Up!

Taneční skupina UP! je amatérská skupina, složená jen ze samých dívek. Přesto tančí klasické latinsko-americké tance, jen prostě bez chlapa. „My chlapy k tanci nepotřebujeme,“ říká lektorka skupiny Iva Langerová (mimo jiné vicemistrině ČR a střední Evropy s Jindřichem Činčurou a vítězka StarDance s Alešem Valentou), „netančíme s nimi, ale pro ně.“

UP

Díky pozvání čtenářky Wiki jsem měl možnost popovídat si s Ivou a podívat se na trénink holek. Vůbec mi nebylo jasné, jak se dají typicky párové tance tančit bez partnera, ale Iva mi vysvětlila, že to možné je: „Kurzy sólových latinsko-amerických tanců už vznikaly, natočila jsem dévédéčko a stanovila tak možné osnovy, které učí ženy tančit latinu bez mužů.“

Záznam vystoupení taneční skupiny UP!

Holky ze skupiny UP! jsou vlastně takové průkopnice. Iva si je vybrala z žaček své tanečních kurzů a naučila je něčemu, co tady nikdy nikdo dřív vlastně netančil. „Všude je chtějí,“ říká pyšně Iva a Wiki dodává: „Tancovali jsme už i před osmi tisíci lidmi, teď jsme v soutěži o nejlepší taneční skupinu roku a vypadá to dobře.“

Kde můžete UP! vidět?

UP! vystupuje se svým programem většinou na charitativních akcích, k vidění byly například na Majalesu 2010 či na akci Motol-Motolice. Ale vás jistě zajímá, kde můžete UP! vidět v nejbližší době...

  • 16. května 2010: 3. kolo Emco Taneční skupina roku 10.00 začátek Arena Sparta, Praha 9, Kyje
  • 25. května 2010: Den Dětí, MŚ Jílkova, Praha 6
  • 5. června: 2010: Vyšehraní
  • 6. června 2010: festival Mezi ploty - více vstupů ode 13.00 do 18.00
  • 13. června 2010: Tančírna - open i pro úplné začátečníky
  • 18. června 2010: Smíchovská pláž - vystoupení všech kurzistek Ivy Langerové, včetně UP!
  • Možná i v létě na parníku Ženy-in

Up!

Jak probíhá trénink?

„Chlapi chodí hrát fotbal nebo si zajdou na squash, my zase chodíme tančit,“ vysvětlila mi Iva Langerová, „tanec je zábava a navíc krásně formuje postavu, dělá hezké boky a zadeček...“ Což mohu po večeru stráveném na tréninku potvrdit - oko muže si skutečně přijde na své. Holky jsou při tanci opravdu sexy.

Trénink začíná asi desetiminutovou rozcvičkou. Zatím nic dynamického, klasické protahování, které samozřejmě Iva předcvičuje, aby ho holky dělaly správně a co nejefektivněji.

Up!

Po rozcvičce Iva pustí hudbu a tanečnice jednou projedou celou naučenou choreografii. Při ní si Iva hlídá ostřížím zrakem všechny dívky, aby pak mohly pilovat.

Pilování zabere největší část tréninku. Iva se snaží věnovat se holkám individuálně, ale všechno musí ladit hlavně v celku. Precizní detaily, jako jsou protažení prstů u rukou v jednotlivých figurách, správně postavené nohy, to všechno hraje důležitou roli.

Up!

Můj prožitek

Kdybych měl zhodnotit svůj pocit z tréninku a choreografie vystoupení, musím říct, že lituji, že jsem ho na živo viděl bez kostýmů. Trochu mi to připomnělo tance v různých muzikálech a operetách, ať už filmových či divadelních. A popravdě jsem byl překvapen, do jakých pozic se v latinsko-amerických tancích dokážou tanečnice napasírovat - tohle nás v tanečních teda neučili.

Up!

Kdybych měl zhodnotit absenci mužského prvku - ano, došlo mi, kde by v tu či onu chvíli asi taneční partner stál, ale mě samotného by v té přehršli krásy a dívčích vnad chlap prostě rušil.

Tančíte? Líbí se vám taneční skupina UP!? Už jste viděla UP! naživo? Chtěla byste také takhle tančit? Věděla jste, že se dají tančit latinsko-americké tance bez chlapa?

Reklama