Jak začínáte Váš den? …Zazvoní budík, rozlepíte oči a pak si pěkně zprudka sednete? Poté se došouráte do koupelny, abyste si, vdivném předklonu, opláchli obličej a vyčistili zuby? Začátek dne u většiny znás vypadá stejně a Vy se možná ptáte, co je na něm tak zvláštního, že mu věnuji tolik pozornosti. Jen málo znás si totiž uvědomí, že chce-li svému tělu prospívat, chce-li se o ně dobře starat, musí pro něho udělat více než jen si jít občas zacvičit nebo zaběhat. Tělo ocení naši každodenní péči. Říkáte si, že Vám na ni nezbývá čas mezi všemi těmi povinnostmi? To, co mám na mysli, Vám nezabere více času, ba naopak. Jen činnosti, které děláte každý den od rána do večera, budete dělat jinak, správně, efektivně, smenším množstvím vynaložených sil a hlavně eliminujete nevhodné zatížení kloubů, plotének, atd.

masážJak tedy správně „vyskočit“ zpostele? Zkuste se místo rychlého posazení stočit na bok a vzepřít se o ruku, místo ohnutých zad při ranní hygieně záda narovnat, zpevnit břicho a jednou nohou si nakročit dopředu. A jak vypadá Vaše cesta do práce? Sedíte či stojíte snahrbenými zády, hlavu schovanou mezi rameny? Co stím… stačí málo – prostě se narovnat, představit si, že Vaše hlava potřebuje udržet strop, ramena rozprostřete do široka a lehce je táhněte dolů. A že celý Váš pracovní den vypadá podobně?

 

V dnešní době se stále více zVás vzaměstnání neobejde bez počítače, to znamená, že celý den sedíte vjedné poloze, spojené s minimálním nebo žádným pohybem. Přestože tělo nemá rádo pozice, ve kterých musí setrvávat dlouhou dobu, určitě lze tuto polohu optimalizovat. Je velmi důležité, abyste měli monitor a klávesnici přímo před sebou, abyste se k nim nemuseli otáčet. Neméně důležitá je i výška monitoru vzhledem kvýšce očí: Optimálně byste se měli dívat přímo nebo nepatrně níže, ale určitě byste se měli vyvarovat toho, že je monitor výše, než je výška Vašich očí. Výraznou zátěž pro celou horní končetinu a pro páteř, zejména krční, představuje používání myši.

 

Zkuste se naučit střídat levou a pravou ruku při jejím používání. A nakonec nezapomeňme opět srovnat záda jako ráno vdopravním prostředku a sedět snohama tak, aby chodidla byla na šířce našich boků, snažte se tedy vyvarovat křížení nohou. Ke korekci sedu u počítače lze použít i různé pomůcky – znejběžnějších uvedu overball, který si můžete dát za záda v místě největšího vyhrbení.

Tím že budete dodržovat tyto ergonomické zásady, předejdete tomu, že Vaše svaly budou přetížené znesprávné polohy, předejdete svalovým nerovnováhám, které vedou kdestabilizaci všech úseků páteře a pak samozřejmě kbolestem, ať už právě zad, ale i ramenních, kyčelních, kolenních kloubů, také bolestem hlavy, migrénám, závratím, atd.

Tímto nepatrným výčtem denních aktivit a možných chyb, kterých se při nich dopouštíte, chci poukázat na to, jak dennodenně ovlivňujete své tělo, páteř, klouby, svaly, atd. Jestliže se chcete těmto chybám vyhnout a předejít různým potížím pohybového aparátu, je důležité věnovat Vašemu tělu péči a navštívit odbornou pomoc vpodobě fyzioterapie. Fyzioterapie je medicínský obor, který využívá fyzikálních prostředků (pohybu, tepla, světla, vody a elektroléčby) kléčbě ortopedických, neurologických onemocnění, pooperačních a poúrazových stavů.

Sfyzioterapeutem zkonzultujete Vaše individuální zvláštnosti, které se týkají Vašich denních aktivit, budou následovat praktické ukázky a korekce případných zlozvyků. Vpřípadě, že už se u Vás pohybové problémy objevují, bude kromě konzultace ergonomických zásad zahájena léčba vzniklých potíží (měkké techniky, mobilizace blokád páteře a žeber, léčebný tělocvik). Začnete-li se svému tělu věnovat včas, ušetříte si řadu nepříjemných chvil sbolestmi, Vaše tělo Vás bude poslouchat a bude Vám lépe po těle i po duši.

Mgr. Michaela Zimová