Poslankyně za ČSSD a stínová ministryně Anna Čurdová přednesla ve sněmovně návrh novelizace občanského zákoníku, kdy by po rozvodu rodičů bylo dítě starší 14 let svěřeno do opatrovnictví toho z rodičů, kterého si samo vybere. Stejně jako návrh o snížení trestní odpovědnosti u nezletilých v případech závažné kriminální činnosti na 14 let, i tento návrh se stal předmětem bouřlivých diskuzí.

 

Na to, co si o návrhu novely zákona myslí, jsme se zeptali několika rozvedených žen.

 

Jak hodnotíte návrh novelizace občanského zákoníku, kdy si děti od 14 let mohou sami vybrat, s kterým s rodičů chtějí po jejich rozvodu žít?

 

VěraVěra (50): Ve čtrnácti už je to skoro hotový člověk, takže s tím souhlasím a myslím, že by to věci prospělo. Stejně o tom dneska rozhoduje soud, a ten je ovlivňovaný z mnoha stran, takže je to nakonec jedno, jestli je nakonec volba na soudci nebo dítěti.Pavlína

 

Pavlína (35): No v podstatě je to dobře, protože když má dítě problémy s některým z rodičů, tak nebude přiděleno k němu. Ale taky to může definitivně nabourat vztah s rodičem, kterého si nevybere. Ale v dnešní době se stejně vztahy s druhým rodičem naruší.

 

PetraPetra (33): Je to hodně těžké posoudit, některé děti jsou ve 14 letech už natolik vyspělé, že toto rozhodnutí mohou udělat, ale myslím, že tím pádem pro ně bude i rozvod hodně stresující. Udělat takovéhle zásadní rozhodnutí, kdy se mají rozhodnout mezi tátou a mámou, které mají třeba oba stejně rádi, musí být dost šílené. Také si myslím, že v tom případě nátlak obou rodičů na dítě může být v některých případech dost neúnosný, a to například v těch případech, kdy je mezi rodiči otevřená válka a dítě mají jako rukojmí. Je možné, že mohou být rodiči ovlivňováni. Nicméně zase pokud dříve neměli šanci se rozhodnout a byli přiřčeni rodiči, s kterým třeba ani nechtěly být, tak je tato možnost asi lepší. Asi bych rozhodnutí dítěte nepovažovala za to jediné kritérium, i když hodně důležité.Martina

 

Martina (28): Rozvod je nepěkná věc a děti to odnášejí nejvíc. Ale jestli si má dítě vybrat rodiče samo? Asi ano, i když si dokážu představit, že si vybere právě toho, kdo ho víc rozmazluje a nevychovává ho nejlíp. My jsme s bývalým po rozvodu takový problém neřešili a o holku jsme se střídáme po dvou týdnech. Naštěstí od sebe nebydlíme daleko, zatím to klape ke spokojenosti všech.

 

O tématu jsme psali včera také ZDE!

 

Reklama