, tím je i větší imunita těla. Vysoká psychická odolnost se projevuje i zbavením se strachu, obav a úzkostí. Člověk, který pracuje se svými emocemi, má vyšší sebevědomí a celkově se cítí šťastný a naplněný.

Emoční inteligence, psychická odolnost a šťastný život

Emoce nás dokážou utlumit, zastavit a nenechat udělat další krok, nebo naopak se uvolnit, radovat se, prožívat štěstí a vděčnost, užívat si život. Čím více budeme s našimi emocemi pracovat, tím lépe se budeme cítit bez ohledu na stresové situace. To, jak se cítíme, ovlivňuje naše chování a jednání. Pokud ovládáme své emoce, umíme kontrolovat i míru stresu a zvyšujeme si tím psychickou odolnost. Na ní pak závisí naše vztahy i pracovní úspěchy.

Reklama