5b851b7994644obrazek.png
Úroda po celou sezónu

5b851b87661ddobrazek.png

Sezóna malin začíná v půlce června, a to u dvouletých rostlin, které na poli zůstaly z minulého roku. Mezitím vyrostou nové výhony, které plodí od poloviny srpna do zámrazu, což nastává přibližně v polovině října. „Před třemi lety jsme ale tady maliny trhali ještě prvního prosince,“ vzpomíná majitel Berry servisu, Martin Louda. Maliny, na které narazíte v obchodech Albert po celé zemi, se pěstují na ploše 13 hektarů v obrovských fóliovnících. V nich jsou chráněny proti vnějším vlivům, aby se zachovala jejich kvalita a dlouhá životnost.

Na rostlinách je péče vidět
5b851bab90297obrazek.png

Martin Louda je jedním z mála farmářů, který se pěstováním malin ve velkém zabývá. Vstupní náklady jsou totiž obrovské. Jedna rostlina stojí 120 korun, na plantáži jich je vysazeno kolem 50 tisíc. Generátor za půl miliónu korun je nutné mít kvůli zavlažování v případě výpadku proudu. Navíc pěstování malin je náročné a je založeno téměř výhradně na ruční práci – od péče o keře až po česání plodů. A jak o maliny pečovat doma? „Čerstvé plody skladujte nejlépe v chladu, kde mohou zůstat klidně i týden. Aby maliny vydržely co nejdéle čerstvé a svěží, umývejte je až těsně před konzumací,“ radí Martin Louda.

Ranní a večerní směna

Sběrači na pole přicházejí každý den kvůli vedru už v pět hodin ráno a pracují přibližně do 12 hodin, kolem 17. hodiny se vrátí a sbírají do 20 hodin.

Borůvky jsou náročnější
5b851bb7a64f6obrazek.png

Před pár lety se v Dobrém Poli pustili i do pěstování tzv. kanadských borůvek, které postupně sázejí do větších a větších nádob. Ty nejstarší se zatím pohodlně rozvalují v objemných desetilitrových nádobách. Letos poprvé mohli kanadské borůvky z Polabí vyzkoušet zákazníci obchodů Albert, kam první úroda borůvek z Dobrého Pole zamířila na začátku léta.

Reklama