John Dillinger

John Dillinger patřil k nové generaci nebezpečných amerických bankovních lupičů 30. let. Pro Američany byl něco jako hrdina, protože byl hezký, dobře oblečený a uhlazený. Jeho skutky se však staly natolik známé a nebezpečné, že byl státními orgány prohlášen za „veřejného nepřítele číslo 1“. Po roce honiček a útěků byl zastřelen agenty FBI před kinem Biohraph v Chicagu poté, co se pokusil použít zbraň.

Mládí

John DillingerVe čtyřech letech zemřela Dillingerovi matka a od té doby se o jeho výchovu staral jen otec. Přitom ale používal velmi tvrdých metod, syna hodně bil a vyžadoval vojenskou kázeň. Ve 20. letech nastoupil John dobrovolně na válečnou loď „Utah“, z ní po několika měsících uprchl a vstoupil do zločinecké bandy, kterou vedl zkušený trestanec. Hned po prvním přepadení obchodu s potravinami byl ale společně s ostatními členy bandy zatčen a odsouzen na 10–20 let vězení. Trest si odpykával ve státní věznici v Michigan City, kde se seznámil s řadou kriminálníků. Celé dny poslouchal jejich vyprávění a životní příběhy, které analyzoval a určoval chyby, kvůli kterým byli zatčeni. Když ho po 9 letech vězení – v roce 1933 – propustili, ihned na svobodě založil vlastní gang, složený ze samých schopných zločinců. S nimi se zaměřil na přepady bank. První banku Dillingerův gang přepadl 17. července 1933 – pár týdnů na to, co ho propustili z vězení. Během čtyř měsíců gang vyloupil šest bank. Veškeré loupeže byly pečlivě připraveny a byla při nich využita řada triků, které upoutaly pozornost veřejnosti. Připočítáme-li k tomu Johnovu pověst smělého, neohroženého hezouna, není se proč divit, že mu veřejnost fandila a vnímala ho jako hrdinu.

Hon na bestii

John DillingerChytit zločince se FBI spočátku vůbec nedařilo, Dillinger byl na ni moc chytrý. Proto byl založen speciální 40členný tým jen z těch nejlepších kriminalistů z celých Států. Jmenoval se „Dillingerův přepadový oddíl“. V září 1933 byl lupič při další bankovní loupeži zadržen a měl být vydán justici státu Ohio. Dillingera však jeho tři komplici z rukou policie osvobodili. Poté následovala další vlna bankovních loupeží v Arizoně, na Floridě a v Indianě. Při loupežích byl zabit i jeden policista. John byl znovu zatčen v arizonském Tucsonu a pak předán do vazební věznice Crown Point v Indianě. A v březnu 1934 se mu opět podařilo uprchnout!  V cele si zhotovil dřevěnou maketu pistole, pomazal ji černým krémem na boty a pod pohrůžkou násilí byl stráží z cely propuštěn. Dillinger poté vzal jako rukojmí zástupce šerifa a dalšího muže a ukradeným autem z města ujel. Než rukojmí propoustil, potřásl si s nimi rukou... Jásání veřejnosti neznalo mezí. Johnovo sebevědomí a exhibicionismus to však tentokrát přehnaly. Slavný lupič, povzbuzen sympatiemi, založil nový gang, tentokrát ale spíš více brutální než vychytralý, a smyčka se začala utahovat. FBI na jeho dopadení vypsala odměnu 10000 dolarů.

Video ze zatýkání Johna Dillingera

 

Za co můžou peníze

Zločinec samozřejmě nepodceňoval sílu a lidskou touhu po nich a nechal si provést plastickou operaci obličeje (lékaře, který ji prováděl, pak nechal utopit). Také se pokoušel si kyselinou odstranit papilární linie na prstech, leč marně. Peníze mu ale nakonec opravdu život zničily. Majitelka nevěstnice a Dillingerova přítelkyně Anna Sageová, u které se často zdržoval, si s ním 22. července 1933 domluvila společnou návštěvu kina a tuto skutečnost, za slib vyplacení odměny, sdělila i policii. Při východu z Biographu se FBI pokusila hledaného psance zatknout, ale nakonec to dopadlo jinak. John sáhl po zbrani, což neměl dělat. V tu chvíli ho totiž pistole policistů rozstřílely jako řešeto.

John Dillinger

Ať žije hrdina

Když ležel mrtvý „hrdina“ na zemi, kdosi vykřikl, že je to John Dillinger. Identita mrtvého se rozkřikla rychlostí světla, lidé vybíhali z domů, obchodů i dílen a i přes odpor několika přítomných federálů se srocovali kolem zastřeleného. Za chvíli kolem něj stál dav 10 000 lidí, který ho obklopil. Muži se k němu skláněli, aby se ho mohli aspoň lehce dotknout, některé ženy si na památku trhaly kousky jeho košile a namáčely ji do tratoliště krve. John Dillinger zemřel ve věku 31 let a ve své době byl největší zločineckou celebritou. Podařilo se mu to za jediný rok řádění.

Příběh Billie

Billie FrechetteJohnova milovaná Billie Frechette se narodila v roce 1907 francouzskému otci a americké indiánce. Do 13 let žila v rezervaci ve Wisconsinu, potom v Severní Dakotě, kde vychodila základní školu pro indiány. V 18 letech se vypravila zkusit štěstí do Chicaga, kde pracovala jako ošetřovatelka a šatnářka. Zde se také vdala za Weltona Sparkse, kterého však v roce 1933 zavřeli za poštovní loupeže. Ve 26 letech se potkala s 30letým Dillingerem. „Když jsem se mu poprvé zadívala o očí, byl v nich celý můj život. Věděla jsem, že na něj nikdy nezapomenu. Svým elektrizujícím pohledem mě úplně zhypnotizoval,“ řekla o svém milenci.

Billie FrechetteBillie show

„John byl ke mně tak dobrý. Viděl do mě a znal má přání. Kupoval mi všechny druhy šperků, šatů i automobilů, které se mi líbily. Já jsem mu za to dělala hospodyni, uklízela jsem a vařila. A auta jsem stejně neřídila. K tomu došlo pouze jednou, když měl John zraněnou nohu,“ přidala. Po dvou letech, co si odseděla ve vězení za napomáhání Dillingerovi a po té, co její milý zemřel, se začala živit prodejem svých příběhů o velké lásce se zločincem. Tiskly je noviny Chicago Herald a Examiner. V roce 1936 se Billie vydala na turné s divadelní společností a členy Dillingerovi rodiny, celé státy bavila příběhy ze života s Johnym a odpovídala na divácké dotazy. Přitom spolu ve skutečnosti žili jen pár měsíců. Zemřela v rodném Wisconsinu v roce 1969 na rakovinu.

Fotky: www.fbi.gov

Reklama