Také se někdy potýkáte při praní s problémy? Pojďte si přečíst několik častých otázek a odborných odpovědí jak na to… Třeba zde najdete odpověď na váš problém
Pereme již několik let v prášku Persil Power Perls. Kupujeme jej také proto, že obsahuje malé množství fosfátu. Teď jsem ale na internetu našla, že ve většině bezfosfátových prostředků je čistící složka nahrazena silikáty (zeolity). V obsahu ,,našeho" gelu jsem je nenašla, ale přesto bych se chtěla zeptat, jak se to má. Použiváme životnímu prostředí přátelský prášek nebo ne?
Odpověď na Váš dotaz je jednoznačná - žádný z prostředků na praní z firmy Henkel neobsahuje fosfáty. Jako náhradu naše firma vynalezla již v 70. letech min. století látku zvanou Zeolit. Od roku 2004 se k změkčení vody používá komplex sody a silikátů. Ten má podobnou roli v pracím cyklu, nicméně nezatěžuje životní prostředí tak jako fosfáty. Použitím jakéhokoliv pracího prostředku firmy Henkel neškodíte životnímu prostředí.
Chyba nastala při volbě správného pracího prášku. Persil Sensitive je určený především pro prádlo bílé a stálobarevné. Obsahuje proto bělící činidla, která se postarají o dokonalou bělost prádla. Při použití na prádlo barevné dojde tedy také k vybělení. Pro barevné prádlo jsou vhodné především prací prostředky s označením „Color“. Ty bělící látky neobsahují, naopak díky speciálním přísadám, které zajišťují ochranu barvy, barvu ustálí a nevyšisují. Doporučujeme proto důkladný výběr pracího prostředku, ve vašem případě např. Persil Color Power, Palmex Color a Rex Color. Dále pak uvádíte, že je Persil Sensitive citlivý ke tkaninám, avšak jde o nedorozumění! Vhodnost prášku je zde myšlena ve vztahu k pokožce. Máte-li jemné tkaniny, doporučujeme prát ve speciálních pracích prostředcích např. v Perwollu Balsam Magic Fresh.
Mnoho let jsem vaší stálou zákaznicí a kupuji Palmex. Patřím mezi ty, které třeba celý rok kupují pouze jeden svůj oblíbený prací prášek. Vyzkoušela jsem i Palmex gel, ale nevím, zda jsem dávkovala správně nebo zda není gel určený pouze na ruční praní. Nebyla jsem s vypraným prádlem spokojená tak jako po vyprání v prášku Palmex. Prádlo nebylo měkké a nevonělo. Možná jsem dávkovala špatně. Můžete mi poradit, pro jaké praní jsou gelové prostředky určeny?
Gelové prostředky (Persil gel, Palmex gel) jsou vhodné zejména pro praní v pračce, nicméně díky své dobré rozpustnosti i při nižších teplotách je můžete bez problémů použít i pro ruční praní. Při použití je nutné brát pouze zřetel na správné dávkování. Gel je koncentrát, proto je dávkování gelu menší než pracího prášku. Praktická dávkovací nádobka se naplní gelem a jednoduše vloží přímo do bubnu pračky. Koncentrované gely není potřeby před použitím ředit! Ve vašem případě se nejspíše jedná o poddávkování – dávkujte tedy dle návodu na obalu.
V jakých případech se dává prací prostředek přímo do bubnu? Mám totiž problém se zanášením násypky do pračky.
Standardně se toto dávkování používá u pracích prostředků v podobě gelu (Persil gel, Palmex gel). Nerozpuštěné zbytky prášku v dávkovači mohou mít původ v nízkém tlaku vody, zanesení trysek, špatné konstrukci dávkovače nebo v použití nekvalitního pracího prostředku.
Vím, že kromě toho, že aviváž prádlo provoní, plní i jiné funkce při praní. Nemám ráda výraznou vůni prádla a proto přemýšlím o tom, že přestanu používat aviváž. Na druhou stranu mám obavy z toho, že se prádlo po častém praní dříve zničí. Můžete mi poradit, prosím?
Zcela přestat používat aviváž určitě nedoporučujeme. Při praní v moderních pračkách se vlákna textilu různě pohybují a překrucují, což způsobí, že usušené vyprané prádlo je bez použití aviváže tvrdé na dotek. Velmi problematickou skupinou také jsou dnes hojně používané tkaniny s vysokým obsahem umělých vláken, v nichž při nošení vzniká elektrostatický náboj. Látka se poté lepí na pokožku a přitahuje špínu. Použitím aviváže lze tyto nepříznivé vlivy účinně odstranit. Oblečení ošetřené aviváží je daleko měkčí, tedy pohodlnější a příjemnější na nošení, méně se mačká, snadněji žehlí a díky slabému filmu, který aviváž vytvoří na jednotlivých vláknech, se špína drží dále od vláken a vy jí daleko lépe a jednodušeji vyperete. Proto spíše volte aviváže s jemnější vůní, ale rozhodně ji nevynechávejte.
Dostal jsem vzorek Silanu Sensual a jsem maximálně spokojený. Vůně vydržela velmi dlouho, po otevření pračky jsem byl překvapený intenzitou vůně a při sušení prádla voněla celá místnost. Nejsem si ale jistý, zda použití aviváže neovlivnilo prací proces, když se v prádle objevily zbytky prášku. Dávkuji přesně podle návodu. Udělal jsem někde chybu?
Jsou dvě možnosti: buď jste použil prášek nízké kvality, nebo byla pračka příliš naplněna a prací prostředek tak neměl dostatek místa k rozpuštění.
Bydlím na okraji Prahy, kde je velmi tvrdá voda a po několika vypráních mohu prádlo vyhodit. Při dávkování používám kombinaci prášku a změkčovače vody. Existuje způsob, jak bojovat proti tvrdé vodě a zachovat prádlo pokud možno co nejdéle v kvalitním stavu?
Při použití značkových pracích prostředků od společnosti Henkel není nutné změkčovače vody používat. Ty jsou již v pracích prostředcích standardně obsaženy. S ohledem na tvrdost vody by jejich množství mělo být dostačující pro téměř všechny domácnosti v celé ČR. Výjimku tvoří pouze domácnosti s extrémně tvrdou vodou. V tomto případě se nebojte dávkovat více pracího prášku i dvojnásobné množství podle návodu na obalu pracího prášku, který změkčovač vody vždy obsahuje.
Již několikrát jsem v pračce vyprala vlněný svetr, který se mi po vyprání i na nízkou teplotu srazil. Co dělám špatně?
Pro speciální materiály jako je například vlna a další jemné materiály, bychom měli použít speciální prací prostředek určený k jemné péči o tento určitý druh tkaniny. Běžný prací prostředek je vysoce zásaditý a například vlna se po jeho použití srazí. Speciální prací prostředky na vlněné prádlo se vyznačují velkou pěnivostí zaručující velmi jemnou péči o každé vlákno. To je pěnou dokonale obaleno a nedochází tak k jeho mechanickému odírání během praní. K výběru je hned několik variant, např. k péči o jemné barevné prádlo (Perwoll Color Magic), jemné černé prádlo (Perwoll Black Magic), vlnu a hedvábí (Perwoll Balsam Magic Fresh). Nezapomeňte zvolit správný program na vlnu.
Dříve jsem hodně prala na 90°C, ale kamarádka mi tvrdí, že je to zbytečné. Jaké jsou tedy ideální teploty praní?
Při současné vysoké účinnosti praček i kvalitě značkových pracích prostředků již není nutné pro vyprání prádla volit teplotu 90 °C, spíše se doporučuje prát na teploty v rozmezí 40°C – 60 °C. Pro silně zašpiněné prádlo nebo při limitu teploty praní od výrobce využijte možnosti předpírky. Doporučujeme praní v teplotě do 60°C, protože se spotřebuje méně elektrické energie a prádlo se vysokou teplotou nepoškodí. Kvalitní prací prostředky (Persil, Palmex) obsahují nadstandartní účinné látky (aktivátory bělení a enzymy), které umožňují dokonalé vyprání i při nižších teplotách.
Chystám se na dovolenou, kde budu moct prádlo přeprat pouze v ruce. Jaký prací prostředek doporučujete a jaký je správný postup při ručním praní?
Pro ruční praní doporučujeme s ohledem na rychlejší rozpustnost při nižších teplotách použít prací prostředky v podobě gelu (Persil Power Gel) nebo tzv. speciální tekuté prací prostředky. Při ručním praní nejprve necháme prací prostředek ve vodě dokonale rozpustit a pak teprve vložíme prádlo, které propereme, vyždímáme a následně minimálně dvakrát vymácháme v čisté vodě, přičemž do posledního máchání přidáme aviváž.
Někde jsem četla, že jednou z možností, jak chránit prádlo při praní, je jeho praní naruby, je to pravda?
Při praní dochází v pračce k mechanickému opotřebení prádla. Prádlo se nejen drhne jedno o druhé, ale také dochází k jeho tření o buben pračky. Díky jeho otočení naruby dochází k namáhání z „vnitřní“ strany a prádlo tak při nošení vypadá daleko méně opotřebované.
Nový komentář
Komentáře
My mame pracku uz 5 let a mame tvrdou vodu, jak podle www.zadnyvodnikamen.cz, tak i podle vodarny a nevadi ji to ! :)
koupila jsem si novou pracku, ale mam problem s vodou, nasla jsem si na www.zadnyvodnikamen.cz ze mam vodu trdou, bude ji to vadit?
Peru jenom v Arielu, ale nemůže říct, že vypere úplně všechno, např. mastné skvrny na prádle zůstanou. Tak nevím, co s nimi.
Ale stejně je to tu hezky vyvážený
Jedna firma si zaplatí článek, a v diskusi pod ním se propaguje konkurence
Rikina: i když už jsem zažil situaci, v dávných dobách, že bych ho do pračky hodil
v.katka:
se obvykle neperou. Aspoň před 20 lety tomy tak nebývalo. Ale dnes
kdo ví, třeba dnešní zázračné automatické pračky mají i funkci na praní mimin...
v.katka: Já jsem taky shánela vsemozné detem nezávadné prací prásky (pred 12 lety kdyz byly holky mimi), ale nakonec zvítezil tekutý Ariel - slozením jsou prásky skoro stejné a navíc ty údajne pro miminka nevyperou fleky od ovoce, zeleniny a vetsinou ani od mléka a tak jsem se na to vykaslala. Pokud jsem chtela mít klidnejsí svedomí, pridala jsem vodu na máchání a nebo máchala o jednou víc (jenom pro moji jistotu). Dneska je uz asi vetsí výber. Snad ti lépe poradí nekdo s mimi. Jinak mnoho
a snad jsme te dneska nepostrasili - klídek opravdu se to dá prezít a stojí to za to
Tekutý prostředek vám fleky nikdy neudělá, i když perete jenom na 30. Používám už spoustu let tekutý ariel a poho
Já používám jedině gel. Je to nejlepší
Nedávno jsem Persil koupila, ale vůbec mne neuchvátil
Musím nechat proběhnout o máchání víc, aby se vypraly fleky, který nadělal
Už se těším, až s ním doperu!
Žábina: mě to někdy udělala na oblečení aviváž, jinak taky jedu jen v Arielu
Danuše Venuše: vyprat v Arielu na 40 °C
mě teď zůstaly na šusťákové bundě, kterou jsem prala na 40 st bílé fleky - asi zbytky prášku
to se mi ještě nestalo, používám už dlouho stále jeden typ /Ariel/
Beruška1: nejspíš se teď jmenuje persil
A kam zmize VIZIR, ten byl na bílé prádlo nejlepší.
Mě se teď několikrát podařilo prádlo hezky zabarvit.
Ale oblečením, které na první pohled vypadalo jako stálobarvené
Nemám problémy vyprat
. Vezmu ten špinavý hadr, fiknu do pračky a zasypu s práškem na praní.Pak pračku zapnu
.