Také se někdy potýkáte při praní s problémy? Pojďte si přečíst několik častých otázek a odborných odpovědí jak na to… Třeba zde najdete odpověď na váš problém

Pereme již několik let v prášku Persil Power Perls. Kupujeme jej také proto, že obsahuje malé množství fosfátu. Teď jsem ale na internetu našla, že ve většině bezfosfátových prostředků je čistící složka nahrazena silikáty (zeolity). V obsahu ,,našeho" gelu jsem je nenašla, ale přesto bych se chtěla zeptat, jak se to má. Použiváme životnímu prostředí přátelský prášek nebo ne?

Odpověď na Váš dotaz je jednoznačná - žádný z prostředků na praní z firmy Henkel neobsahuje fosfáty. Jako náhradu naše firma vynalezla již v 70. letech min. století látku zvanou Zeolit. Od roku 2004 se k změkčení vody používá komplex sody a silikátů. Ten má podobnou roli v pracím cyklu, nicméně nezatěžuje životní prostředí tak jako fosfáty. Použitím jakéhokoliv pracího prostředku firmy Henkel neškodíte životnímu prostředí.

Jsem dlouholetým uživatelem pracího prášku Persil. Vždy s velkou spokojeností. V nedávné době jsem si ovšem pořídil Persil Sensitive, protože by měl být citlivý ke tkaninám. Po použití se mi na bavlněném modrém tričku vytvořila světlejší místa. Můj subjektivní dojem je, že jde o nějaké bělidlo, které do prášku na barevné prádlo nepatří. Dodržel jsem stanovený postup, teplotu, pračka je nová.  Nevím, zda se jednalo o problém konkrétního balení pracího prášku nebo jeho obecnou vlastnost. Jak je to možné?

Chyba nastala při volbě správného pracího prášku. Persil Sensitive je určený především pro prádlo bílé a stálobarevné. Obsahuje proto bělící činidla, která se postarají o dokonalou bělost prádla. Při použití na prádlo barevné dojde tedy také k vybělení. Pro barevné prádlo jsou vhodné především prací prostředky s označením „Color“. Ty bělící látky neobsahují, naopak díky speciálním přísadám, které zajišťují ochranu barvy, barvu ustálí a nevyšisují. Doporučujeme proto důkladný výběr pracího prostředku,  ve vašem případě např. Persil Color Power, Palmex Color a Rex Color. Dále pak uvádíte, že je Persil Sensitive citlivý ke tkaninám, avšak jde o nedorozumění! Vhodnost prášku je zde myšlena ve vztahu k pokožce. Máte-li jemné tkaniny, doporučujeme prát ve speciálních pracích prostředcích např. v Perwollu Balsam Magic Fresh.

Mnoho let jsem vaší stálou zákaznicí a kupuji Palmex. Patřím mezi ty, které třeba celý rok kupují pouze jeden svůj oblíbený prací prášek. Vyzkoušela jsem i Palmex gel, ale nevím, zda jsem dávkovala správně nebo zda není gel určený pouze na ruční praní. Nebyla jsem s vypraným prádlem spokojená tak jako po vyprání v prášku Palmex.  Prádlo nebylo měkké a nevonělo.  Možná jsem dávkovala špatně. Můžete mi poradit, pro jaké praní jsou gelové prostředky určeny?

Gelové prostředky (Persil gel, Palmex gel) jsou vhodné zejména pro praní v pračce, nicméně díky své dobré rozpustnosti i při nižších teplotách je můžete bez problémů použít i pro ruční praní. Při použití je nutné brát pouze zřetel na správné dávkování. Gel je koncentrát, proto je dávkování gelu menší než pracího prášku. Praktická dávkovací nádobka se naplní gelem a jednoduše vloží přímo do bubnu pračky.  Koncentrované gely není potřeby před použitím ředit! Ve vašem případě se nejspíše jedná o poddávkování – dávkujte tedy dle návodu na obalu.

V jakých případech se dává prací prostředek přímo do bubnu? Mám totiž problém se zanášením násypky do pračky.

Standardně se toto dávkování používá u pracích prostředků v podobě gelu (Persil gel, Palmex gel). Nerozpuštěné zbytky prášku v dávkovači mohou mít původ v nízkém tlaku vody, zanesení trysek, špatné konstrukci dávkovače nebo v použití nekvalitního pracího prostředku. 

Vím, že kromě toho, že aviváž prádlo provoní, plní i jiné funkce při praní. Nemám ráda výraznou vůni prádla a proto přemýšlím o tom, že přestanu používat aviváž. Na druhou stranu mám obavy z toho, že se prádlo po častém praní dříve zničí. Můžete mi poradit, prosím?

Zcela přestat používat aviváž určitě nedoporučujeme. Při praní v moderních pračkách se vlákna textilu různě pohybují a překrucují, což způsobí, že usušené vyprané prádlo je bez použití aviváže tvrdé na dotek. Velmi problematickou skupinou také jsou dnes hojně používané tkaniny s vysokým obsahem umělých vláken, v nichž  při nošení vzniká elektrostatický náboj. Látka se poté lepí na pokožku a přitahuje špínu. Použitím aviváže lze tyto nepříznivé vlivy účinně odstranit. Oblečení ošetřené aviváží je daleko měkčí, tedy pohodlnější a příjemnější na nošení, méně se mačká, snadněji žehlí a díky slabému filmu, který aviváž vytvoří na jednotlivých vláknech, se špína drží dále od vláken a vy jí daleko lépe a jednodušeji vyperete. Proto spíše volte aviváže s jemnější vůní, ale rozhodně ji nevynechávejte.

Dostal jsem vzorek Silanu Sensual a jsem maximálně spokojený. Vůně vydržela velmi dlouho, po otevření pračky jsem byl překvapený intenzitou vůně a při sušení prádla voněla celá místnost. Nejsem si ale jistý, zda použití aviváže neovlivnilo prací proces, když se v prádle objevily zbytky prášku. Dávkuji přesně podle návodu. Udělal jsem někde chybu?

Jsou dvě možnosti: buď jste použil prášek nízké kvality, nebo byla pračka příliš naplněna a prací prostředek tak neměl dostatek místa k rozpuštění. Plňte pračku tak, aby mezi volně vloženým suchým prádlem a bubnem byla mezera na šířku dlaně. Nové kompaktní prací prášky, které jsou viditelně označeny logem „Eurocompact“ mají jiné dávkování. Dávkujte 100 g  = 156 ml pracího prášku.  Složení aviváže je uzpůsobeno tak, že v souladu s pracím práškem dokonale plní funkci dodatečné ochrany prádla a také ho provoní. Aviváž prací prášek tedy nijak neovlivňuje, naopak při správném použití skvěle spolupracují. 

Bydlím na okraji Prahy, kde je velmi tvrdá voda a po několika vypráních mohu prádlo vyhodit. Při dávkování používám kombinaci prášku a změkčovače vody. Existuje způsob, jak bojovat proti tvrdé vodě a zachovat prádlo pokud možno co nejdéle v kvalitním stavu?

Při použití značkových pracích prostředků od společnosti Henkel není nutné změkčovače vody používat. Ty jsou již v pracích prostředcích standardně obsaženy. S ohledem na tvrdost vody by jejich množství mělo být dostačující pro  téměř všechny domácnosti v celé ČR. Výjimku tvoří pouze domácnosti s extrémně tvrdou vodou. V tomto případě se nebojte dávkovat více pracího prášku i dvojnásobné množství podle návodu na obalu pracího prášku, který změkčovač vody vždy obsahuje.

Již několikrát jsem v pračce vyprala vlněný svetr, který se mi po vyprání i na nízkou teplotu srazil. Co dělám špatně?

Pro speciální materiály jako je například vlna a další jemné materiály, bychom měli použít speciální prací prostředek určený k jemné péči o tento určitý druh tkaniny.  Běžný prací prostředek je vysoce zásaditý a například vlna se po jeho použití srazí. Speciální prací prostředky na vlněné prádlo se vyznačují velkou pěnivostí zaručující velmi jemnou péči o každé vlákno. To je pěnou dokonale obaleno a nedochází tak k jeho mechanickému odírání během praní. K výběru je hned několik variant, např. k péči o jemné barevné prádlo (Perwoll Color Magic), jemné černé prádlo (Perwoll Black Magic), vlnu a hedvábí (Perwoll Balsam Magic Fresh). Nezapomeňte zvolit správný program na vlnu.

Dříve jsem hodně prala na 90°C, ale kamarádka mi tvrdí, že je to zbytečné. Jaké jsou tedy ideální teploty praní?

Při současné vysoké účinnosti praček i kvalitě značkových pracích prostředků  již není nutné pro vyprání prádla volit teplotu 90 °C, spíše se doporučuje prát na teploty v rozmezí 40°C – 60 °C. Pro silně zašpiněné prádlo nebo při limitu teploty praní od výrobce využijte možnosti předpírky. Doporučujeme praní v teplotě do 60°C, protože se spotřebuje méně elektrické energie a prádlo se vysokou teplotou nepoškodí. Kvalitní prací prostředky (Persil, Palmex) obsahují nadstandartní účinné látky (aktivátory bělení a enzymy), které umožňují dokonalé vyprání i při nižších teplotách.

Chystám se na dovolenou, kde budu moct prádlo přeprat pouze v ruce. Jaký prací prostředek doporučujete a jaký je správný postup při ručním praní?

Pro ruční praní doporučujeme s ohledem na rychlejší rozpustnost při nižších teplotách použít prací prostředky v podobě gelu (Persil Power Gel) nebo  tzv. speciální tekuté prací prostředky. Při ručním praní nejprve necháme prací prostředek ve vodě dokonale rozpustit a pak teprve vložíme prádlo, které propereme, vyždímáme a následně minimálně dvakrát vymácháme  v čisté vodě, přičemž do posledního máchání přidáme aviváž.

Někde jsem četla, že jednou z možností, jak chránit prádlo při praní, je jeho praní naruby, je to pravda?
Při praní dochází v pračce k mechanickému opotřebení prádla. Prádlo se nejen drhne jedno o druhé, ale také dochází k jeho tření o buben pračky. Díky jeho otočení naruby dochází k namáhání z  „vnitřní“ strany a prádlo tak  při nošení vypadá daleko méně opotřebované.

Reklama