V době mého dětství chodil úctu budící Mikuláš, krásný éterický anděl a skupinka divokých čertů. S řinčením řetězů a hlasitým bručením vběhli do domu nejdřív čerti a zlobivému dítku z pravidla spadlo srdce do kalhot. V tom do dveří vcházel anděl a jediným mávnutím ruky zahnal čerty stranou. Osušil dětské slzičky a povolal Mikuláše. Ten se zeptal čertů jestli dítko bylo celý rok hodné a jestli na, ať řeknou co na něj v pekle vědí. Čerti většinou začali hudrat seznam hříšků a dítku mnohdy do kalhot spadlo k srdci ještě něco jiného... Potom anděl vyzval dítko ať Mikuláši řekne básničku a slíbí , že už bude hodné, předal balíček sladkostí a skupinka šla o dům dál.

V době mé puberty už mi skupinka tak pohádková nepřipadala. Běhali jsme s ostatními dětmi za nimi a provokovali čerty. Náš řev , když se za námi rozběhli byl slyšet po celé vsi. U každého domu jsme škodolibě poslouchali bulení mrňat a sliby jak už nikdy zlobit nebudou. Rodiče umravněných dítek z vděčnosti nalévali pohádkovým bytostem štamprličky a ti u konce své pozemské pouti sotva stáli na nohou.

Jeden rok se stalo , že dva čerti tolik vděčnosti neunesli a usnuli ve škarpě. To bylo peklo. Předseda místního národního výboru spolu s tajemnicí vlekli blekotající satanáše z dohledu místní omladiny.

Další rok jsme byli svědky toho jak čert souloží s andělem v kůlně. Co na tom , že anděl si přitom polámal křídla a čert měl všude na gatích třpytivý bílý prášek. Pro nás to byl důkaz , že nebe a peklo jdou spolu ruku v ruce.

Včera jsem viděla jak ve městě chodil Mikuláš a každou chvíli mu zvonil mobil, za každým druhým slovem měl vole a kouřil jedno cígo za druhým. Andělovi z minisukně lezl zadek v tangách a čerti neměli kožichy ani ocasy jen jim na hlavě blikaly plastové rohy.

Bylo fajn přijet z města  domů a na vsi potkat umouněný belzebuby,krásného andílka a důstojného Mikuláše. Z domů se ozýval pláč maličkých a po celé vsi se nesl jekot dětí které honili čerti. Byli mezi nimi i moje děti. Přišli až pozdě večer , rozesmátí, uhonění s rudými tvářemi na kterých měli čmouhy od čertovských rukou.

To je vesnický Mikuláš a tomu se ten ve městě nemůže rovnat.

kominice

Za mikulášský příběh udělujeme 1500 bodů do VVS.

Reklama