Těhotenství

Nevím, čím to je, ale všichni moji kamarádi a známí si začali pořizovat děti. A všichni se rozhodli informovat mě o svých radostech a strastech z manželčina těhotenství... a jak už to tak u chlapů bývá, alfou a omegou našich rozhovorů se stala sexuální stránka.

Nejen sexem živ je muž, přesto je sex i v průběhu těhotenství pro chlapy důležitou součástí manželského soužití. Dokonce existuje spousta příruček, kterak v těhotenství praktikovat, jenže to jsou jen technické záležitosti, o psychické stránce se moc nemluví.

Jaká je psychická stránka?

Ženy mých kamarádů se dělí do dvou táborů. Jedny si chtějí těhotenství užít naplno se vším všudy a jejich sexuální apetit se buď nemění, nebo naopak roste, druhé si připadají ošklivé a nechtějí o sexu ani slyšet. Proč tomu tak je a zda může mít těhotenství negativní vliv na manželství? Na to jsem se zeptal psycholožky Zdeňky Sládečkové z Klubu Diana...

SládečkováMůže mít těhotenství negativní vliv na manželství?
Těhotenství jako takové nikoli, protože to, jak se partneři k sobě jednou budou chovat v těhotenství, určuje jejich vztah, který si vybudovali před tím. Pokud vztah není pevný a jistý, tak se to nejen při těhotenství, ale i při jiných těžkých životních zkouškách projeví. Naopak může mít těhotenství opačný, tedy posilující vliv - když je partner k ženě pozorný, může to vztah upevnit.

Když si žena připadá v těhotenství ošklivá, co má dělat?
Na návštěvy psychologů je čas vždycky (usmívá se). Pokud si připadá žena ošklivá, je něco v její psychice špatně - správně příroda působí tak, že si žena připadá v těhotenství obdivuhodná. Parametry fyzické jdou do pozadí a do popředí jde pocit, že se v jejím nitru utváří nový svět a ona je nositelkou života.
Bohužel díky povrchní kultuře a tomu, že kultura má pocit, že povrch je nejdůležitější hodnota, se ale může stát, že si žena připadá ošklivá. Když něčemu takovému člověk podlehne, je sám povrchní, potom mu je jen těžko pomoci. Ale myslím, že to běžné není. Důležitější hodnotou zůstává ten zázrak, co ženy nosí v sobě.

Kapitola sama pro sebe je těhotenství a sex - co má muž dělat, když s ním žena v průběhu těhotenství nechce spát?
Samozřejmě nejsme dušičky nakopírované přes kopírák, takže konstelace, ve které se dva lidé nacházejí a kam se vzájemná komunikace a sexuální komunikace pohne, je do jisté míry individuální a předem neodhadnutelná. V ženě se děje hormonální boom - situace může dopadnout jakkoli: vylepšením i přihoršením i tím, že to bude lautr stejné.
Chtěla bych říct, že moudří mužové berou tuhle dobu jako mimořádnou, mimo běžný standard. Když se v sexu dějí lepší věci, zaplať pánbůh za ně, a když se dějí horší, měli by vědět, že za ně do velké míry žena nemůže, a vytvářet ve vztahu atmosféru pohody. Zorganizovat sami sebe tak, aby ženě nepůsobili stres.

Jak se má žena bránit náladám?
Určitě se nálady regulovat dají. Velkou roli hraje partner, který by se měl snažit ženě od nálad odpomoci. Když člověk cítí sdílení, ať už má jakoukoli depinku, tak to pomáhá.

Moudrá žena si řekne: „To jsem to náladová, to nám to těhotenství dělá ale věci, já tady teď budu brečet a ty si s tím poraď.
Moudrý muž se zeptá: „Co by ti udělalo radost?“ Pak jde a koupí jí nějakou lodyhu, větrník, nebo uvaří guláš...

Přešlapy na téma těhotenství

Přešlapy

Tomu, jak manželství mává s těhotenstvím, se věnuje i druhý díl seriálu Přešlapy. Petr a Jana očekávají příchod vymodleného dítěte. Petr studuje všechny knihy o těhotenství a o porodu ví snad úplně všechno. Jana má ale úplně jiné starosti, připadá si tlustá a neatraktivní. Navíc je z Petrova snažení absolutně vynervovaná. Přes všechnu Petrovu snahu přijde porod v naprosto nevhodnou chvíli a zvrhne se v komedii, kde hraje hlavní roli nikoli Petr, ale Adam!

Jestli Petr stihne dojet včas do nemocnice, aby Janu při porodu podpořil, to se dozvíte v druhém díle Přešlapů, který vás pobaví ve středu 30. září 2009 ve 20.00 na Primě.

Jak těhotenství zamávalo s vaším manželstvím?